Vikingovia v búrke je zábavná hra. Na prvý pohľad to vyzerá, že sa to len inšpirovalo inými podobnými konceptmi, no nakoniec z toho vznikne naozaj originálna zábava, ktorá potrápi vašu hlavu možno viac, ako by ste chceli. Ba čo je najhoršie, keď už by ste radi oklamali sami seba a podvádzali, nejde to. Hra, ktorá si vyžaduje zapojenie hlavy, premýšľania a predvídania niekoľkých ťahov dopredu, od vás chce len dva prsty, ktorými uchopíte lodičku a posúvate ňou tam, kam to je možné. Existuje vždy len pár kombinácií a objaviť ich…. ou.
Názor hry: Vikingovia v búrke / Vikingové v bouři
Autor: Raf Peeters
Dodávateľ na trh: Mindok.cz
Princíp Rubikovej kocky, len lode musia do prístavu
Už popísanie tejto hry je komplikované, no skúste si predstaviť Rubikovu kocku, avšak v podobe hracieho poľa, celkovo deviatich rôznych dielov v ktorých sa dá pohybovať len v škáre. Dá sa nimi otáčať a loď sa môže krútiť okolo stredu každej z týchto deviatich častí. Vždy existuje nejaká cesta a len málokedy na to hlava príde hneď. Tajomstvom tejto hry je jednoduchosť s akou sa hrá, no miera zapojenia hlavy, aby hranie malo aj zmysel. Dieťa od šiestich rokov až 99, píše sa na krabici. Mám 30 a potrápilo ma viacero rôznych modelov na strednej a ťažkej úrovni. Princípom hry je totiž dostať lode do prístavu. Krútia sa v morských víroch až nakoniec zakotvia v prístave. Každá loď má svoju farbu a k nej prislúcha aj konkrétny prístav. Nuž a prečo hovorím o Rubikovej kocke? Každý čo to skúšal len pár krát vie, že ak postaví len jednu stranu, tie ostatné si vyžiadajú rozbiť tú prvú. Aj tu ak dostanete modrú loď do bezpečného modrého prístavu a na dozajd čaká aj červená či žltá, je otázkou času, kedy budete musieť modrú odpojiť a znova pustiť na more.
Zábavné hracie pole
Je chvályhodné, ako tvorcovia vôbec došli na niečo také. Deväť morských vírov sa krúti rôznymi smermi a v nich môžu byť uväznené lode. Keď je vo vedľajšom víre voľno, loď môže preskočiť tam. Aj vy pritom môžete pomôcť otočiť rukou druhý vír, aby bolo kam vtesnať loď. Takto nejako sa dopracujete až do cieľa. Zmysel hry je tak jednoduchý, pomocou vlastnej fantázie si vytvoriť pole vírov a prístavov a nasmerovať do nich svoje lode. Alebo, a to je oveľa ľahšie a prehľadnejšie, súčasťou balenia je zošiť s rôznymi návrhmi rozmiestnenia lodí, vírov a prístavov. Sú rozdelené aj na úrovne náročnosti. Lodičky aj všetky diely sú dostatočne pevné. Nemyslím, že sa môžu zničiť používaním, hoci aj deťmi. Veľkú ťažkú nohu síce nevydržia, no plast nie je lajbavý a pomerne pevné vyhotovenie. Jazýčky, ktoré na hranách predstavujú prístavy, sa ľahko nasádzajú, no chce to menšiu prax. Alebo si ich len jednoducho budete posúvať zo strany na stranu. Aj tak to ide.
Náročnosť je rôzna
Hra pozostávajúca z plastového hracieho poľa a deviatich otáčavých morských vírov sa javí veľmi jednoduchá. Na prvý pohľad dokonca môžete pochybovať, či bude mať jej hranie zmysel. Popisujem vlastné pocity, ktoré panovali do momentu, než som začal točiť prvou loďou a pochopil, kam vlastne má smerovať. Zaujímavé je, že ide opäť o hru, kde si vystačíte sami. Nepotrebujete a ani nemáte kam umiestniť druhého hráča. Hráte sami so sebou, alebo na striedačku s niekým iným, napríklad v rámci počítania ťahov. Náročnosť je rôzna a závisí od toho, či naozaj idete podľa jednotlivých návrhov v plániku, alebo si to skúsite po svojom. Nie každý vír sa dá otáčať a dostať sa k nemu je možné len pomocou premýšľania a správneho nasadenia. Len čo však vaša hlava naberie cvik, poradí si už potom asi so všetkým. Kto chce, vytvorí si aj vlastné pravidlá, pridá nejakú matematiku a má z toho opäť o trochu viac originálnejšiu hru, povedzme dokonca tímovú. Tak ako u nás doma.
Dajte to dnešným deťom a prekvapia nás svojou pripravenosťou na modernú dobu čo príde. Hra dokáže potešiť aj trpezlivého dospeláka, tridsiatnika a zabaví v konečnom dôsledku akúkoľvek generáciu. A keď sa náhodou zaseknete pri 30 percentách pokusov ako ja, o nič nejde. Veď naše hlavy dostávajú zabrať na viacerých frontoch naraz, keď to nejde pri tejto hre, pôjde to pri inej.