Mačky sú jedni z najpopulárnejších domácich zvierat na svete. V mnohých kultúrach sú prijímané, nezatracované, niekde boli dokonca posvätné. Napríklad v Starovekom Egypte mali svoj osobitný význam a aj prepojenie na bohyňu Baset. Hoci o svoje miesto v srdci človeka všade vo svete zápasia so psami, sú v mnohých ohľadoch zaujímavé. Žijú s nami určite už 10 000 rokov. Na Cypre archeológovia objavili pozostatky domestikovanej mačky starej 9 500 rokov.
Miloval ich americký prezident Abraham Lincoln a boli inšpiráciou pre tvorcov mimoriadne ohybnej komiksovej superhrdinky Catwoman. Ak hovoríme o mačkách, týkať sa to bude hlave domestikovaných, hoci vo voľnej prírode ich pobehuje viacero nádherne sfarbených a mimoriadne vzácnych.
Mačky a zaujímavosti v rámci prežitia a anatómie
- Odhaduje sa, že ich s nami na celom svete žije možno až necelá miliarda
- Mačka si ako jedno z mála domestikovaných zvierat, poradí a prežije aj bez človeka. Zároveň je však mimoriadne plodná, takže absencia starostlivosti a veterinárnej ochrany má svoje následky.
- Je mimoriadne mrštná, ľahká a ohybná. Bežne váži s maximálnou váhou okolo 4 kilogramov.
- Flexibilita tela mačky dovoľuje vojsť kamkoľvek, kde sa zmestí jej hlava. Akýkoľvek otvor prekoná hlava, zvyšok tela je už hračka.
- Je vyzbrojená zasúvateľnými pazúrmi, čo nepochybne inšpirovalo tvorcov komiksového Wolverina. Umožňuje jej to nepozorovateľný a nepočuteľný presun v teréne, ale aj v interiéri.
- Čeľusť aj telo je prispôsobené na efektívny lov malých živočíchov.
- Mačky majú oči prispôsobené na nočné videnie so schopnosťou až 6x lepšieho videnia ako človek. Lov v tmavej pivnici s jediným malým okienkom tak je pre nich niečo celkom bežné.
- Má mimoriadnu schopnosť dopadať na labky vďaka ohybnosti tela a koordinácie pohybov. Následná pružnosť tela vie tlmiť dopad a minimalizovať zranenia orgánov.
- V priemere sa dožívajú 12 až 15 rokov. 1 mačací rok je s ohľadom na ich dospievanie a samotnú dospelosť zhruba 12 až 15 ľudských.
- Najdlhšie žijúcou mačkou zapísanou aj v Guinessovej knihe rekordov bola Creme Puff z Austinu v Texase. Narodila sa v roku 1967 a uhynula v roku 2005. Dožila sa 38 rokov a 3 dni.
- Najťažšou mačkou na svete bola Himmy z Austrálie, ktorá pred svojou smrťou v roku 1986 vážila 21,3 kilogramov.
Zaujímavé fakty o mačacom správaní
- Mačky, ktoré nie sú odkázané na požieranie ulovenej koristi, často využívajú lovecké inštinkty na preventívnu činnosť voči hlodavcom. Majitelia mačiek, ktorí si toto umenie pochvaľujú a veda ho odmeniť, dávajú mačke signál, že robí záslužnú činnosť. Pozor, ak prechádza na vtáctvo, alebo myši neloví doma, ale prináša ich zdiaľky.
- 70% svojho života prespia
- Mačky nemajú pri bolesti slzy, no bolesť a utrpenie prejavujú výrazom tváre, neobvyklým správaním alebo pohybmi
- Mačka je považovaná za jediného cicavca, ktorý údajne necíti sladkú chuť
- Mnoho času venujú starostlivosti o svoj kožuch. Čistia ho lízaním, pričom sa im do papule dostávajú vlastné chlpy. Tie potom občas potrebujú von, čo poznajú najmä chovatelia mačiek a diváci zábavných videí na internete.
- Očista mačiatok zo strany mačacích matiek bola v stredoveku zneužívaná na používanie mačiatok namiesto toaletného papiera na niekoľkých hradov aj u nás na Slovensku.
- Zaujímavým je často uvádzaný fakt, že domáca mačka má 95.6% génov spoločných s tigrom. Nečudujte sa preto, ak je vaša mačka ozajstným predátorom a nepriateľom kohokoľvek neznámeho.
- Mačka má 18 prstov. 5 na predných a 4 na zadných labkách. Občas sa vo zvieracej ríši objaví mačka s iným počtom prstov.
- Na krátku vzdialenosť dokáže dosiahnuť rýchlosť až neuveriteľných 45 km/h. Najrýchlejším suchozemským zvieraťom na svete je jej blízky príbuzný gepard, ktorý môže pri behu dosiahnuť rýchlosť 80 až 130 km/h.