ZN.SK
Turecko, ľudia a mestá

Priezviská svojho času v Turecku dávali rôzne, aj podľa čísla domu

Turecké priezviská majú neraz zaujímavý príbeh na pozadí ich vzniku. Ešte v 19. Storočí nebolo zvykom, aby mal niekto priezvisko, no pre lepšie odlíšenie…

Turecké priezviská majú neraz zaujímavý príbeh na pozadí ich vzniku. Ešte v 19. Storočí nebolo zvykom, aby mal niekto priezvisko, no pre lepšie odlišovanie ľudí a pre úradné styky bolo nevyhnutné ísť po vzore západu a zaviedli preto priezviská. Ako vieme aj z rozprávania samotných Turkov, spája sa s tým mnoho zaujímavých príhod.

Turecko, ľudia a mestá

Úradníci chodili, pýtali sa, aj prideľovali

Úradníci, ktorí prechádzali od domu k domu a pýtali sa jednotlivých rodín, aké priezvisko sa k nim viaže, aké meno by radi používali ako jednotné pre celú rodinu, zapisovali rôzne slová a spojenia. Ľudia si radi vymysleli niečo originálne, kým niektorí vôbec neuvažovali nad dôležitosťou a jedinečnosťou svojho mena. Aj preto sa niektorí Turci volajú v preklade krivá rieka, ten z hora, tí čo dlho spia, a iné ojedinelé  extrémy.

Veľa priezvisk obsahuje napríklad na začiatku „Öz“ čo znamená „čistý“ s dôrazom na hrdosť spojenú s touto čistotou. Napríklad v priezvisku Özturk – čistý Turek. Častým priezviskom je napríklad Yılmaz, ktoré čítame ako J!-Lmaz a znamená „Navzdávať sa“, Doğan čítame ako Doan a znamená v preklade „jastrab“. Priezvisko „Solak“ znamená „ľavoruký“ a popísali ním, alebo sa priamo ním predstavil niekto, kto zrejme uprednostňoval ľavú ruku. Keďže ale v islamskej kultúre je ľavá ruka považovaná za nečistú, je celkom možné, že bolo priezvisko pridelené a nemuselo ani ísť o váženú rodinu. Zaujímavé je priezvisko „Macar“, čo znamená „Maďar“.  Aslan (turkické jazyky) alebo Arslan (priamo turečtina) pomenúva leva, kráľa zvierat. Mať meno podľa leva je vecou prestíže aj hrdosti.

Nositelia priezviska KundakÇi vo svojom mene nosia pozostatky milovníkov zbraní. Kundak je totiž slovom, ktoré pomenúva drevenú pažbu strelnej zbrane. V konečnom dôsledku nič závratné, veď aj u nás vznikali priezviská naozaj rôzne, neraz narazíme aj na kuriózne ako Vražda, Láska, Matrtaj, Prda, v Čechách napríklad Jebal, Koukal, Plíhal, Vyskočil… Ale nasledovné kuriozity už u nás také časté nie sú.

Aj podľa čísla domu, v ktorom bývali

V hlavnom meste Ankara, ako aj na odľahlých miestach Turecka stretnete rodiny, ktorých priezvisko sa môže preložiť podľa čísla domu. Aj napriek tomu, že v takom dome už aspoň 70 rokov nebývajú a ich súčasné číslo domu je iné.

Podľa slov rodeného Ankarčana je to aj preto, že úradníci nezastihli konkrétnych obyvateľov doma a meno dostali pridelené podľa čísla domu. Údaju, ktorý síce v danom čase mohol byť presný, ale čo deti a zvyšok rodiny v budúcnosti? Dnes sa dajú nájsť rodiny, ktoré nesú číslo domu svojho prastarého otca.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu