ZN.SK
Venuša Nitriansky hrádok

Sediaca venuša z Nitrianskeho Hrádku, aj na minciach 2 Sk

Hrádocká sediaca Venuša je významným archeologickým nálezom, ktorý si vyslúžil aj vlastný pamätník. Nájdete ho v obci Nitriansky Hrádok, kde sa soška našla.

Nitriansky Hrádok je dnes časťou mesta Šurany, ktoré je hrdo slovenským mestom, hoci ležiacim tak trochu na juhu. O Hrádku sa často hovorí ako o slovenskej Tróji. Môže za to bohaté nálezisko vykopávok viacerých sídiel z rôzneho časového obdobia na sebe rozprestierajúce sa na ploche až 15 hektárov. Najstaršie známky osídlenia tu našli s vekom 5 000 rokov a to je už úctyhodný vek. Archeologické nálezisko sa nachádza v najznámejšej časti pôvodnej obce známe ako Zámeček. Najstaršie známky dokazujú osídlenie z čias neolitu. Najvýznamnejší objav, ktorý sme celé roky nosili v peňaženkách, ktorý je jedným z pokladov a jedno z najstarších umeleckých diel na našom území je Nitrianska, alebo Hrádocká Venuša. Tiež pomenovaná aj ako Magna Mater.

Venuša Nitriansky hrádok

Táto je výnimočná
Venuše sa tradične zachovávali ako ženy s kyprými tvarmi tela, na ktorom boli vždy výrazné symboly ženskosti a plodnosti, prsia a telo. Nemali celé končatiny, alebo len náznaky no ani hlavu. Hrádocká Venuša je výnimočná hneď pre tri dôvody. Má hlavu, je chudšia a ako jediná dosiaľ objavená Venuša u nás, sedí. Ako významnú pamiatku si ju zvolili aj autori pôvodných slovenských mincí, ktoré sme pred EUROm používali a nosili bežne v peňaženkách. Slovenské dvojkorunáčky u seba doma ešte určite nájdete. Áno, to je slávna Hrádocká Venuša.

venusa-nitrianskyhradokPamätník Hrádockej Venuše v Nitrianskom Hrádku
Navštívte pamätník tohto významného archeologického nálezu v centre Nitrianskeho Hrádku v blízkosti miestneho krásneho rybníka a pohostinstva. Oproti sebe má rozľahlú zelenú lúku a ak prichádzate od Šurian, môžete toto miesto minúť. Jej pozadie lemujú obrovské svetlé skaly a miesto je upravené a kosené. Dokonca sa na okrajoch trávnika nachádzajú smetné koše o ktoré sa mesto stará, keďže počíta so záujmom turistov. K hlavnej ceste je miesto otočené najskôr chrbtom a potom z boku. Majte preto oči na stopkách, príďte navštíviť túto pamiatku, ktorá je  pozostatkom našich predkov. Pravdou totiž je, že ľudia z pred 5000 rokov nikdy masovo nevymreli. Splynuli so Slovanmi prichádzajúcimi z východu, ale aj tými prichádzajúcimi z juhu. V každom z nás koluje krv Slovanov, Keltov a mnohých iných národov.

Foto: ZN.SK ešte 2014

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu