ZN.SK
Freddie Mercury posledné video

Posledné slová Freddieho Mercuryho v These Are The Days Of Our Lives

Freddie Mercury bol výnimočný. V jeho poslednom videoklipe sa so svetom rozlúčil, no všimol si to až neskôr. Aké boli jeho posledné slová?

Freddie Mercury bol výnimočný. V jeho poslednom videoklipe sa so svetom rozlúčil, no svet si to všimol až neskôr. Do konca svojho života tajil ťažkú chorobu. Zimomriavky nabiehajú jeho fanúšikom pri sledovaní jeho videoklipu k skladbe These Are The Days Of Our Lives. Ide o posledný videoklip, ktorý skupina Queen nakrútila a obsahuje tiež celkom posledné slová Freddieho Mercuryho pred smrťou, ktoré boli zaznamenané. Sám si veľmi dobre uvedomoval, v akom štádiu je jeho choroba a aj preto mali jeho posledné slová dvojaký význam. Jeden z nich aj ten, že sa s nimi rozlúčil so všetkými ľuďmi. Neprekonateľný hudobník, zomrel na AIDS v decembri roku 1991.

Odkaz v jeho poslednom videoklipe a posledné slová

Skladba o láske a spomínaní na minulosť má vo svojom závere časť, ktorá pridáva poslucháčovi a divákovi ešte viac smútku a tak trochu dojem tajomna. Väčšinu tohto videoklipu nakrútili 30. mája 1991. O niekoľko týždňov sa do videoklipu donakrúcali ďalšie scény pre jedného chýbajúceho člena. Čiernobiela scéna bola zámerne vybratá preto, aby pomohla ukryť pred fanúšikmi postupujúce zdravotné problémy a skazu na tele spôsobenú ťažkou chorobou. Freddie totiž nechcel sklamať svojich fanúšikov, no veľmi dobre vedel, že mu sily ubúdajú. Reči o tom, že je vážne chorý a rapídne schudol sa začali šíriť už po uvedení videoklipu I am Going Slightly Mad nakrúteného niekoľko mesiacov predtým. V ňom strašidelná hudba a text trochu maskovali skutočný strašidelný zjav Freddieho Mercuryho, na ktorom sa už prejavila choroba v plnej sile.

Videoklip These Are The Days Of Our Lives je dodnes vnímaný ako posledná príležitosť verejnosti vidieť ho živého. Pozorovať v ňom stratu fyzickej sily, aj drastickú zmenu vizáže. V posledných sekundách tejto známej skladby, ktorá vyšla na albume Innuendo, sa Freddie pozerá do neba. Potom akoby od únavy sklopí zrak do zeme a naposledy sa rozhodne akoby s pocitom zmierenia rozlúčiť so všetkými vetou „I still love you“. V angličtine ide o „stále ťa milujem“ alebo „stále vás milujem“.

Jeho posledné slová, ktoré sú zaznamené a po nich nasledovalo postupné stiahnutie sa do úzadia a dožitie v kruhu blízkych, si však verejnosť uvedomila až oveľa neskôr. Vedel o svojom stave, vo videoklipe chýbal pohyb a život, aký bol pre Freddieho typický. Oblečený vo veste ozdobenej mačkami. Tú dostal od priateľov pre jeho lásku k mačkám. Nakrúcaný v čiernobielej farbe a s make-upom zakrývajúcim prejavy choroby. Presne tu bol naposledy súčasťou jednej z najslávnejších kapiel sveta. V prítomnosti ostatných členov kapely, na ktorých tvárach vidieť náznaky. Možno uvedomovanie si, že Freddie na tom nie je dobre a nakrúcajú jeden z posledných, alebo posledný videoklip.

Videoklip aj z iných pohľadov a verzií

V štúdiu Disney bola krátko po dokončení vytvorená aj iná verzia videoklipu s pridanými animáciami.

Dokumentárny film a zachytenie priebehu nakrúcania videoklipu:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu