ZN.SK
Alberobello, talianske mesto na zozname UNESCO, unikátna kamenná architektúra

Talianske Alberobello, mesto unikátnych kamenných striech a domov

Alberobello je neopakovateľné talianske mesto, ktoré vyzerá ako z inej planéty, alebo aspoň inej kultúry na zemi. Pritom sa nachádza na juhovýchode Talianska v provincii Bari.

Zľavy na wellness pobyty

Alberobello je neopakovateľné talianske mesto, ktoré vyzerá ako z inej planéty, alebo aspoň inej kultúry na zemi. Pritom sa nachádza na juhovýchode Talianska v provincii Bari. Napriek neobyčajnému vzhľadu a zdaniu, že ide o starobylé mesto s pár obyvateľmi, v skutočnosti je jeho populácia tvorená viac ako 10 000 obyvateľmi. Jeho historické jadro je naozaj tvorené unikátnou architektúrou, ktorú miestni nazývajú „trulli“.

Alberobello, talianske mesto na zozname UNESCO, unikátna kamenná architektúra

História: dôvodom rozobrateľnej architektúry boli dane

História mesta Alberobello sa začala písať v 16. storočí. Dôvodom, pre ktorý takéto stavby vznikli, boli zvláštne nariadenia miestnej šľachty. Prikázali totiž, aby miestne domy boli ľahko zbúrateľné, ak by malo dôjsť k evidencii stavieb, zdaňovaniu a vôbec nejakým inšpekciám. Preto boli miestne domy budované ako ľahko rozobrateľné.  Postupne sa táto architektúra zdokonaľovala.

Alberobello, talianske mesto na zozname UNESCO, unikátna kamenná architektúra

Stále však na samotných strechách nie je žiadne spojivo. Ide o čistý kameň, vo väčšine prípadoch zhruba 1 500 zachovaných stavieb, bez malty a technologických spojív. Celé mesto je taktiež na zozname UNESCO. Miestna architektúra pritom vďačí historickým udalostiam a úspornosti vynaliezavej šľachty. Dá sa povedať, že do určitej miery náhoda môže za svetový unikát, ktorý miestny dostali do dokonalosti. A zachováva sa dodnes ako záležitosť tradície, aj lokálneho významu. Človek tu môže mať pocit podobný na Tihanye, aj keď tu ide o oveľa rozsiahlejšiu pamiatku.

Unikátne Alberobello

Strechy sú kužeľovej konštrukcie preto, že je zárukou stability, ak sú presne opracované kamene ukladané do kruhu a vždy ďalšia vrstva je posunutá bližšie k stredu. Vzniká tak mimoriadne ťažká strecha, ale udržuje si svoju stabilitu vďaka priliehavým vrstvám na sebe.  Steny sú zväčša hrubé múry, silné, schopné udržať ťažkú strechu. V teplom počasí však takáto stavba ponúka príjemný chládok.

Alberobello, talianske mesto na zozname UNESCO, unikátna kamenná architektúra

Vo štvrti Piccola sú tieto stavby stále využívané na bežné bývanie, kým v štvrti Rione Monti, ktorá nesie názov podľa miestneho kopca, je to záležitosť prevažne skôr turistickou. Domčeky sú tu udržiavané ako atrakcia. Stavby využívajú typickú architektúru s jasne bielou fasádou s vápenatou omietkou, či farbou. Na strechách sú často vyobrazené rôzne symboly. Dobové, či moderné.

Alberobello, talianske mesto na zozname UNESCO, unikátna kamenná architektúra

V podobnom štýle je tu postavený aj kostol sv. Antona práve v turistickej časti na kopci. Je však oveľa väčší, múry má spevnené modernými stavebnými postupmi a skladá sa z niekoľkých veží súčasne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu