Japonsko prepočítalo svoje ostrovy. Počet stúpol násobne

Japonsko a súostrovie Kerama na juhu

Zmerať vlastnú záhradu a zistiť, že je väčšia, ako tvrdila realitka, je milým prekvapením. Japonsko sa rozhodlo opäť prepočítať svoje ostrovy a tentoraz využiť moderné technológie. Naposledy sa tak udialo v roku 1987, avšak z dôvodov, že Japonsko sa nachádza v lokalite pacifického zlomu, čo je vulkanicky aj seizmicky neustále aktívna oblasť, občas niečo z pod morskej hladiny vykukne a inokedy sa stratí. Najnovšie zistenia však ukazujú, že Japonsko má češte viac ostrovov, ako si doteraz myslelo. A nie sú to len tie, ktoré by od roku 1987 vznikli ako nové. Aktuálne merania sú oveľa presnejšie.

Japonsko a súostrovie Kerama na juhu

Japonsko a jeho ostrovy – o násobok väčšie?

Celú ostrovnú krajinu vychádzajúceho slnka, ako sa Japonsko bežne nazýva, tvoria tisíce ostrovov. Hlavné štyri Kjúšu, Šikoku, Honšu a Hokkaidó majú vo svojom okolí ešte ďalšie množstvo menších ostrovov a ku krajine patria aj iné vzdialenejšie ostrovy.

Pôvodne sa uvádzalo, že Japonskú pevninu, alebo presnejšie rozlohu Japonska tvorí zhruba 7 000 ostrovov. Práve najnovšie merania však ukazujú presný počet. geografovia získali číslo 14 125, ktoré je násobkom toho, čo uvádzajú učebnice. Letecké mapy, digitálne snímanie a aj ďalšie vedecké postupy tentoraz umožnili skenovať rozsiahlu plochu celej krajiny a získať oveľa presnejšie dáta, než kedykoľvek predtým. Neznamená to ani veľmi to, že by sa Japonsko rozrástlo. Najnovšie číslo je len výsledkom dôkladnejších meraní a zásadného faktu. Za ostrov sa považuje v Japonsku len pevnina, ktorá má na svoj obvod viac ako 100 metrov. Skeny však obsahujú aj ďaleko menšie ostrovčeky a tak sa pravdepodobne nebude ani zasahovať do oficiálnych učebníc.

Čo všetko zahŕňajú nové výskumy zatiaľ nebolo zverejnené

Informácie zatiaľ neboli oficiálne potvrdené a zverejnené aj s detailmi, ktoré môžu zvyšok sveta zaujímať ešte viac. Napríklad nie je jasné, či do súčtu zahrnuli aj súostrovie Kurily, ktoré ležia medzi ostrovom Hokkaidó a Kamčatkou. Tie sú predmetom sporu medzi Ruskom a Japonskom od II. svetovej vojny a sú dôvodom, prečo dosiaľ nemajú obe krajiny podpísanú mierovú dohodu. V roku 2017 Rusko niektoré ostrovy pomenovalo podľa svojich generáloch a politikoch, čím Japonsko vyprovokovalo k diplomatickému protestu.

TIP na knihu: Viac o Japonsku obsahuje táto krásna kniha Japonsko.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.