ZN.SK
nokhur rohy, flick

Cintorín v turkménskom Nokhur zdobia stĺpy a rohy horskej kozy

Osobitosti cintorínov vo svete sú rôzne. Pestrofarebné, či veľkolepé, inokedy strašidelné, až žiadne. No turkménska oblasť Nokhur …

Osobitosti cintorínov vo svete sú rôzne. Pestrofarebné, či veľkolepé, inokedy strašidelné, až žiadne. No turkménska oblasť Nokhur prekvapí pre niekoho strašidelným, pre iných len netradičným zdobením drevených kolov, na ktorých sa vynímajú rohy, prípadne časti lebiek, na ktorých rohy sú. Rohaté náhrobky sú tu bežnou kultúrnou záležitosťou bez ktorej to už ani nejde. Vytrvalí ľudia žijúci v tomto vysokohorskom regióne zostávajú svojmu rodnému kraju verní a nedochádzajú tak, ako odchádzajú z iných oblastí. Na mnoho tradícií sú hrdí a dodržiavajú ich podobne, ako je tomu s tradíciou rohov horských kôz. Tie sú tu posvätné a aj rohy samotné majú svoj význam.

nokhur rohy, flick

foto: Hans B. Nilsen. flickr, Nokhur

Nokhur  a rohy horskej kozy na náhrobkoch

Miestni ľudia obdivujú vytrvalosť a silu horských kôz a preto ich považujú za posvätné zvieratá. Ich silu chcú dopriať aj zosnulým, no najmä majú byť sprievodcom do neba. Hoci v krajine dnes prevláda islam, táto tradícia si tu našla miesto a spája sa práve cez islam, hoci jej vek môže byť oveľa starší. Ide tak o príklad oblasti, kde príchod islamu nevymazal osobitosti a kultúrne zvyklosti pred jeho príchodom. Kým na hroboch nájdeme rohy, na niektorých domoch sa dá spozorovať aj celá barania lebka.

Rohy majú odkazovať na doby animizmu a vplyvu z čias zoroastroizmu. Kým rohy sú symbolom sily a ochrany, kamenný stupienok na hrobe je výjavom, ktorý má pomôcť vystúpiť a priblížiť sa k nebu. Opäť len v rámci symboliky.

Nokhur

Nokhur je turkménska usadlosť, respektíve posvätná oblasť spájaná s perzskou legendou o bytosti Peri, známej z arménskej a perzskej mytológii. Jej názov má byť prepojený s Noem a sami veria, že sú potomkami Alexandra Veľkého, pričom veľký význam tu má Biblia a názvy či mená v nej zmienené.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia




Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu