ZN.SK
wellnes vodné vyžitie a vodný svet

Podhájska láka na termálne kúpalisko a vodný svet. Čo ponúka okolie?

Obec Podhájska v okrese Nové Zámky patrí medzi najznámejšie lokality – kúpaliská s termálnou vodou. To výrazne ovplyvnilo aj ekonomiku obce..

Obec Podhájska v okrese Nové Zámky patrí medzi najznámejšie lokality – kúpaliská s termálnou vodou. To výrazne ovplyvnilo aj ekonomiku obce, jej rozvoj a do výraznej miery podriadilo jej fungovanie práve turizmu. Poznať to predovšetkým tým, že návštevníci Podhájskej nemajú núdzu o ubytovanie, rovnako ako o ďalšie služby v cestovnom ruchu. Nedávne obmedzenie prevádzky kúpaliska, aj pandémia nám umožnili nahliadnuť do významu cestovného ruchu pre obec, aj jej blízkeho okolie. Niet pochýb o tom, že voda lieči a teší človeka, no zároveň prispieva k regionálnemu rozvoju. Podhájska ubytovanie a ponuku ďalších služieb neobmedzuje len na určité zariadenia, ale možností ponúka naozaj veľa, pričom zasahuje sem aj blízke okolie.

wellnes vodné vyžitie a vodný svet

Obľúbené ciele v okolí:

  • V okruhu polhodiny cesty možno navštíviť aj niekoľko ďalších termálnych kúpalísk. Kúpalisko Štrand v Nových Zámkoch, kúpalisko v Tvrdošovciach, Thermál v Nesvadoch a ThermalPark Nitrava v Poľnom Kesove.
  • V okolí sa nachádza viacero múzeí a kaštieľov. Múzeum Podzoboria nájdete v Dolných Obdokovciach. Architektonicky zaujímavá je ortodoxná synagóga v Šuranoch, ktorá je dnes Mestským múzeom. Pripomienkou protitureckých bojov je socha leva vo Vozokanoch
  • Slávnou je bezpochyby Hrádocká Venuša, ktorú pozná staršia generácia najmä z 2 Sk mince, ktorú sa podarilo nájsť v obci Nitriansky Hrádok. Dnes v tejto obci, známej aj pre miestny rybník, stojí jej pamätník a zväčšená replika v podobe sochy.
  • Dôležitým cieľmi sú miestne cyklotrasy, najmä Podhájska – Radava a Podhájska – Veľké Lovce s napojením na ďalšie zaujímavé trasy.
  • Nemožno pritom vynechať fakt, že ide o región známy aj vinárstvom. Preto majú svoju dôležitosť vinárske areály a producenti ako Vinárstvo Chateu Rúbaň, Vinárstvo Bal&a winery, ale tiež vzdialenejšia Nitra a slávne Topolčianky.

Čo by ste o Podhájskej určite mali vedieť?

Pôvodne bola Podhájska dvoma menšími dedinkami Svätuša a Belek, ktorý má svojho menovca v prímorskom Turecku len náhodou. Zlúčenie obcí prebehlo 1. júla 1960, hoci ich vývoj prebiehal značne odlišne. Prvá písomná zmienka o obci Belek pochádza z roku 1075 v podobe Bilegi a zmienka o Svätuši pochádza z roku 1156 ešte v podobe Scentusa. Historicky sa miestni ľudia venovali roľníctvu a vinohradníctvu. Názvy získali slovenskú podobu po poslovenčení v roku 1949. V obci je vybudovaná železnica, ktorá je dôležitým spojením aj dnes.

Celá hlavná atrakcia obce je tvorená dvoma úzko prepojenými cieľmi turistického záujmu. Termálne kúpalisko Podhájska a Welness svet Aquamarín sú atraktívne pre domácich turistov, aj tých zahraničných. Častokrát ide o pravidelných návštevníkov, ktorí si pochvaľujú vodu a jej účinky na organizmus, alebo atmosféru a možnosti ubytovania v obci. Najväčším lákadlom je práve geotermálna voda, ktorá sa podľa mnohých zdrojov podobá zložením na zloženie vody z Mŕtveho mora. Už takýto fakt sám o sebe, ako skutočnosť, že Mŕtve more je výrazne vzdialené od bežných turistických možností, nahráva do karát práve Podhájskej. Pri rozhodovaní výberu dovolenky Slovensko ponúka aj niekoľko ďalších alternatív miest známych zo zahraničia. Opakovane nás o tom presviedčajú práve minerálne pramene.

Termálne pramene a ich objav

Termálnu vodu v obci objavili vďaka štátnym záujmom a geotermálnym vrtom v roku 1973. Už v roku 1974 sa dá hovoriť o prevádzke bazénov a postupným zveľaďovaním celého rozrastajúceho sa areálu. V roku 1991 prešla prevádzka na obec a v roku 1998 bol vybudovaný hlavný vchod do kúpaliska. Od roku 2003 má Podhájska kompletne zrekonštruovaný vrt a zimný bazén a v niekoľkých rokoch sa pristúpilo k značnému rozšíreniu, no najmä zrekonštruovaniu areálu až do súčasne podoby.

wellnes vodné vyžitie a vodný svet

Termálne kúpalisko Podhájska

Ponúka 10 bazénov rôznej veľkosti pre plavcov aj neplavcov, ľudí oddychujúcich a užívajúcich si vodu. Rozdielne sú aj teplotou, keďže niektoré ponúkajú teploty okolo 40°C a iné okolo 20°C. Ďalšie možnosti ponúka aj samotný areál kúpaliska, medzi reštauračné, taktiež oddychové. Športové plochy a trávnaté plochy pre oddych na ležadlách, dekách a pod. Niektoré bazény sú v prevádzke celoročne, čo len zvyšuje atraktivitu lokality. Najmä však umožňuje celoročné fungovanie turistického ruchu bez komplikácií s uzáverou a zahajovaním sezóny, čo je značná komplikácia vždy aj pre samotných poskytovateľov ubytovania v súkromí. Takto je situácia značne zjednodušená a stabilná.

Wellness svet Aquamarín

Wellness svet Aquamarín sa rozdeľuje na Bazénový svet a Vitálny svet. Ten Bazénový tvoria vnútorné a vonkajšie bazény. Necelá desiatka vodných plôch je obohatená o botanickú záhradu, oddychovú zónu, ďalšie možnosti stravovania a občerstvenia. Vitálny svet predstavuje ponuku niekoľkých sáun, tepidária, vodného pekla, aj tropického tunela s ďalšími atrakciami. Zmieneným vodným peklom je v umelej jaskyni umiestnených niekoľko vodných atrakcií, voda s teplotou do 38°, masážne trysky, svetelná terapia. Po saunovaní dobre padne ľadopád. Pre astmatikov, alebo ľudí tešiacich sa účinkom morskej vody teší Morský kúpeľ.

Zdroj ilustračných obrázkov obrázku: Malikov Aleksandr / Adelaides – Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu