ZN.SK
Najväčšia včela na svete, Severné Moluky, Indonézia

Najväčšia včela sveta bola od roku 1981 vyhynutá, no stále žije

Za najväčšiu včelu sa považuje druh megachile pluto. Jej tmavé sfarbenie a výrazné hryzadlá vzbudzujú rešpekt, hoci nie je zbytočne agresívna a netvorí pre človeka…

Za najväčšiu včelu sa považuje druh megachile pluto. Jej tmavé sfarbenie a výrazné hryzadlá vzbudzujú rešpekt, hoci nie je zbytočne agresívna a netvorí pre človeka zásadný problém. Lenže písať o nej a hovoriť, že ju ako ľudia máme zdokumentovanú, by bola lož. Nevieme o nej takmer vôbec nič nebyť jedného výskumu z pred pár desaťročí.

Najväčšia včela na svete, Severné Moluky, Indonézia

foto: video, Clay Bolt

Skrytá pred zrakmi ľudí, no už nie vyhynutá

Včela, o ktorej si vedci mysleli, že zrejme vyhynula, bola skrytá pred zrakmi výskumníkov neuveriteľné štyri desaťročia.  Ešte v roku 1981 sa jej venoval entomológ Adam Messer. Len vďaka nemu vieme, že nápadné hryzadlá používa na narúšanie kôry stromov pri stavbe svojich neprístupných hniezd. Potom sa stratila z pred zrakov odbornej aj laickej verejnosti. Považovali ju za vyhynutú…

Fotograf Clay Bolt mal však šťastie. Pri prechádzaní lesom na indonézskom súostroví Severné Moluky sa mu podarilo objaviť samicu, ktorá ho šokovala zvukom krídel a svojim letom. Hmyz, ktorého rozpätie krídiel presiahne 6 centimetrov, sa zdá sa, nestal druhom na zozname vyhynutých tvorov. Jediný dôvod, pre ktorý včela žije je pozorovateľný už pri jedinom pohľade na Severné Moluky. Ostrovy nepatria medzi tie, kde jediný zmysel zárobku objavili v ťažbe dreva a ničení lesov. Aspoň zatiaľ je tunajšia príroda nepoznačená tým, čo naopak v Brazílii funguje so súhlasom vlády. Pravdou zostáva, že tvor s tak ojedinelým výskytom je zrejme na pokraji vyhynutia.

Môže vás zaujímať: Najväčšia včela u nás

Najväčšia včela u nás je Drevár fialový (Xylocopa violacea) prišla z južných oblastí. Výrazná čierna včela s kovovým leskom, ktorá poletuje najmä na južnom Slovensku, nie je agresívna a zaujímavá je aj pre svoj život, podobný na ten u včely zo Severných Molúk. Viac sa jej venujeme v článku na domazahrada.sk

Foto: len o trochu menší druh Drevár fialový (Xylocopa violacea) 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu