Už pri pomyslení na toto miesto, behá ľuďom po chrbte mráz. Nenájde sa človek, ktorý o ňom nepočul. Čoraz viac ľudí ročne Osvienčim aj navštívi. Reč je o najväčšom koncentračnom tábore v Poľsku, resp. na svete. Kde našlo počas druhej svetovej vojny smrť mnoho nevinných ľudí. Židov, Rómov, homosexuálov alebo Sovietských zajatcov. Tábory v Osvienčime boli tri. Návštevník Auschwitzu I. by nemal vynechať ani jeho druhú časť Auschwitz II. nazývaný aj Brezinka.
Auschwitz, nemecký názov poľskej obce Osvienčim
Koncentračný tábor Osvienčim sa nachádzal neďaleko obce. Postavili ho na príkaz Himmlera z 27. apríla 1940. Na začiatku vojny Nemci napadli najskôr Poľsko. Práve Poliaci boli prvými “väzňami” a uväznili ich tu v júni 1940. Neskôr sa stali obeťou holokaustu predovšetkým Židia. Prvá plynová komora bola postavená v septembri 1940. Koncentračný tábor dostal názov preložený do nemčiny Auschwitz. Pôvodne mal Auschwitz I. 22 budov, z toho 14 prízemných a 8 viacposchodových. Potom nastal problém nedostačujúcej kapacity. Preto sa začal rozrastať. V každom bloku bola iná skupina ľudí.
Najväčšie krematórium a experimenty
V Auschwitzi sa nachádzala prvá plynová komora, ktorá dokázala usmrtiť približne 350 ľudí za deň. Boli usmrtení smrteľným plynom, ktorý sa nazýval Cyklon B. Blok číslo 11 bol neslávne preslávený a taktiež sa aj nazýval „Stena smrti“. Najčastejšie tu obesili alebo zastrelili ľudí, ktorí sa pokúšali o vzburu alebo útek z väzenia. Neslávne známe sú aj experimenty, vykonávané priamo na väzňoch. Tie mal na svedomí najmä Josef Mengele vykonával ich v bloku číslo 10. Pokusy robil na ženách, mužoch, deťoch, dvojičkách alebo sa snažil ľuďom vpichnutím tekutiny priamo do oka, zmeniť jeho farbu.
Foto: autorka článku
Arbeit macht frei
Tento neslávne slávny nápis často používala Hitlerova strana NSDAP. Voľným prekladom „Práca oslobodzuje.“ Vyskytoval sa v mnohých koncentračných táboroch po celom Poľsku ako napríklad Terezín alebo Sachsenhausen. Najznámejší kovový nápis sa nachádza práve v Osvienčime v časti Auschwitz I. Je neprehliadnuteľný, obrovský, kovový, priamo nad vstupom. Zaujímavosťou je, že nápis vytvoril Jan Liwacz v dielni spomínaného koncentračného tábora. V slove Arbeit je obrátené písmeno B. Niektorí autori tvrdia, že došlo len k bežnému omylu, iní tvrdia, že obrátené písmeno symbolizuje odpor proti nacizmu. Dokonca v roku 2009, bol nápis ukradnutý, zlodejov sa podarilo chytiť a po pár mesiacoch bol opravený, znova na pôvodnom mieste.
Foto: autorka článku
Najviac mŕtvych v Auschwitzi II., známom aj ako Birkenau
Druhý omnoho väčší koncentračný tábor sa nachádza hneď v susednej obci Brezinka. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny v ňom zahynulo približne 1,5 milióna ľudí predovšetkým židovského pôvodu. Komplex mal 175 hektárov a naraz tu bolo väznených asi 100 00 ľudí. Trpeli tu krutými podmienkami a nedostatkom vody. V komplexe bolo množstvo krýs a zlé hygienické podmienky pre život. Väčšina ľudí, ktorí sem prišli boli poslaní priamo na smrť. Neskôr tu boli prevezené všetky ženy z Auschwitzu I.
Dnes toto smutné a bolestivými spomienkami opradené miesto vyhľadávajú návštevníci z celého sveta. Už pri vstupe sa človeka zmocní nepríjemný pocit. Najhoršie je, že sa to všetko stalo, že tu trpeli a napokon zomreli milióny ľudí.
Na slovenskom internete o Osvienčime
Osvienčimu sa na Slovensku venujú výrazne stránky Osviencim.sk, ktoré obsahujú viacero informácií zameraných priamo pre slovenských návštevníkov, ktorý merajú cestu na toto miesto a majú záujem o takýto druh temného turizmu.