Outdoorové nože a rôzne delenie: EDC, taktické či typ survival?

Chladné zbrane, či skôr pracovné nástroje, akými sú nože, dnes pokladáme za viac ako len praktický nástroj. Nehovoríme teraz o tých v kuchyniach, vývarovniach a reštauráciách. Slúžia rybárom, záchranárom, lesníkom, aj poľovníkom. Iný typ nožov je nevyhnutný pre ovocinárov, záhradkárov a domácich majstrov. Mnohé z nich majú spoločné prvky, niekedy aj výrobcov. Hoci možno často siahneme po univerzálnych nožoch bez značky, vo svete je celkom bežné vnímať konkrétnych hráčov na trhu, ba dokonca sú mnohé nože ako zberateľské kúsky mimoriadne cenené. Pre niektorých je to dokonca zberateľský artikel a investičná príležitosť.

Ako nože rozdeľujeme?

Ak nehovoríme o kuchynských a praktických nožoch určených pre potravinársky priemysel, budú to zväčša nože, ktoré sú súčasťou výbavy do prírody, alebo do práce v teréne. Pracovať s lanami, špagátmi, rôznymi silonmi, sieťami, kožou, tkaninami, alebo drevom bez dobrého a ostrého noža je nezmysel. Ďalšou kategóriou je potápačský nôž, ktorého mimoriadne dôležitou súčasťou je bezpečnostné púzdro a spôsob zaistenia.

Nože môžeme deliť podľa vlastností, účelu, materiálu, pôvodu, typu konštrukcie aj podľa hodnoty. Zberateľské a limitované kúsky nožiarskych majstrov zostanú doma vo vitríne. Pracovné nástroje sú záležitosťou vkusu, vlastných preferencií, či vzťahu s nástrojom a jeho výrobcom. Skúsme si ich však rozdeliť podľa typu a delenia, aké sa naučili používať aj mnohí predajcovia. To preto, že podľa týchto vlastností ich neraz hľadajú aj samotní záujemcovia.

Nože typu EDC –  Every Day Carry

Nože, ktoré nesú v popise značku EDC si bežne nepreložíme. Potrebujeme mať k tomu slovník. EDC pritom neznamená žiadnu hrozbu, či značku nižšej kvality. Ide len o označenie noža ako zástupcu kategórie určenej na každodenné nosenie. Ide o nože na bežné účely počas dňa. Sú praktické, univerzálne a pripravené byť nápomocné kedykoľvek počas dňa. Sú prispôsobené na bežné nosenie vo vrecku, či v batohu bez toho, aby vzbudzovali pozornosť a niekoho ohrozili.

Zväčša sú malé, vojdú sa do vrecka,. Alebo za opasok. Tým, že sú viacúčelové, nie je možné ich úplne obmedziť len na jeden materiál. Ak už sa nôž pýši označením EDC, je samozrejme predpoklad, že má niečo vydržať a má slúžiť. Nie je skrátka na okrasu. Neraz je viacúčelový, kombinuje skrutkovač, svetielko, alebo len nejaký otvárač, či klips na opasok. Samozrejmosťou je kvalitný materiál, ktorý by mal priniesť nízke opotrebovanie, ak už má slúžiť dlhší čas. Keďže ide o nôž na bežné nosenie, musí disponovať zabezpečením. Pred samovoľným otvorením, odhalením čepele a majú puzdrá, alebo rôzne blokujúce mechanizmy.

Významní výrobcovia týchto nožov sú napríklad značky: Benchmade, Spyderco, Kershaw, CRKT (Columbia River Knife & Tool), Zero Tolerance (ZT), SOG Knives, Gerber Buck Knives, Victorinox (Swiss Army Knife), Cold Steel. Prípadne Leatherman, Ontario Knife Company (OKC), Böker, ESEE Knives, Opinel, Benchmade Bugout, Helle Knives, Fallkniven, Microtech Knives, Benchmade Griptilian a iné.

Tactical knife – taktický nôž

S pojmom taktický nôž sa stretávame predovšetkým v súvislosti s výstrojov záchranárov, ozbrojených složiek, alebo vojakov. Nôž, ktorý je využívaný v krajnom prípade ako zbraň, v základe slúži ako otvárač, prerezávač lán, materiálov, aj ako bodák. Majú robustný dizajn a často obsahuje rôzne funkcie, ako sú rezné drážky, zubaté ostrie, alebo nejaké úpravy. Ich cieľom je poskytnúť užívateľovi spoľahlivý a účinný nástroj pre náročné situácie.

Výrobcov taktických nožov je niekoľko. Môžu to byť značky Benchmade, Spyderco, SOG Knives, Cold Steel, Zero Tolerance (ZT), Gerber Gear, Kershaw, CRKT (Columbia River Knife & Tool), Fox Knives, Emerson Knives, Smith & Wesson Knives, Ontario Knife Company (OKC), Böker, TOPS Knives, Hogue Knives a iní.

Folding knife – skladací nož / zatvárací nôž

Skladací nôž môže byť zároveň EDC nožom. Za zásadnú vlastnosť pri rozdelení nožov je však nutné vnímať rozdielnosť medzi fixom a skladačkou. Čepeľ sa pri skladacom noži skrýva do rukoväte. Existujú desaťtisíce nožov, ktoré sa vyťahujú. No len niekoľko inovácií a množstvo skvelých systémov, ktoré nôž po odistení poistky samé vystrelia, alebo vyklopia. Systém odistenia a otvorenia je často umením samým o sebe. Čepeľ je úspešne skrytá v samotnom noži a vyťahuje sa až v prípade potreby.

Nôž Pterys od slovenského majstra Lasky

Otváracie, skladacie alebo zatváracie nože – to sú tri rôzne názvy tejto kategórie. Na snímke vyššie je slovenský nôž Pteryx, ktorý pred rokmi získal významné ocenenie a stal sa jedným z najlepších skladacích nožov na svete.

Switchblade – vyskakovací nôž

Vyskakovací nôž je presne tým nožom, ktorý naháňa strach už len keď sa objaví. Môže za to americká filmová produkcia, ktorá si spája tieto nože s gangstrami medzi domami v tmavých neosvetlených uličkách. Je to symbol. No zároveň sú tieto nože klasickou súčasťou výbavy k táboráku, na rybačku, alebo na lov. Len systém vyskakovania pôsobí s rešpektom. Systémy dobrej poistky a dobre riešených puzdier však obáv zbavujú. Známe značky sú napríklad Benchmade, Microtech Knives, Protech Knives, Hogue Knives alebo Böker Magnum.

Fixed Blade – fixná alebo pevná čepeľ

Na rozdiel od zložiteľných skladacích nožovsú tie fixné nemenné. Potrebujú pevné plastové, kožené ,alebo iné púzdro, aby sa nepoškodila čepeľ, ale najmä aby netvorila riziko pre svojho používateľa. Čepeľ je neraz jedným kusom s oceľou ukrytou v rúčke. Takéto nože sú obvykle vyrobené tak, aby boli pevné a odolné, čo ich robí vhodnými na náročné úlohy, ako sú táborácke aktivity, lov alebo prežitie v prírode. Podobne sú konštruované aj nože určené na pracovné tesárke účely, záhradné nože a podobne.

Multi-tool (viacúčelový / multifunkčný nástroj)

Multi-tool je opäť kategória, v ktorej je prienik so skladacími EDC, aj taktickými nožmi. Ak je nôž zaradený do kategórie viacúčelového noža, poskytuje viac ako len jednu čepeľ. Môže ísť o otváraky, kompas, iné čepele, pilníky, ihlice, skrutkovače, prípadne iné praktické nástroje. Sú skvelou voľbou pre ľudí, ktorí potrebujú riešiť rôzne úlohy s jediným nástrojom.

Bushcraft / survival lovecký nôž

Nože typu buschcraft / survival sú navrhnuté špeciálne pre outdoorové aktivity. Sú vyrobené tak, aby zvládli náročné úlohy, ako je rezanie dreva, stavba provizórneho prístrešia, spracovanie surovín, mäsa a podobne. Zväčša na nich nečakajte krikľavé farby, alebo ozdobné prvky bez praktickej využiteľnosti. Sú to nože, od ktorých má závisieť život a niektorí výrobcovia si to radi dajú do sloganu.

Swiss Army Knife (švajčiarsky nôž)

Ikona medzi viacúčelovými nožmi, švajčiarsky nôž bol pôvodne vyvinutý švajčiarskou armádou a obsahuje množstvo nástrojov, ako sú nože, pilníky, otvárače na konzervy, skutkovače a ďalšie. Je to presne ten slávny červený Victorinox nožík s bielym logom, ale aj mnoho napodobenín a rôznych podobných nožov, ktoré sa do tejto kategórie hodia.

Victorinox nože Ďalšie typy nožov a rôzne spôsoby delenia sú pochopiteľne ešte možné. V rámci týchto kategórií sa ale orientujú predajcovia aj záujemcovia.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.