ZN.SK
kareta, morská korytnačka

Našu planétu obývali aj 4 metrové korytnačky, minimálne tri druhy

Leviathanochelys aenigmatica je dosiaľ najväčším druhom korytnačky, ktorá kedy obývala európsky kontinent, dosiahla veľkosť bežného auta.

Leviathanochelys aenigmatica je dosiaľ najväčším druhom korytnačky, ktorá kedy obývala európsky kontinent, dosiahla veľkosť bežného auta. V jeseni minulého roku (2022) bola jedna z posledných skamenelín tohto druhu objavená v Španielsku s dĺžkou neuveriteľných necelých štyroch metrov. Nález prispel medzi fragmenty iných nálezov rovnakého druhu. Súčasné morské korytnačky pritom dosahujú zhruba len metrovú veľkosť, v prípade veľkej karety obrovskej až 1,5 metra. No ani tie nie sú rodovo veľmi vzdialené od spomínanej gigantickej korytnačky.

kareta, morská korytnačka

foto: Ilustračná fotografia karety

Gigantické korytnačky Leviathanochelys aenigmatica

V oblasti južných Pyrenejí v blízkosti dedín Pera-Rua a Valldarques bola v roku 2016 objavená lokalita, ktorá mohla byť v období neskorej kriedy hniezdiskom, alebo útočiskom niekoľkých živočíšnych druhov. Alebo ich prírodné podmienky na tomto mieste uväznili a pre ich veľkosť mali sťažené možnosti úniku. Nálezisko je mimoriadne bohaté na makrofosílie ale tiež mikrofosílie, ktorých pozostatky umožňujú vedcom bližšie určovať vek vápencovej vrstvy.

Korytnačka, ktorá žila v období pred zhruba 83 miliónmi rokov, po sebe zanechala len necelé skameneliny, ktoré umožnili paleontológom skúmať pravdepodobný vzhľad. Konštrukcia panciera a panvy niesla prvky, ktoré nemal žiaden dosiaľ objavený druh korytnačiek. Je zaraďovaná ako základný člen nadčeľade Chelonioidea, do ktorej zaraďujeme aj kožatky a rôzne druhy morských korytnačiek, vrátanej známeho druhu caretta caretta.

Poznáme zatiaľ tri gigantické druhy korytnačiek

Leviathanochelys aenigmatica je svojou veľkosťou fascinujúca, no podobne na tom boli aj druhy Archelon a Protostega, ktoré sa podarilo nájsť v starých oceánoch nachádzajúcich sa dnes na pevnine v Spojených štátoch. Rekordérom je Archelon, ktorého pozostatky merali okolo 4,6 metra. Pri ich veľkosti je nepochybné, že ich metabolizmus a spôsob života bol veľmi podobný na ten ako pri súčasných korytnačkách. Predpokladá sa, že sa so všetkými troma druhmi spájala dlhovekosť presahujúca sto rokov.

Presné vedomosti o tom, aké veľké sa rodili mláďatá jasné nie sú. Korytnačky sú jedným z preživších dinosaurov do dnešných čias. Najmä tie suchozemské sa pritom „nikam neponáhľajú“ a neprestávajú fascinovať zoológov. Z dávnych dôb a skamenelín však poznáme aj gigantického hada a fascinujúco znejú aj informácie o nálezoch zubov megalodon. Najväčšieho žraloka dejín Zeme, ktorého jediného zvyšky nachádzame v zuboch a následných predpokladoch veľkosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu