Propolis sa označuje aj pseudonymom antibiotikum 21. storočia. Je všeobecne známe, že táto účinná látka má viacero pozitívnych ohlasov a samozrejme, propolis je aj testovaný ľuďmi.
V prvom rade treba byť opatrný, nakoľko propolis je veľmi silný alergén a ľudia, pri čo i len prvých príznakoch by sa mali tejto látke vyhýbať. Ako však dospieť k záveru, že sme alergický? Jednoduchým testom. Propolis si natrieme na kožu. Ak koža sčervená, mali by sme byť pri používaní opatrný.
Ľuďom so zníženou imunitou je veľmi nápomocný
Imunitný systém je obranný mechanizmus, ktorý je pre naše telo nevyhnutný. Ak máme imunitu oslabenú, naše telo napadajú látky, ktoré nášmu telu škodia. Inými slovami, imunitný systém môžeme prirovnať k nášmu domovu. Aj ten nás chráni pred dažďom, snehom, vetrom. Nakoľko ma propolis mnoho vitamínov, posilňuje náš organizmus, a teda aj imunitný systém.
Má skvelé dezinfekčné účinky
Naše telo potrebuje občasný detox. Propolis je k tomu ako stvorený. Dezinfikuje telo a zacelí ho zvnútra. Dokonca, veľmi účinne zaberá pri hojení rán. Ľudia s častými aftami (vírusové ochorenie, väčšinou v ústnej dutine) by mali propolis užívať preventívne. Výskumy tiež dokázali, že je antitoxický, to znamená, že zmierňuje, ba dokonca ruší účinky niektorých jedov. Samozrejme, toto odporúčanie pre istotu neskúšajme na vlastnom tele, ale prenecháme to vedcom.
Antibiotikum 21. storočia
Tento názov nedostal propolis len tak náhodou. Môže byť nápomocný pri mnoho druhov chorôb. Používa sa vnútorne aj vonkajšie. Pomáha pri kožných chorobách, pri vypadávaní vlasov, dokonca aj pri plesniach, popáleninách a odreninách.
Na druhej strane výrazne pomáha pri chrípke, prechladnutí, rôznych zápaloch, bolestiach zubov, pri vyrážkach, dokonca pri odstraňovaní bradavíc.
Profesor Stan Scheller, vedúci tímu štyroch lekárov na Inštitúte mikrobiológie lekárskej akadémie v Poľsku, zistil, že propolis je schopný stimulovať imunitný systém tak, že zvyšuje tvorbu protilátok v tele, čím sa zvyšuje jeho fyzická odolnosť proti chorobám.
Recept na propolisovú tinktúru
Čo budeme potrebovať?
- 20 g suchého propolisu
- 2 dcl liehu (30 – 96 %), čím je vyšší obsah alkoholu, tým je tinktúra účinnejšia
- filtračný papier
- tmavá fľaštička na uskladnenie
Postup:
Lieh zmiešajte s pripraveným nadrobno namrveným propolisom* (čím drobnejší, tým lepšie). Nechajte lúhovať po dobu 10 až 14 dní. Niekoľkokrát denne tento roztok nezabudnite dôkladne pretrepať. Fľaštičku umiestnite na tmavom mieste. Po uplynutí tejto doby roztok prefiltrujte cez filtračný papier a tinktúru v pevne uzavretej tmavej fľaštičke uložte na tmavé a chladné miesto.