Týnský chrám, gotická bazilika "hajlajtom" Staromestského námestia

Týnský chrám, gotická bazilika „hajlajtom“ Staromestského námestia

Týnský chrám, ako sa ľudovo hovorí najvýznamnejšej pamiatke Staromestského námestia, Kostolu Matky Božej pred Týnom, je svojou architektúrou nezameniteľný. Jeho stavba bola mimoriadne náročná. Hoci začala v 14. storočí, prebiehala viac ako 100 rokov. Obe veže na tejto krásnej stavbe sú vysoké 80 metrov. Kostol je opradený viacerými legendami, no historické pramene nakoniec ich pravdivosť vždy vyvrátia.

Staromestské námestie v Prahe

Postavili ho z kamenných kvádrov bez ďalšieho maľovania a omietok v gotickej architektúre ako trojloďovú baziliku s dvojvežou na západe a trojchórom na východe. Vo vnútri dodnes možno obdivovať niekoľko stredovekých prvkov, no viac sú zastúpené barokové maľby a prvky interiéru. Zachované sú tu reliéfne epitafy a náhrobné kamene, taktiež náhrobný kameň astronóma Tycha de Braheho z roku 1601. Nachádza sa tu viacero umeleckých diel z rôznych období. Niektoré z hodnotných pamiatok, ktoré sa pôvodne nachádzali v kostole, boli presunuté do múzeí a inštitúcií s lepšími možnosťami ochrany a konzervovania. Stalo sa tak napríklad v prípade veľmi cenného mobiliáru, alebo tiež originál v prípadoch Týnskeho tympanónu aj krídla pôvodného oltára z roku 1500, ktoré je možné obdivovať v Národnej galérii.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.