ZN.SK
ilustračná fotografia, britská história

Obitý starý hrnček za 2 libry sa ukázal ako cennosť za 14 tisíc

Britskému páru sa podarilo za dve libry kúpiť hrnček, ktorý vyzeral nevzhľadne a najmä ako poškodený a obitý pôsobil nezaujímavo. Lenže…

Na takzvanom blšom trhu sa dá kúpiť čokoľvek, čo iní nepotrebujú, na málo peňazí. V Británii sa už neraz objavili prípady, kedy si niekto takýmto spôsobom kúpil zdanlivo bezcennú misku, sošku, alebo hrnček a nakoniec sa ukázalo, že má tisícovú hodnotu a zaujímavé historické pozadie. Jeden z posledných prípadov je na tom celkom podobne. Britský pár, ktorý si prial zostať v anonymite, musel mať čuch na cenný kúsok. Podarilo sa im totiž za dve libry kúpiť hrnček, ktorý vyzeral nevzhľadne a najmä ako poškodený a obitý pôsobil nezaujímavo.

Na prvý pohľad gýčový starý hrnček

Nie vyšší ako 10 centimetrov mohol na dnešné pomery pôsobiť ako kresba dieťaťa. Šlo však o odolnú farbu a glazúru, ktorá odolávala zrejme už niekoľko storočí. Podľa zahraničných informácií britský pár zrejme vedel, že bude mať vyššiu hodnotu a tak nechali hrnček preskúmať odborníkom. Svetlá keramika mala dodnes celé uško. Na opačnej strane od uška bola namaľovaná podobizeň kráľa Karola II., a vpísaný rok 1660, kedy aj kráľ Karol II. zasadol na trón. Aukčný dom Claydon v Buckinghamshire nakoniec hrnček predal v aukcii za 14 tisíc libier. Investícia pôvodných dvoch sa teda páru oplatila.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Claydon Auctioneers (@claydonauctions)

Kto bol britský kráľ Karol II.?

Karol II. (29. máj 1630 – 6. februára 1685) kráľ Anglicka, Škótska a Írska patril do dynastie Stuartovcov. Jeho otcom bol kráľ Karol I., ktorého popravili a v Anglicku bola vyhlásená republika na čele s Oliverom Cromwellom, kým Karol II. bol ako mladý ukrytý v Európe. Podľa práva sa však po poprave otca v roku 1649 stal kráľom a v roku 1660 sa vrátil na anglický trón. Bol známy najmä svojou vášňou pre milenky a tú najkľúčovejšiu – Louise de Kérouaille, dokonca získal ako dar od francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Po Karolovi II. na trón zasadol jeho brat Jakub II. Následníkom a nositeľom mena Karol III. sa stal až donedávna princ Charles (tak ako predkladáme Alžbetu a ostatných kráľov, teda Karol), dnes Karol III.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu