ZN.SK
Victorinox nože

Victorinox: Slávne švajčiarske vreckové nožíky a ich história

Kto by nepoznal slávne červené multifunkčné vreckové nožíky so slávnym logom štítu s helvétskym krížom? Slávne švajčiarske nožíky Victorinox ťažia zo svojej kvality dokonca na toľko…

Zľavy na wellness pobyty

Kto by nepoznal slávne červené multifunkčné vreckové nožíky so slávnym logom štítu s helvétskym krížom? Slávne švajčiarske nožíky Victorinox ťažia zo svojej kvality dokonca na toľko, že sa nožíky objavujú aj v hollywoodskych filmoch bez toho, aby si firma za reklamu musela platiť.

Victorinox nože

Foto: model Victorinox Climber

Červené viac účelové vreckové nožíky ukrývajúce pílku, nôž, otváraky všetkých možných druhov, pilníky, nožničky a mnoho iných majú aj svoju hodnotu. Pre niekoho je to zberateľský artikel, pre iných skrátka nevyhnutnosť túr po prírode, alebo len vecou osobného štýlu.

História spoločnosti Victorinox

Zakladateľom firmy a značky Victorinox bol Karl Elsenger. V meste Zug študoval nožiarstvo. Prvé počiatky nožiarskeho podniku založil v roku 1884. Počas života pracoval do svojich 28 rokov stihol získať skúsenosti v Paríži aj v Nemecku, aby v rodnom Švajčiarsku v meste Ibach , ktoré je dnes súčasťou mesta Schwyz.

Od roku 1891 získali výnimočnú zákazku. Stali sa oficiálnym dodávateľom nožov pre švajčiarskú armádu. Až v roku 1909 vznikol názov a charakteristické logo. Odvtedy nevyšiel z fabriky nôž, ktorý by neniesol slávne logo. Názov Victorinox neodkazoval na anglický výraz pre víťazstvo, ale bol na pamiatku matky zakladateľa, ktorá v tomto roku zomrela. Koncovka INOX vstúpila do názvu v roku 1921 a ide o pomenovanie pre nerezovú oceľ.

Zaujímavosťou je, že americké námorníctvo a armáda podľahlo kvalite švajčiarskych nožov a nakúpilo po II. svetovej vojne mimoriadne množstvo armádnych nožov, ktoré sa stali legendárne. V USA mala značka veľkú popularitu pre spoľahlivosť a nezničiteľnosť. Keď v osemdesiatych rokoch Victorinox spustili výrobu armádnych hodiniek, opäť zaznamenali boom hlavne v USA.

Moderná história je oveľa pestrejšia

V roku 1999 bola v Bonfole založená spoločnosť Victorinox Watch SA zaoberajúca sa výrobou hodiniek. Od roku 2001 dokonca vznikla aj odevná značka zameraná na severoamerický trh. O pár rokov odkúpili konkurenčnú spoločnosť Wenger a pustili sa aj do výroby parfémov. Prioritou a najväčším ťahákom v rámci imidžu kvalitnej značky sú však nože. Nože Victorinox dnes ďaleko nie sú len nožmi do prírody a pre armádu. Vždy to boli aj nože pre domácnosť, rovnako ako svoju oceľ a nožiarske umenie využívali aj pri výrobe ďalších výrobkov. Dnes môžeme hovoriť o využívaní chróm-molybdénovej ocele s tvrdosťou 56HRC pre nože, pílky a pilníky majú tvrdosť 53 HRC a rôzne náradie 52 HRC a menej.

Victorinox

V oblasti gastronómie v kuchyniach a medzi poľovníkmi má Victorinox poriadne dlhú tradíciu a dobré meno. Hoci v určitých obdobiach šlo o nedostatkový tovar, pre stálosť a kvalitu sa aj staršie kúsky dokázali po niekoľkých desaťročiach stále osvedčiť. Nože

Švajčiarsky armádny nožík

Najznámejším produktom navždy zostane švajčiarsky armádny nôž, multifunkčný vreckový nožík s niekoľkými nástrojmi, ako je napríklad lupa, pilník, či nožničky. Swiss Army Knife je najznámejším výrobkom, ktorý sa neustále vyrába a okrem červenej farby sú k dispozícií aj iné farebné variácie, maskáčový motív, alebo motív dreva. Napríklad séria Victorinox Forester je s dreveným motívom, alebo v tmavých odtieňoch.

Victorinox Huntsman Lite

Známy je model Spartan dlhý 9,1 cm s veľkým a malým nožíkom, otváračom fliaš, skrutkovačom, vývrtkou, či pinzetou. Aj model Victorinox Tinker má podobnú výbavu, no namiesto vývrtky má krížový skrutkovač. Na obrázku je Victorinox Huntsman Lite, ktorý prichádza ako jeden z pár sérií s novinkou, LED svetlom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu