Prečo si pri pozdrave či zoznámení podávame ruky? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Prečo si pri pozdrave či zoznámení podávame ruky?

Pri zoznámení, ale aj pri pozdrave podávame tomu druhému ruku. Vo svete zaužívaný vzorec správania, ktorému rozumejú takmer všade v rámci moderného sveta. Len tradičné kultúry, kde je pozdrav riešený úklonom, alebo dokonca priamym objatím, do nedávna možno nerozumeli podaniu ruky ako takému.

Podanie ruky a biznis

Dôvody, prečo sa tento jednoduchý spôsob náklonnosti a zdvorilosti vyvinul, boli potreba socializácie a styky aj mimo svoj kmeň a rodinu. Nakoniec nezabúdajme, že podanie ruky je jeden zo symbolov mieru a tým je od svojho počiatku. Nikto nespochybňuje aj názory antropológov k vysvetleniu pôvodu podania ruky. Viete, ako vzniklo?

Podanie ruky je symbol mieru z dávnych dôb

Na zoznámenie nám postačí celkom venovanie pozornosti danej osobe a príhovor, pozdrav, alebo len menej zdvorilostné kývnutie hlavou. Keď k tomu pridávame podanie ruky, ak je v správnom poradí, ak hrá poradie dôležitú úlohu, už celé zoznámenie dostáva iný rozmer. Kým dnes sa podanie ruky viaže k predstave oblekov, manžetových gombíkov, patrí aj do bežnej neformálnej spoločnosti.

Podanie ruky a biznis

Podanie ruky malo oddávna podobu spojených dlaní, prípadne ohnutých paží so spojenými dlaňami, alebo podanie ruky spojené s objatím. Pustiť si niekoho neznámeho k telu bolo a aj dodnes je stále symbolom mieru a dôvery.

Historické dôvody

Podať niekomu cudziemu ruku znamená ukázať mu, že v nej nemáte zbraň. V dlani nemáte ani zbraň, ani ju nemáte od krvi. Záujem dotknúť sa vlastnou kožou kože toho druhého dáva ďalší rozmer symboliky. Kontaktom nastalo v minulosti aj vyjadrenie toho, že jeden sú si s druhým rovný ako človek k človeku. Ďalší rozmer symboliky podania ruky je v spojení. Názorovom, či dokonca aj v manželskom. Podaním ruky sa tiež oddávna spečatili dohody a sľuby.
Kto nepodá ruku, môže v nej ukrývať nôž. Samozrejme, dnes to bude skôr mobil. Zbrane do bežnej spoločnosti našťastie už nepatria.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.