ZN.SK
Mobily kedysi a dnes

Mobilný telefón a 10 vecí, ktoré inak fungovali pred 15 rokmi

Dnes má mobil každý. Aj dva, či vrátane služobného aj tri. Kedysi to ale bola vzácnosť. Pred dvadsiatimi rokmi sme našli majiteľa mobilu len medzi…

Dnes má mobil každý. Aj dva, či vrátane služobného aj tri. Kedysi to ale bola vzácnosť. Pred dvadsiatimi rokmi sme našli majiteľa mobilu len medzi zamestnancami niektorých firiem a medzi majetnejšími. Dnes má mobil naozaj ktokoľvek, už aj dieťa predškolského veku.

Mobily kedysi a dnes

Sú situácie a názory, ktoré boli ešte pred 10 rokmi celkom iné ako dnes. A čo tak pred 15 rokmi? Vidíte sa v niektorom z nich aj vy?

1. Farby

Pred 15 rokmi sme počuli o jednom modeli mobilu značky Siemens, ktorý mimo čiernu farbu dokázal zobraziť aj červenú. To bolo cool. Za ten mobil bol schopný Anton S. vymeniť celý svoj slušný bicykel. Šlo o nevídaný okamih. Displej vedel naozaj zobraziť celkovo tri farby. Čiernu, červenú a žiadnu. Veľmi rýchlo sa však s nimi roztrhlo vrece. Postupne sa začali objavovať celkom inak postavené displeje a dnes máme… uau. Displeje tak farebné, že občas nám pripadajú ako krásna fotografia.

2. Tón zvonenia

Úžasnú funkciu mali niektoré telefóny. Napríklad Motorola vám dovolila z písmenok poskladať melódiu, Nokia z čísiel a na internete mali zmysel stránky s melódiami. Stačilo prepísať kód a hrali vám najnovšie vypaľováky. Alebo ste zostali pri tých, ktoré vám ponúkol telefón… a keď zvonil, vedeli ste že nejaký telefón zvoní, možno ten váš. Dnes pri zvonení súčasných telefónov nie vždy viete, že počujete melódiu. Čistý zvuk, či špeciálne melódie, niekedy klamú. Vášmu hostiteľovi zvoní telefón a vy sa zmôžete len na „Počuj Fero, nemáš problém s hmyzom?“.

3. Internet

Ten odporný WAP, ktorý nikto nepotreboval a operátori ho tak vehementne propagovali, bol tak drahý, že aj dnes zaplačeme nad sumami, ktoré sme museli platiť, pretože nejaké WAP sa aktivovalo a nikto sa oň neprosil. Mať ale internet v mobile bola bomba, kiež by sa dal aspoň používať. Dnes nie len že text a jednoduché farby, ale rovno celé dokumenty, hry, filmy, televízia online a kadečo ešte.

4. Fotoaparát

Mať telefón s fotoaparátom bolo pred 15 rokmi na Slovensku niečo skôr menej časté, ako časté. Pred 12 rokmi sme boli zaplavení Siemensami s fotoaparátom, aj externým fotoaparátom s bleskom a hoci fotografie boli príšerné, bol to zážitok. 15 rokov dozadu sa fotoaparát objavoval len vzácne. Dnes aby ste sa báli čo i len potknúť na ulici a odfotografuje si vás 50 ľudí naokolo. Čo na tom, že nitko nemá fotoaparát, stačí mať dnes mobil.

5. Od hadíka k Pokemon Go

Zahrať si hada na Nokii bol vrchol zábavy. Telefón a hrať sa na ňom? Kým telefonovanie bez kábla najstaršie generácie ešte pochopili, drzosť používať telefón na hranie už nie. Taká nehoráznosť. Ale keď ten hadík bol tak zábavný. Vymlátené tlačidlá mali niektorí nie od telefonovania, ale od smeroviek hadíka. Dnes sa telefón napojí na družicu cez GPS a zobrazí vám pár metrov od vás skryté potvory známe z animovaného seriálu a pred tým z hry pre Gameboy. To kde sme?

6. Budík alebo nebudík

Kedysi sme mali budík v mobile a šlo o vymoženosť, akú nemal každý. Ak ale raz mal niekto hodiny, tak prečo nie aj čas? Motorola vyrábala mobily, do ktorých zabudli nainštalovať hodinky a teda aj budík. Nezobrazovalo vám ani kedy vám kto volal a ani kedy vy jemu, a čas sa dal vyčítať len z prijatých SMS. Ak ste mali budík, šlo o budík jeden. Dnes je v mobiloch budíkov niekoľko s nastaviteľnou melódiou, režimom, s opakovaním, vibráciou, či určením konkrétnych dní.

7. Batéria

Kedysi ste nabili mobil a po dvoch týždňoch zistili, že ho treba nabiť opäť. Cítili ste zlosť, že potrebuje stále nažrať. Dnes túto zlosť cítime ešte viac. Mobil má vymlátenú batériu už za dva dni. Niektoré aj po polovici dňa. Jasné, v pozadí beží dátový prenos, wifi, gps, tridsať whatsupov, messengerov a ďalších aplikácií.

8. Pomer

Pred 15 rokmi sme na mobil pozreli, keď sme niekomu volali, alebo hľadali kontakt. Táto činnosť tvorila 3% všetkých činností dňa. Dnes čumenie na mobil tvorí takmer celý čas strávený v pokoji, niekde čakaním na niečo. Pri niektorých ľuďoch menej. V skupinkách, na stretnutiach, v škole, všade dnes ľudia pozerajú do monitoru do takej miery, že pri cestovaní časom by ten z pred 15 rokov ničomu nerozumel.

9. Radosť z maličkostí

Pamätám si ten čas, keď pred 15 rokmi potešila užívateľa funkcia nastaviteľných melódií pre skupiny volajúcich. Alebo keď podľa zvonenia bolo počuť, či volá mama, alebo frajerka… Alebo kalkulačka v mobile. To bola bomba. Už nebolo treba ťahať kalkulačku na výpočty mimo kanceláriu. Dnes už od samej dobroty takú radosť dosiahneme novou aplikáciou, novými schopnosťami hraničiacimi s ľudským chápaním, alebo apkou na preklad načítaného anglického textu do slovenčiny a vy sa nestačíte čudovať…

10. Pred 15 rokmi bol telefón na telefonovanie

Najhlavnejší rozdiel je v tom, že kým pred 15 rokmi bol telefón na telefonovanie, alebo ako adresár telefónnych čísiel, dnes je primárne zábavným nástrojom, osobným počítačom, autoprehrávačom, pre niekoho herňou, pre mnohých fotoaparátom, notesom a diárom, nástrojom na všetko možné a až niekde na konci je kalkulačkou, budíkom, baterkou a ozaj… aj telefónom na telefonovanie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu