ZN.SK
Popeye Village Malta, cestovanie a turistika

Popeye Village, dedinka Pepka námorníka atrakciou ostrova Malta

Atrakcia, ktorú nemôžete pri poznávaní ostrova Malta minúť, najmä ak ste rodinou s deťmi a milovníkom filmov, je Popeye Village. Dedinka Pepka námorníka, známej postavičky z filmového plátna a komixov…

Atrakcia, ktorú nemôžete pri poznávaní ostrova Malta minúť, najmä ak ste rodinou s deťmi a milovníkom filmov, je Popeye Village. Dedinka Pepka námorníka, známej postavičky z filmového plátna a komixov. Na severe hlavného maltského ostrova sa v malej zátoke ukrytej vo vysokých útesoch ukrýva filmové prístavné mestečko Sweethaven. Žiadna novodobá atrakcia, ale reálna dedinka, kde sa nakrúcal film z roku 1980.

Popeye Village Malta, cestovanie a turistika

Sweethaven (Popeye Village) na vlastnej koži

Súčasná dedinka sa od tej filmovej líši vybavením pre návštevníkov. Je akýmsi múzeom, výstavnou sieňou predmetov spojených s Pepkom námorníkom, pozrieť si tu môžete film, navštíviť miesta, ktoré navštevoval aj samotný Pepek námorník a miesta, v ktorých sa nakrúcali kľúčové scény. Film si totiž vystačil s jedinou lokalitou a práve v tej sa ocitnete. Na vlastnej koži si môžete všimnúť budovy, ktoré sa reálne objavili vo filme, vrátane ich interiéru.

Popeye Village Malta, cestovanie a turistika

Dedinka Pepka námorníka nie je však len tak obyčajným mŕtvym mestom. Neustále sa tu niečo deje. Po dedinke sa prechádza Pepek námorník, alebo sa tu priamo odohrávajú súťaže a hry pre deti. Sem tam imitátor Pepka niečo zahlási, alebo sa necháva fotografovať s návštevníkmi. Dve reštaurácie potešia tých, ktorým vyhladlo. Dostupné sú samozrejme toalety a bezplatný WIFI internet.

Popeye Village Malta, cestovanie a turistika

Súčasťou prehliadky je aj vyhliadka loďou. Pokiaľ práve loďky nepremávajú, kasa vám ponúkne alternatívu. Kto chce, môže sa okúpať v miestnej zátoke s nádhernou modrastou vodou, ktorá pripomína obrázky z karibských pláží. Možno aj preto si vybrali filmári toto krásne miesto a postavili tu dedinku, ktorá je dnes súčasťou turistického ruchu na ostrove Malta.

Pepek námorník na Malte?

Pepka námorníka v roku 1929 nakreslil Elzie Crisler Segar a slávny je dodnes. Toho filmového vytvorili v roku 1980 štúdiá Walt Disney Production a Paramount Pictures. Hudobný film sa v našich končinách zrejme nikdy nevysielal, možno pre nešťastný dabing, ktorý mu venovali. 114 minútový hudobný film je známy najmä svojim obsadením. Hlavnú postavu Pepka námorníka stvárnil mladý Robin Williams, ktorý sa odvtedy preslávil v mnohých úlohách. Napríklad Otec v sukni, Flaber, Jumanji a v ďalších. Olive Oyl stvárnila Shelley Duvall.

Popeye Village Malta, cestovanie a turistika

S výstavbou tohto miesta sa začalo v roku 1979. Drevená konštrukcia pozostávala z mnohých materiálov, ktoré doviezli zo zahraničia. Na Maltu loďami dopravili drevo z Holandska aj Kanady. Nákladná výroba nebola typicky filmová, kedy kulisy slúžia len pre film a nepočíta sa s ich dlhodobým využívaním. Tu sa však stal opak. Filmári postavili dedinku, ktorej stavba odoláva aj dnes. Na niektorých miestach drevená konštrukcia postavená na železných pozváraných dieloch, inde stavba postavená zámerne nakrivo.

Čo si určite všimnite

Ešte pred vstupom vyrazte po okolí útesu. Priamo oproti dedinke sa nachádza voľne prístupný priestor. Síce na nebezpečnom strmom útese, ale fotografia odtiaľ je priam povinnosťou. Celú dedinku máte ako na dlani. Cesta od pokladne dole je poriadne strmá. Pre vozíčkara veľmi komplikovaná, ak nemá silného kamaráta a pre kočík s dieťaťom je to výzva hlavne pre oteckov.

Popeye Village Malta, cestovanie a turistika

V celom areáli je zakázané fajčiť. Čisto drevená architektúra nesie mnoho netradičných prvkov, pestré farby a každá zo stavieb je jedinečná práve preto, aby vynikla jedinečnosť aj na obraze. Celou dedinkou vedie hlavná cesta, z ktorej môžete sami objavovať jednotlivé stavby. V lete by mala byť na záver celej trasy prístupná malá časť pre rodiny s deťmi s bazénikmi. Nezaškodí teda pre každý prípad počítať s plavkami v ruksaku.

Popeye Village Malta, cestovanie a turistika

  • V areáli sa nachádza aj prístavná časť, ktorá sa tiež objavila vo filme, ponúkne pár miest pre fotografiu, no najväčší ruch bude aj tak na hlavnom chodníku.
  • Vstupné 10,50 € pre dospelého nie je tak vysoké, ako napríklad v porovnaní s inými atrakciami ostrova.
  • Návšteva nie je časovo obmedzená, poskytne aj miesta s tieňom a miesta na sedenie. Určite však mnoho miest na fotografovanie a pre deti aj malú herňu s logickými hrami, prípadne v jednom z domčekov je kinosála s premietaním filmu.
  • Autobus linka 101 tu má dva smery. Dostanete sa sem z akéhokoľvek miesta ostrova vďaka sieti verejnej dopravy. Orientujte sa číslom linky 101. Jednotná cena lístka na autobus je 1,50 eur.

Ukážka pôvodného filmového Pepka námorníka (1980)

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu