Osvienčim, symbol utrpenia a vrážd počas druhej svetovej vojny

Už pri pomyslení na toto miesto, behá ľuďom po chrbte mráz. Nenájde sa človek, ktorý o ňom nepočul. Čoraz viac ľudí ročne Osvienčim aj navštívi. Reč je o najväčšom koncentračnom tábore v Poľsku, resp. na svete. Kde našlo počas druhej svetovej vojny smrť mnoho nevinných ľudí. Židov, Rómov, homosexuálov alebo Sovietských zajatcov. Tábory v Osvienčime boli tri. Návštevník Auschwitzu I. by nemal vynechať ani jeho druhú časť Auschwitz II. nazývaný aj Brezinka.

Osvienčim                                                         Foto: autorka článku

Auschwitz, nemecký názov poľskej obce Osvienčim

Koncentračný tábor Osvienčim sa nachádzal neďaleko obce. Postavili ho na príkaz Himmlera z 27. apríla 1940. Na začiatku vojny Nemci napadli najskôr Poľsko. Práve Poliaci boli prvými “väzňami” a uväznili ich tu v júni 1940. Neskôr sa stali obeťou holokaustu predovšetkým Židia. Prvá plynová komora bola postavená v septembri 1940. Koncentračný tábor dostal názov preložený do nemčiny Auschwitz. Pôvodne mal Auschwitz I. 22 budov, z toho 14 prízemných a 8 viacposchodových. Potom nastal problém nedostačujúcej kapacity. Preto sa začal rozrastať. V každom bloku bola iná skupina ľudí.

Najväčšie krematórium a experimenty

V Auschwitzi sa nachádzala prvá plynová komora, ktorá dokázala usmrtiť približne 350 ľudí za deň. Boli usmrtení smrteľným plynom, ktorý sa nazýval Cyklon B. Blok číslo 11 bol neslávne preslávený a taktiež sa aj nazýval „Stena smrti“. Najčastejšie tu obesili alebo zastrelili ľudí, ktorí sa pokúšali o vzburu alebo útek z väzenia. Neslávne známe sú aj experimenty, vykonávané priamo na väzňoch. Tie mal na svedomí  najmä Josef Mengele vykonával ich v bloku číslo 10. Pokusy robil na ženách, mužoch, deťoch, dvojičkách alebo sa snažil ľuďom vpichnutím tekutiny priamo do oka, zmeniť jeho farbu.

Kufre po väzňoch

Foto: autorka článku

Arbeit macht frei

Tento neslávne slávny nápis často používala Hitlerova strana NSDAP. Voľným prekladom „Práca oslobodzuje.“ Vyskytoval sa v mnohých koncentračných táboroch po celom Poľsku ako napríklad Terezín alebo Sachsenhausen. Najznámejší kovový nápis sa nachádza práve v Osvienčime v časti Auschwitz I. Je neprehliadnuteľný, obrovský, kovový, priamo nad vstupom. Zaujímavosťou je, že nápis vytvoril Jan Liwacz v dielni spomínaného koncentračného tábora. V slove Arbeit je obrátené písmeno B. Niektorí autori tvrdia, že došlo len k bežnému omylu, iní tvrdia, že obrátené písmeno symbolizuje odpor proti nacizmu. Dokonca v roku 2009, bol nápis ukradnutý, zlodejov sa podarilo chytiť a po pár mesiacoch bol opravený, znova na pôvodnom mieste.

Nápis nad vchodom

Foto: autorka článku

Najviac mŕtvych v Auschwitzi II., známom aj ako Birkenau

Druhý omnoho väčší koncentračný tábor sa nachádza hneď v susednej obci Brezinka. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny v ňom zahynulo približne 1,5 milióna ľudí predovšetkým židovského pôvodu. Komplex mal  175 hektárov a naraz tu bolo väznených asi 100 00 ľudí. Trpeli tu krutými podmienkami a nedostatkom vody. V komplexe bolo množstvo krýs a zlé hygienické podmienky pre život. Väčšina ľudí, ktorí sem prišli boli poslaní priamo na smrť. Neskôr tu boli prevezené všetky ženy z Auschwitzu I.

Koncentračný tábor Birkenau                                                        Foto: autorka článku

Dnes toto smutné a bolestivými spomienkami opradené miesto vyhľadávajú návštevníci z celého sveta. Už pri vstupe sa človeka zmocní nepríjemný pocit. Najhoršie je, že sa to všetko stalo, že tu trpeli a napokon zomreli milióny ľudí.

Na slovenskom internete o Osvienčime

Osvienčimu sa na Slovensku venujú výrazne stránky Osviencim.sk, ktoré obsahujú viacero informácií zameraných priamo pre slovenských návštevníkov, ktorý merajú cestu na toto miesto a majú záujem o takýto druh temného turizmu.

Mohlo by zaujímať tiež:
Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.