Móric Beňovský, najväčší dobrodruh zo Slovenska v celej histórii

Móric Beňovský, najväčší dobrodruh zo Slovenska v celej histórii

Móric Beňovský je právom považovaný za najväčšieho slovenského dobrodruha, ktorý nepochádzal z pera vynaliezavého spisovateľa. Jeho krátky, ale nesmierne pestrý život je však ťažké popísať v niekoľkých vetách, nieto v jedinom románe. Bol skutočný, hoci jeho život sa zdá byť dobrodružným príbehom. Ten však dosiaľ Hollywood neobjavil a nepustil sa do neho ani slovenský filmár. Škoda.

Móric Beňovský a jeho život

Gróf Móric Beňovský celým menom Matúš Móric František Serafín Augustus Benyovský sa narodil vo Vrbovom 20. septembra 1746. Zomrel 23. mája 1786 ako 39 ročný na ostrove Madagaskar v boji. Jeho mimoriadne pestrý život dodnes neprestáva fascinovať. Najskôr pôsobil ako dôstojník rakúskej armády, a po nesúhlasných politických názoroch prešiel do poľskej armády. Bránil územie našich severných susedov pred intervenciou Ruska. Padol do zajatia a nebyť úteku, zomrel by v pracovnom tábore na Sibíri, či niekde na Kamčatke.

Móric Beňovský

Práve jeho útek pred prenasledovaním ho spolu s ďalšími väzňami poslal z Kamčatky do neznámych vôd severného Pacifiku, čím ako prvý Európan predbehol o niekoľko rokov samotného slávneho objaviteľa Jamesa Cooka. Keď o niekoľko rokov zakotvil vo Francúzsku, jeho osobnosť zaujala samotného Ľudovíta XVI.. Ten mu ponúkol hodnosť generála a príležitosť zastupovať záujmy Francúzska na nepokojnom Madagaskare. Práve tam si ho o niekoľko rokov zvolili miestni náčelníci za kráľa, čím ocenili jeho prístup k miestnym kmeňom.

Madagaskar

Za štyri desaťročia pozbieral významných priateľov

Zúčastnil sa občianskej vojny v USA, stretol s prezidentom Georgom Washingtonom a bol priateľom Benjamina Franklina a mnohých ďaľších osobností. Precestoval doslova celý svet. Od Číny, cez Japonsko, Brazíliu, Karibik po európske metropoly a opäť sa v roku 1785 vrátil na Madagaskar. Tentoraz v službách Anglicka, bojujúc proti záujmom Francúzska. Jeho výnimočný a dobrodružstvom nabitý život skončil v Mauritanii, jeho vlastnom ambicióznom kráľovstve, ktoré na Madaskare založil. Jeho život aj snahy Madagaskaru o samostatnosť ukončil francúzsky protiútok. Dnes si slávneho slovenského rodáka na Madagaskare pripomína ulica, aj socha.

Madagaskar


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.