ZN.SK
stepper

Začnite cvičiť aj doma – rotoped či stepper? Vlastnosti a rozdiely

Je skvelé byť fit a nezadýchať sa hneď pri prvom náznaku väčšieho pohybu. Cvičenie a posilňovanie by malo byť v dnešnej dobe nevyhnutnou aktivitou každého človeka.

Je skvelé byť fit a nezadýchať sa hneď pri prvom náznaku väčšieho pohybu. Cvičenie a posilňovanie by malo byť v dnešnej dobe nevyhnutnou aktivitou každého človeka. Pohyb je pre človeka prirodzený, ale niekedy naň akosi pozabudneme a musíme sa naučiť zaradiť ho do svojho života. Pravidelné cvičenie je skvelou prevenciou pred rôznymi chorobami (srdca, pohybového aparátu), pred tráviacimi ťažkosťami, podporuje činnosť mozgu… inak povedané, cvičenie ešte nikdy nikomu neublížilo.

Niektorí ľudia jednoducho nemajú radi posilňovne aj napriek ich vzrastajúcej popularite. Dôvodom môže byť nechuť k cvičeniu na verejnosti, obľuba domáceho prostredia a súkromia či neefektívnosť dochádzania do fitnes centra, ak je príliš ďaleko od vášho bydliska. Ako na to?

Riešenie existuje – môžete cvičiť aj doma, buď s vlastnou váhou alebo s prístrojmi. Predstavíme vám dve efektívne, cenovo dostupné a spratné pomôcky na posilňovanie, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Rotoped (stacionárny bicykel, cyklotrenažér, ergometer)

Rotoped zastupuje funkciu bicykla, najmä ak milujete bicyklovanie, ale vonku mrzne alebo nie je práve vhodné počasie.Jeho vlastnosti sú veľmi praktické. Ak si ho zadovážite domov, môžete si podmienky cvičenia prispôsobiť svojim možnostiam. Výhodou je, že môžete cvičiť pred televíziou, pri filme, seriáli či pri obľúbenej hudbe.

Pravidelné cvičenie na rotopede zlepšuje celkovú fyzickú kondíciu, pomáha zväčšiť kapacitu pľúc,  je šetrné ku kĺbom. Pri šlapaní kompletne posilňujete spodnú časť tela a spaľujete kalórie. Pre začiatočníkov môže slúžiť ako dobrý pomocník pri vytváraní si cvičebných návykov – máte ho stále na očiach, teda iba v prípade, ak ho nemáte zahádzaný oblečením.

Spočiatku vás môže sedačka rotopedu otlačiť a bude vás bolieť zadok. Ale netreba sa vzdávať, zadok si rýchlo zvykne. Pre pokročilých, ktorí cvičia pravidelne, rotoped poslúži ako trenažér na zimu namiesto bicykla.

rotoped

Jednoduchší rotopéd: zdroj insportline.sk

Druhy rotopedov

V zásade existujú dva druhy rotopedov – s magnetickým a s elektromagnetickým brzdným systémom. Pri prvom type si človek mechanicky reguluje a prepína stupne záťaže. Pri druhom type je nastavenie digitálne a môžete si tu zvoliť z prednastavených záťažových programov. Môže obsahovať zariadenie na meranie tepu. V súčasnosti sa vyrábajú rotopedy s mnohými funkciami – na displeji vám zobrazí prejdenú vzdialenosť, čas cvičenia, spálené kalórie, srdcový tep, môžete si nastaviť sedačku, riadidlá a nohy rotopedu v závislosti od vašej výšky či váhy. Stačí si v predajni vybrať ten správny a tréning sa môže začať.

Cyklotrenažér: zdroj insportline.sk

Stepper

Chodenie po schodoch môžeme označiť za dobrú tréningovú metódu v súvislosti s tvarovaním postavy. Stepper je vlastne simulátor chôdze po schodoch. Pomáha posilňovať a tvarovaťstehná, lýtka, zadok aj boky. Môžete zapojiť aj ruky a cvičiť popri šlapaní na stepperi s činkami.Je pomocníkom pri kardiotréningu, po minimálne dvadsiatich minútach cvičenia začnete účinnespaľovať kalórie. Napomáha k správnemu držaniu tela. Na stepperi totiž musíte stáť vzpriamene, pretože predklon znižuje efektívnosť cvičenia.

stepper

Druhy stepperov

Rozlišujeme dva základné typy. Ministepper je ľahko prenosný a zaberá minimum miesta. Stojanový stepper je objemnejší a má aj rukoväte, do ktorých sa môžete zapierať. Oba typy majú buď hydraulické piesty alebo systém magnetického odporu, kde si môžete nastaviť úroveň odporu. Takisto oba si vyžadujú rovnakú techniku cvičenia – dôležité je stáť na plošinkách celou plochou chodidla.

Rozdiely medzi stepperom a rotopedom

Rozdiely medzi stepperom a rotopedom v efektivite cvičenia nie sú veľké. Oba slúžia najmä na posilňovanie svalov stehien, lýtok, zadku a čiastočne zapájate aj niektoré brušné svaly. Spotíte sa pri nich rovnako.

Oba prístroje tiež veľmi málo zaťažujú kĺby, takže sú vhodné aj pre tých, ktorí sú po nejakom zranení a potrebujú sa dostať do formy, alebo napríklad pre tých, ktorí majú problémy s bolesťou kolien.

Najhlavnejší rozdiel medzi nimi je asi v tom, že rotoped je vhodný pre ľudí, ktorí si chcú trénovať vytrvalosť a zlepšiť si dýchanie. Stepper zasa využíva najmä ženské osadenstvo na posilnenie problémových partií ako sú zadok a vnútorné stehná.

Na rotopede sedíte s ohnutým chrbátom tak ako na klasickom bicykli. Začínajúci športovci, ktorí nie sú zvyknutí na túto polohu, môžu mať pri dlhšom cvičení potrebu ju zmeniť. Môžete tak striedať sed s predklonom. Nevýhodu vidíme v nepohodlnosti niektorých sedačiek, ale na to sa dá po pár tréningoch zvyknúť. Na stepperi človek stojí v priamej polohe, takže jediné, čo ho môže obmedzovať v cvičení je začiatočnícka svalovica, ktorá pri pravidelnom tréningu takisto zmizne.

Údržba je zložitejšia pri stepperi, pretože piesty treba pravidelne premazávať aby vaše cvičenie nerušilo nepríjemné vŕzganie. Ale pozor, aj niektoré rotopedy môžu znieť dosť hlučne, preto  si ich treba radšej pred kúpou vyskúšať.

Či už sa chystáte cvičiť so stepperom alebo na stacionárnom bicykli, najdôležitejšia je pravidelnosť a postupné posúvanie svojich hraníc. Skúste napríklad začať dvadsiatimi minútami denne a každý týždeň pridávať päť minút. Ak už si nejaký prístroj zadovážite, je podstatné, aby ste si cvičenie na ňom nejakým spôsobom zaradili do dennej rutiny. To vám zaručí, že nebudete mať zlý pocit zo zbytočne vyhodených peňazí a prístroj vám nezapadne prachom, ale pomôže postupne sa dopracovať k vysnívanej postave.

Vtip na záver: Chuck Norris vyhral Tour de France na stacionárnom bicykli.

Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu