ZN.SK > Blog > Kultúra > Umenie > Svätí v kostoloch a umení vyzerajú rovnako? Kľúčové sú symboly

Svätí v kostoloch a umení vyzerajú rovnako? Kľúčové sú symboly

Prečo svätí na sakrálnom umení vyzerajú rovnako a predsa ich vedia historici a religionisti rozoznať? Čo znamená symboly a prečo sú dôležité?

Ako rozpoznať kresťanských svätcov a symbolika v sakrálnom umení: Pri pohľade na výzdobu kostolov na rôznych miestach Európy si môžete všimnúť, že tváre tej istej postavy nesedia a v konečnom dôsledku sú všetci rovnakí. Takmer vždy ide o starého pána s bradou, alebo ženu v rúchu. Prečo je to tak? Prečo dávni majstri maliari a sochári pracovali s takýmto výzorom a ako si môžu byť historici a religionisti istí tým, ak hovoria, že ide o sochu sv. Marka, sv. Dionýza, či sv. Petra? Kresťanskí svätci sú v umení zobrazovaní od čias raného stredoveku, no maliari a sochári nemali možnosť vychádzať z presných portrétov, keďže títo ľudia už nežili. Namiesto toho sa pri vyobrazeniach používali symboly, ktoré sú charakteristické pre konkrétneho svätca. Tieto symboly pomáhali veriacim rozoznať, o koho ide. Zároveň pripomínali činy, ktoré daný svätec počas svojho života vykonal, alebo vlastnosti, ktoré sa mu pripisovali.

Historici, etnológovia, religionisti a kulturológovia identifikujú svätcov na základe symbolov. Známe vyobrazenie ženy s kráľovskou korunou, so žezlom a dieťaťom na rukách je známym vyobrazením Panny Márie a Ježiša. Maľby maliarov nemohli poznať tváre týchto svätcov, ale riadili sa zadaním. Nie všade je to však tak jednoznačné.

Vyobrazenia svätých a používanie symbolov

Umelecké diela v kostoloch slúžili nielen ako duchovné pripomenutia svätcov, ale aj ako náučný prostriedok pre veriacich, ktorí často nevedeli čítať. Obrázky svätcov s ich symbolmi umožňovali rozpoznať svätca na prvý pohľad. Tieto symboly často vychádzali z legendárnych príbehov, ktoré sa k svätcovi viazali, alebo z mučeníctva, ktorým prešli.

Svätí a vyobrazenia

Napríklad svätý Florián, patrón hasičov, je často zobrazovaný s vedrom vody, ktorým hasí horiaci dom. Tento symbol odkazuje na legendu, že Florián uhasil veľký požiar modlitbou a malým množstvom vody. Takéto zobrazenia slúžili na to, aby veriaci mohli rozpoznať svätca a porozumieť jeho významu bez nutnosti čítať príbehy či legendy.

Slávne sochy v Londýne: ktoré diela a atrakcie musíte vidieť?

Na Londýn môžeme pozerať aj ako na miesto nespočítateľných monumentov, diel a významných stavieb. Čo tak zaujímavé sochy v uliciach?

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

Významné symboly svätcov a príklady

Príklady takýchto vyobrazení:

Svätý Florián

  • Symbol: Vedro vody a horiaci dom, muž v rímskom brnení
  • Význam: Patrón hasičov, symbolizuje ochranu pred požiarmi a schopnosť hasenia. Popravili ho utopením.

Svätá Alžbeta Uhorská

  • Symbol: Ruže
  • Význam: Patrónka chudobných a nemocných, ruže symbolizujú jej láskavosť a milosrdenstvo. Najmä v súvislosti s legendou, že z chleba, ktorý niesla chudobným, sa zázračne stali ruže. Chýbal tak dôkaz, že tajne pomáhala chudobným, vďaka čomu sa vyhla trestu. Žila v 13. storočí

Svätý Martin z Tours

  • Symbol: Biely kôň a rímske vojenské brnenie, prípadne kôň a muž v rímskom brnení. Často je však motív, kde presekáva svoj plášť, aby časť z neho dal nahému chorému mužovi.
  • Význam: Svätý Martin je známy svojou dobrotou, keď sa podelil o svoj plášť s chudobným. Je patrónom chudobných. Keďže sa stal neskôr biskupom, môže byť zobrazovaný aj ako biskup s insígniami. Zomrel v roku 397 ako 80 ročný. Nebol mučeníkom.

Apoštol Svätý Peter

  • Symbol: Kľúče
  • Význam: Patrón rybárov, staviteľov mostov, námorníkov, hodinárov a prvý pápež. Kľúče symbolizujú jeho úlohu „držiteľa kľúčov od nebeského kráľovstva.“ Svätý Peter je ten, kto stráži nebeskú bránu.

Svätý Juraj

  • Symbol: Drak a kopija
  • Význam: Svätý Juraj je patrónom viacerých spolkov a krajín, známy pre legendu, v ktorej porazil draka. Preto aj vyobrazenie, kde kôň dupe na draka a on ho prebodáva kopijou.

Svätá Cecília

  • Symbol: Hudobné nástroje (najmä organ)
  • Význam: Patrónka hudby a spevákov, básnikov a výrobcov hudobných nástrojov. Je zobrazovaná s hudobnými nástrojmi na základe legendy, že počas svojho mučeníctva spievala Bohu.

interiér kostola

Kruhy v obilí: História, výskyt a vysvetlenia od najstarších prípadov

Kruhy v obilí, známe tiež ako "crop circles," sú fascinujúcim fenoménom, ktorý vzbudzuje záujem a diskusie už desaťročia. Zatiaľ čo...

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

Svätý Vavrinec

  • Symbol: Rošt na pečenie
  • Význam: Bol mučeníkom, uviazaným a upáleným na rošte. Preto je tento predmet jeho hlavným symbolom a často je pri ňom zobrazený. Je patrónom knihovníkov a archivárov a k nemu sa modlili vtedy, ak chceli zvrátiť oheň či mor.

Svätá Apolónia z Alexandrie

  • Symbol: Kliešte s vytrhnutým zubom
  • Význam: Bola umučená tým, že jej vytrhli zuby. Je patrónkou zubárov a tých, čo trpia bolesťou zubov.

Svätá Barbora

  • Symbol: Veža
  • Význam: Je patrónkou baníkov, architektov, dievčat, tesárov, delostrelcov a ďalších. O jej živote vieme len vďaka legendám. Nepoznáme historicky podložené informácie. Legenda hovorí o veži, v ktorej dala dorobiť tretie okno ako symbol Svätej Trojice. Pochádzala z Malej Ázie a vybrala si kresťanstvo napriek silnému nesúhlasu otca a jej okolia. Veža s troma oknami má teda svoj zmysel. Za tento čin a dôvod, prečo vzniklo tretie okno, mala byť chytená a popravená. Jej ostatky neskôr putovali niekoľkými významnými mestami Európy od Konštantínopola cez Benátky. Nakoniec zostali v chráme Svätého Vladimíra v Kyjeve.

Svätý Ján Evanjelista

  • Symbol: Pero na písanie alebo kniha, do ktorej píše
  • Význam: Apoštol Ján Evanjelista je autor štvrtého evanjelia. Patril k dvanástim apoštolom a ako jediný z nich zomrel prirodzenou smrťou vo vyhnanstve, hoci predtým prežil mučenie.  Keďže je autorom evanjelia známeho ako to „podľa Jána“, hovoríme mu Evanjelista. Je vyobrazovaný spolu s knihou (evanjeliom), alebo s perom, ako píše do knihy, prípadne na zvitky papiera, alebo ako ukazuje na napísané znaky na listoch, stránkach knihy a pod. Je patrónom sochárov, maliarov, tlačiarov, výrobcov papiera, kníhkupcov a kníhviazačov, spisovateľov, úradníkov, notárov, teológov a ďalších príbuzných profesií.

Symboly v sakrálnom umení majú hlboký význam a umožňujú rozpoznávať a chápať jednotlivých svätcov. Tieto znaky nie sú náhodné, ale vychádzajú z príbehov a tradícií, ktoré sa o svätcoch šírili. Vďaka týmto symbolom mohli umelci z rôznych čias a miest vytvárať jednotné a zrozumiteľné zobrazenia postáv, ktoré v kresťanskom svete zohrávali kľúčovú rolu. Ak budete najbližšie v kostole alebo galérii sakrálneho umenia, skúste sa pozrieť na detaily – možno objavíte ďalšie symboly, ktoré odhaľujú príbeh svätca, o ktorom ste ani netušili.

Mohlo by zaujímať tiež:




Zavřít reklamu