Láska, ako pojem označujúci nádherné pocity, ktoré nútia ľudí písať básne, skladať piesne, konať neuvážene a skákať pod vlak, má aj svoje chemické vyjadrenie. Z biologického hľadiska je totiž láska nič viac ako len súhra viacerých chemických reakcií v ľudskom tele. Vedecky ide o chemickú formulu známu aj ako C8H11N, inak fenylethylamín. Mimo nej sa v tele dejú aj ďalšie zaujímavé procesy a ďalšie hormóny.
Láska je silný biochemický koktail s náložou
Jednotlivé hormóny sa stretávajú v mozgu a len okrajovo sa objavia v krvnom obehu. Je vo všeobecnosti známe, že pri zamilovanosti máme zrýchlený dych, zvýšené potenie, nedokážeme sa sústrediť na niečo iné, pretože cítime, ako nás to veľmi ťahá k jednému človeku. Je celkom jedno, čo vám na vzťah hovorí okolie, sme schopní v čase zamilovanosti konať naozaj neuvážene. Vzrušujú dotyky, pohľady do očí, telesná prítomnosť toho druhého, telesná vôňa toho druhého tiež dokáže robiť s človekom divy. Môže prísť náhle, ako výbuch bomby a celkom rozhodiť vaše priority. Každý prežíva zamilovanosť individuálne, aj keď si občas mýlime zamilovanosť s vášňou.
Celkom na začiatku fungujú hormóny estrogén a testosterón. Práve tie sa týkajú vášne a sú na počiatku zamilovanosti. Ak opadávajú, nejde o zamilovanosť. Aktivácia týchto dvoch hormónov, estrogén u žien a testosterón u mužov, sa spája s analýzou toho druhého. Pokiaľ analýza správania toho druhého nemá zásadné problémy, napríklad neznechutil vás ten druhý niečím, čo vám je proti srsti a prejde všetkými receptormi, zvýši sa hladina adrenalínu, čo vždy zvyšuje činnosť srdca a s tým sa viaže nie len zrýchlený dych, možno vyššia nervozita, ale aj potenie. Adrenalín sa do celého tela rozlezie za neuveriteľných pár sekúnd a zapôsobí na rôzne časti tela rôzne. Podiel na rozhodení zmyslov má aj spomenutý fenylethylamín.
Keď sa však objaví hormón dopamín, sme už skrátka nadopomovaní takou látkou, aká sa dá prirovnať k niektorým drogám. Byť s daným človekom, ktorý vo vás vyvoláva takéto pocity a aktivuje sériu hormónov následne znamená, že telo si vybralo a pre udržanie týchto pocitov chce s daným človekom prítomnosť čo najdlhšie. Súčasťou chémie lásky je aj serotonín, o ktorom tak s radosťou spievajú Chinaski. Hormón šťastných pocitov k celkovému dielu jednoducho patrí.
Keď prvotná zamilovanosť opadne
V čase, keď prvotná zamilovanosť už opadá, si nemáte čo vyčítať. Intenzita hormónu fenylethylamínu nie je večná a tak po čase slabne. Je tomu tak vždy. Avšak nastupuje vo zvýšenej miere hormón oxytocín, ktorý sa nachádza prirodzene v tele, ale využíva sa aj pri pôrode. Oxytocín zvyšuje náklonnosť a prepojenie partnerov, je to najmä počas pohlavného styku a orgazme, najmä však v rámci materstva a teda matky a dieťaťa.
Hormón v každom prípade údajne napomáha k pocitom túžby po mazlení, hladení a jemnom zaobchádzaní s bábätkom, ale svojim spôsobom nepochybne aj voči partnerovi. Pri dlhších zväzkoch dvoch partneroch sa objavuje aj hormón vasoprezín, inak známy ako adiuretín, ktorý riadi činnosť obličiek, avšak má čo dočinenia so schopnosťou udržania mohogamného vzťahu. Tým padá tvrdenie, že žiť s jedným partnerom po celý život je proti prírode. Nie, samotná príroda nám vytvorila hormón, s ktorým nachádzame význam života aj bez nutnosti striedať partnerov ako ponožky. Hoci tak trochu k tomu patrí aj kultúra a spôsob života súčasného človeka.