ZN.SK
New York ako Big Apple, Manhattan

Prečo sa mestu New York hovorí Big Apple (Veľké jablko)?

Mesto New York označované ako Big Apple (Veľké jablko), ako možno viete, nebolo odjakživa New Yorkom. Úplne prví Európania sem ale vkročili v roku 1524…

Mesto New York označované ako Big Apple (Veľké jablko), ako možno viete, nebolo odjakživa New Yorkom. Úplne prví Európania sem ale vkročili v roku 1524 v čase, keď oblasť obývalo pár tisíc Indiánov kmeňa Lenape. Ale v tom čase nemali plány zakladať mestá, ale skôr hľadať trasy na prepravu tovaru. V 17. storočí, keď mesto zakladali Holanďania na močaristej pôde, nehodnej akejkoľvek veľkej výstavby, nazvali ho Novým Amsterdamom, aby im pripomínal domov a domácu metropolu.

New York ako Big Apple, Manhattan

Mesto pod týmto názvom vzniklo v roku 1614. Peter Minuit, vedúci predstaviteľ holandských kolonizátorov kúpil ostrov Manhattan od Lenapeov za 60 holandských guldenov, ktoré Indiáni nakoniec aj tak mohli minúť pri ďalšom obchodovaní s Holanďanmi. Pri predstave toho, že len prenájom priestorov na Manhattane dnes sa pohybuje v 4 ciferných sumách za meter, je to neuveriteľná cena. Nieuw Amsterdam ležiaci priamo na súčasnom ostrove Manhattan je tak už 364 rokov mestom, hoci pod týmto menom ho nepoznáme.

Po obsadení Angličanmi a kapitulácii Holandska ho premenovali podľa britského mesta York a opäť na spôsob pôvodného názvu, premenovali ho na New York. Nebyť postupnej nadvlády Angličanov, oficiálnym úradným jazykom sa len tak tak stala holandština.  Toľko zaujímavosti o New Yorku. Tou podstatnou je ale celkom iná otázka.

Prečo sa New Yorku hovorí Big Apple – Veľké jablko?

S týmto pojmom sa stretávame veľa krát v cestopisoch, filmoch, v rôznych básňach, umení, piesňach, aj v reklame. Existujú dve verzie toho, prečo tomu tak je. Tou najznámejšou je príbeh o novinárovi Johnovi Fitz Geraldovi. Ten započul spojenie „Veľké jablko“ v koniarni od ľudí, ktorí práve česali kone a neskôr ho použil vo svojom článku, čím narážal na New York, ako mesto veľkého sústa, či veľkého významu oproti iným jablkám.

Iná legenda hovorí, že názov Big Apple pochádza od miestnych džezmenov z 30. rokov. Kultúra hudobnej džezovej scény totiž tvorila významnú časť mesta, bola jej symbolom, ľudia vyhľadávali džezové kaviarne a podniky. V jednej z vtedy populárnych skladieb sa New York prirovnával k veľkému jablku zámerne, čo malo v kontexte vyjadriť väčší úspech a väčšie možnosti, ak ste v New Yorku. Svojim spôsobom tak mala skladba pravdu. Obe legendy však pochádzajú z rovnakého obdobia a je otázne, kto bol prvý. Uchytilo sa to a ľudia tak mestu hovorovo začali hovoriť aj v iných médiách bez ohľadu na to, kto je autorom toho spojenia na samotnom počiatku.

McDonald's reštaurácia Fast food

Pojem bol na začiatku 80tych rokov používaný v kampani na podporu turistického ruchu. Tvrdil, že na strome nájdete možno veľa jabĺk, no len jedno naozaj veľké, ktoré si určite vyberiete, lebo sa nedá prehliadnuť.

Zaujímavosťou je, že od roku 1997 vtedajší starosta Rudy Giuliani, ktorý starostoval mestu aj počas útokov z 11. septembra 2001, schválil premenovanie rohu medzi ulicami Západná 54. a Broadway na „Big Apple Corner“ na pamiatku Johna FitzGeralda, ktorý tu medzi rokmi 1934 až 1963 žil.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu