Pri zoznámení, ale aj pri pozdrave podávame tomu druhému ruku. Vo svete zaužívaný vzorec správania, ktorému rozumejú takmer všade v rámci moderného sveta. Len tradičné kultúry, kde je pozdrav riešený úklonom, alebo dokonca priamym objatím, do nedávna možno nerozumeli podaniu ruky ako takému.
Dôvody, prečo sa tento jednoduchý spôsob náklonnosti a zdvorilosti vyvinul, boli potreba socializácie a styky aj mimo svoj kmeň a rodinu. Nakoniec nezabúdajme, že podanie ruky je jeden zo symbolov mieru a tým je od svojho počiatku. Nikto nespochybňuje aj názory antropológov k vysvetleniu pôvodu podania ruky. Viete, ako vzniklo?
Na zoznámenie nám postačí celkom venovanie pozornosti danej osobe a príhovor, pozdrav, alebo len menej zdvorilostné kývnutie hlavou. Keď k tomu pridávame podanie ruky, ak je v správnom poradí, ak hrá poradie dôležitú úlohu, už celé zoznámenie dostáva iný rozmer. Kým dnes sa podanie ruky viaže k predstave oblekov, manžetových gombíkov, patrí aj do bežnej neformálnej spoločnosti.
Podanie ruky malo oddávna podobu spojených dlaní, prípadne ohnutých paží so spojenými dlaňami, alebo podanie ruky spojené s objatím. Pustiť si niekoho neznámeho k telu bolo a aj dodnes je stále symbolom mieru a dôvery.
Podať niekomu cudziemu ruku znamená ukázať mu, že v nej nemáte zbraň. V dlani nemáte ani zbraň, ani ju nemáte od krvi. Záujem dotknúť sa vlastnou kožou kože toho druhého dáva ďalší rozmer symboliky. Kontaktom nastalo v minulosti aj vyjadrenie toho, že jeden sú si s druhým rovný ako človek k človeku. Ďalší rozmer symboliky podania ruky je v spojení. Názorovom, či dokonca aj v manželskom. Podaním ruky sa tiež oddávna spečatili dohody a sľuby.
Kto nepodá ruku, môže v nej ukrývať nôž. Samozrejme, dnes to bude skôr mobil. Zbrane do bežnej spoločnosti našťastie už nepatria.
0 komentárov