Južné Poľsko je už dávno objavené Slovákmi. Jedným z obľúbených cieľov turistov z celého sveta je Soľná baňa Wieliczka pri rovnomennom mestečku Wieliczka. Na Slovensku často uvádzaná aj ako Velička. V miestnom poľskom jazyku známa ako Kopalnia soli Wieliczka. Spoznávanie soľných baní je často spájané v okruhoch cestovných kancelárií aj s Krakowom, ktorý je neďaleko, prípadne s návštevnou koncentračných táborov Auschwitz. Presnejšie múzeami v nich. Wieliczka má niekoľko predností a len o nej počuť nie je to isté, ako ju navštíviť. Prečo?
Historicky veľmi významná
Patrí medzi najstaršie bane na svete. Soľná baňa bola hĺbená už minimálne od 13. storočia. Soľ bola veľmi žiadaná už v stredoveku, najmä tá kamenná. Rozvoj Wieliczky tak výrazne prosperoval vďaka stále nevyčerpanými ložiskami soli. Až do roku 2007 vlastne prebiehala ťažba nepretržite bez prestávky. Celkovo tak bolo vybudovaných niekoľko vstupov, bohatá spleť chodieb a tam kde bola vyťažená soľ, boli dovezené brvná, aby podopreli chodby. Na husto vytvorené konštrukcie z dreva pomocou premyslenej technológie a uloženia dokážu aj dnes po niekoľkých storočiach naplno plniť svoju úlohu podpier obrovských nepredstaviteľných ton váhy nad nimi.
Postupne je drevo konzervované a pre neprístupnosť škodcov a nie veľmi priaznivé prostredie pre baktérie, sa drevo po desaťročia a stáročia ani nemení. Oveľa zaujímavejšie, ako staré drevo a technológie viditeľné a plniace si svoju úlohu aj dnes, sú rôzne miesta známe na trase prístupnej pre turistov. Že nejde len o technickú pamiatku ale aj o kultúrnu a umeleckú, vás presvedčia jednotlivé zastávky turistického okruhu so sprievodcom.
Okruh v soľnej jaskyni Wieliczka pre turistov
Turisti, ktorí sem prichádzajú v organizovaných zájazdoch, si musia neraz počkať na presný čas svojej prehliadky. Do vnútra sa schádza po mnohých schodoch v hlbokom schodisku postavenom výhradne z dreva. Pri zostupe sa zdá veľmi jednotvárne, ale oplatí sa ho strpieť. Dole váš čaká viacero chodieb, siení, miest mýtických, zaujímavých a hodnotných. Niektoré sú moderné, iné historické.
Počas prehliadky dlhej 3,5 km sa návštevníci zoznamujú so všetkým vytvoreným zo soli. V niektorých inštaláciách ukážok dobového spracovania a ťažby soli sa nachádzajú skutočné vypchané kone, ktoré tu žili a pomáhali, alebo si môžu všimnúť aj miestne povesti.
Kaplnka Sv. Kingy je jedným z najkrajších miest v celej bani. Mimoriadne veľká sieň má celý interiér vytvorený zo soli a nádherný obrovský luster visiaci zo stropu bol vyrábaný z čírej kamennej soli, podobne ako iné lustre v interiéri celého banského komplexu. Je to zážitok na pohľad, ale pre veriacich nepochybne aj ten duchovný. Najvýznamnejším návštevníkom z pomedzi osobností, je pre Poliakov návšteva pápeža Jána Pavla II., ktorého sochu zo soli tu postavili taktiež.
V závere prehliadky je obchod so suvenírmi, soľou a magnetkami. Zároveň si môžu turisti pozrieť a kúpiť aj soľné skaly a útvary. V úplnom závere sa na povrch dostávate pomocou tesných výťahov. Typických pre baníkov, ktoré nemusia byť radosťou pre klaustrofobikov. Pre milovníkov zážitkov však ide o zážitok.
Zaujímavosti o Wieliczke:
- Najstaršia časť celého komplexu baní v oblasti je v blízkej Bochnii. Do komplexu Wieliczka bola táto časť pridaná len pred pár rokmi.
- Soľná baňa je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
- Celková dĺžka chodieb presahuje 300 km, no sprístupnených sú len asi 2% ako zvyknú hovorievať aj miestni sprievodcovia.
- Baňa siaha až do hĺbky 327 metrov.
- Niektoré priestory využívali Nemci počas II. svetovej vojny ako továreň vojenskej výroby, pri ktorej vyhovovalo krytie a nenápadnosť miesta.
- Baňa sa pýši aj tým, že ju so záujmom navštívilo mnoho významných osobností v priebehu posledných storočí aj v novodobej histórii. Najpyšnejší sú na Johanna Wolfganga von Goetheho, Alexandra von Humboldta, autora periodickej tabuľky prvkov D. I. Mendelejeva aj Mikuláša Koperníka. Taktiež mnoho politikov, dokonca medzi nimi aj americký prezident Bill Clinton.