Kravy dávajú viac mlieka ak žijú bez stresu a dáte im meno

Kravy dávajú viac mlieka ak žijú bez stresu a dáte im meno

Už naši starí otcovia, ak neboli po generácie mešťania, poznali čaro vzťahu medzi prírodou a ľuďmi. Krava, ktorá dojí, bola vždy pre domácich požehnaním. Kto mal kravu, mal často viac ako ten, čo mal veľký dom. Odkázaný na mlieko a neskôr mäso, mal obživu aj v čase hladu. Keď krava nedojila, za dávnych čias sa automaticky fakt pripisoval čarodejniciam a zlej moci. “Uriekli ho susedia, či nejaký neprajník“, hovorievalo sa. Hľadali sa príčiny.

Kravy a dobytok ako taký

Keď však gazdovia dopriali kravám dobré podmienky, čisto a menej stresu, sami si všímali, ako veľmi to na ne pôsobí a že sa kravy odmeňujú mliekom. Ročný rozdiel medzi dobrým vzťahom a stresujúcim znamenal v konečnom dôsledku aj viac ako sto litrov. O čom je reč?

Spokojná krava dáva viac mlieka

Jednoduché tvrdenie zakladá na pravde osvedčenej už celé stáročia. Krava, ktorá nie je stresovaná bitkami, pokynmi, namáhavou prácou a nežije ako uviazaný dobytok bez najmenšej slobody, je spokojná krava. Taká má aj kvalitné mäso a viac kvalitného mlieka. Dôležité je však aj to, aby mala krava meno.

Nevnímajú to len ako meno, ale aj ako jedinečné slovo, ktoré sa týka ich. Rozoznávajú, že hovoríte o nich a tak možno hovoriť o akejsi psychológii zvieraťa, ktoré sa cíti väčším priateľom, ako keby bolo len jedným z mnohých zvierat v dlhej družstevnej maštali. Najznámejšie meno pre kravu na Slovensku je nepochybne Malina.

Napríklad rodina Surkalová z obce Klubina už celé desaťročia používa dve mená, Hvezdula a Malina. Strieda ich medzi sebou a používa neraz aj obe ak sú dve kravy v jednej maštali. Keď to ide, jalovička dostane meno po matke jej matky. Mien je však v rôznych regiónoch mnoho. Od deväťdesiatkych rokov sa objavuje viac aj meno Milka, Emilka, Cecilka, či len jednoduché Moja. Viac mlieka znamená viac syra, korbáčikov, masla, či smotany. Len vo veľkovýrobe nie je čas a priestor na zlepšovanie osoných vzťahov so zvieratami.

Kravy dávajú viac mlieka ak žijú bez stresu a dáte im meno
5 (100%) 1 hlas[ov]
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Nórsky Isegran
JOJ plánuje vlastnú farmársku reality show Návštevníci, nestačilo

Recenzia TEFAL ALL IN ONE POT CY505E30
Recenzia: multifunkčný tlakový hrniec Tefal All-in-one pot (CY505)

Paradajkový dip recepty
Recepty: Paradajkový dip poslednej záchrany

Zavrieť