ZN.SK
Patrik Slovensko Slovakia video

Koronakríza mení fungovanie ubytovacích zariadení a viditeľnosť na trhu

Koronakríza a opakujúce sa obmedzenia cestovania do zahraničia výrazne narušili prirodzený pohyb medzinárodných turistov po Slovensku, rovnako ako pohyb Slovákov…

Koronakríza a opakujúce sa obmedzenia cestovania do zahraničia výrazne narušili prirodzený pohyb medzinárodných turistov po Slovensku, rovnako ako pohyb Slovákov po zahraničí. Túžba po cestovaní a oddychu však predsa len motivovala Slovákov vyraziť a hľadať miesto pre letnú dovolenku. V neposlednom rade je však nutné nazrieť aj na pohľad samotných prevádzkovateľov zariadení v cestovnom ruchu, ubytovacích zariadení, reštauračných služieb, múzeí, či atrakcií. Absencia aktívneho turizmu, od ktorého sú služby cestovného ruchu absolútne závislé, totiž mohla priniesť zásadný vplyv, alebo úplné zrazenie ich prevádzkovateľov na kolená. Štátna podpora pritom nie je pre každého riešením.

lyžovačka lyžiarske SVahy na Slovensku

Výber dovolenky na Slovensku tak bol jasný každému. Aj pre tých, ktorí pravidelne smerujú do zahraničia a do takzvaných plavkových destinácii. Alternatívu tak boli nútení hľadať v rámci prírodného kúpania, alebo výberu celkom iného druhu dovolenky. Celá krajina tak v rámci úvah nad dovolenkou musela zvoliť Slovensko. Išlo pritom veľa krát o nepoznaný cieľ, ktorý zásadne pokryli online rezervačné systémy, cesta „po známosti“. Len čiastočne ho pokryli zľavové portály, alebo marketing samotných hotelov bojujúcich o priazeň návštevníkov. Letná sezóna sa však v rámci návštevnosti najviac medializovala v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Tatry plné? Nie vždy, nie stále a nie všade

Fascinujúci pohľad na upchaté turistické chodníky sa šírili ako každý zaujímavý obsah sociálnou sieťou.  Sklamaní mohli byť tí, čo v iný deň v rovnakom čase nemali šťastie na množstvo ľudí. Faktom bolo, že práve pekné počasie, voľný deň a priechodnosť ciest výrazne ovplyvnili „premávku“ a záťaž na jednotlivých atrakciách a trasách. Väčšinu prázdnin sa však situácie z obrázkov a médií neopakovali. Samozrejme, akýkoľvek záber na zástupy ľudí v čase, kedy sa očakáva minimálna spoločnosť a vyhľadávanie čo najmenej zaľudnených miest, vyvolali pobúrenie. Najmä tých, ktorí zostali doma. Napriek vysokej obsadenosti Vysokých Tatier však ubytovacie kapacity stále nehlásia celkom vybukované termíny.

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Samostatné rezervačné systémy niektorých zariadení nachádzame plné s voľnými termínmi až v novembri, prípadne až budúci rok. Iné zariadenia s väčším počtom izieb ponúknu viac príležitostí na nájdenie voľných termínov aj v rozmedzí niekoľkých najbližších týždňov. Rovnaká situácia pritom platí aj pre iné Národné parky a obľúbené ciele turistov v Nízkych Tatrách, Pieninách, Štiavnických vrchoch, alebo aj na Kysuciach a Orave.

Vysoké Tatry

Leto prinieslo mnoho príležitostí

Leto 2020 počas prázdnin prinieslo naozaj veľký pomer slnečných dní oproti tým upršaným. Mohlo tak byť príležitosťou spoznávať našu krajinu, čo sme si pred rokom mnohí ani nedokázali predstaviť. Atraktivita Slovenska bola pre mnohých len krajnou možnosťou, ak prioritu zohrávalo more a all inclusive stravovacie programy vo výbere dovolenky. Sami sme sa mohli presvedčiť o tom, že rodiny tráviace tradične dovolenky pri mori siahali po netradičných cieľoch na Slovensku, kvalitnom ubytovaní mimo zaľudnené strediská, alebo wellness pobyty. konečne došlo na docenenie takej chaty pri vode, ktorej čaru sa mnohí z nevedomosti vyhýbali. Tie môžu byť dobrou náhradou rovnako nákladnej dovolenky v zahraničí, pričom výrazne jej cenu predražuje komfort a služby prispôsobené tisícke klientov a od toho sa odvíja aj rozľahlosť rezortu.

bazén a voda v ňom

Slovenská alternatíva mohutných zahraničných plážových hotelov neexistuje. V rámci ubytovania však nachádzame výnimočne pestrý výber 4* hotelov s kvalitami 5* hotelov so službami kvalitatívne na vysokej úrovni. Výhodou je zrozumiteľnosť ponuky, diaľka, doprava, schopnosť nevzdialiť sa od domácej mentality a ani od bežnej maloobchodnej ponuky. Ubytovanie a dovolenky na Slovensku skrátka priniesli možnosť spoznávať menej známe miesta, alebo doteraz prehliadané.  Základom pre úspech každého strediska cestovného ruchu však bola jeho dohľadateľnosť.

Pre izolovanosť a obmedzenia sa menili pravidlá

Pravidlá toho, ako vyberať dovolenku a podľa čoho, sa počas koronakrízy zásadne zmenili. Pre obmedzenia vychádzania sme boli obmedzení na internet a dosiaľ sme. Viac ako priame návštevy. Informovanie sa o dostupnosti a otvorenosti jednotlivých múzeí, stredísk a hotelov vytvorilo dôležité podmienky. Stali sa nimi online overenie otvorenia, dostupnosti a online rezervácia ubytovania viac, než kedykoľvek predtým. Neistota v oblasti zahraničnej dovolenky prinútila verejnosť uvažovať nad väčšími istotami.

Pravidlá sa zmenili aj v oblasti marketingu. Zariadenia, ktoré neboli schopné ihneď reagovať a poskytnúť informácie na svojich webových stránkach alebo na Facebooku, nemuseli správne oslovovať zákazníkov. Tí počas koronakrízy zvolili online portály, recenzie a odporúčania. Prípadne siahali po vyhľadávačoch a pokúšali sa nájsť v konkrétnych lokalitách podľa mapy prevádzkované hotely. Tie zariadenia, ktoré nedokázali reagovať zmenami dostupnosti, vyhláseniami a otvorením prevádzkových hodín mohli mať ťažkosti. Druhým aspektom, ktorý výrazne ovplyvnil úspech podnikateľov vo sfére ubytovania bola vôbec viditeľnosť ich ponuky.

Sledovali sme niekoľko ubytovacích zariadení, ktoré sa spoliehali na stálych zákazníkov, avšak aj im sa zmenili niektoré priority, prípadne ich koronakríza zasiahla iným spôsobom. Zariadenia, ktoré sa nedokázali v správnom čase zviditeľniť v žiadnych nástrojoch vyhľadávania, porovnávania, alebo aspoň lokalizácie či identifikácie miesta vo vzťahu  službe, sa javia ako neviditeľné aj dnes. Je ich mnoho.

Patrik Slovensko Slovakia video

Fotografia z článku

Koronakríza priniesla aj niekoľko výhod

Koronakríza je neplánovaný, hoci riadený jav. Má svoje obmedzenia, svoje nevýhody, avšak aj zásadné pozitíva. Nie len tie, ktoré sa týkajú zníženia emisií a odpadových látok v moriach. Koronakríza priniesla aj dôležitý výcvik ľudstvu, ukázala ako veľmi sme pripravení na globálne problémy a čo je pre ne nutné obetovať. Priniesla však aj množstvo starostí podnikateľom a neistotu. Pre ľudí, ktorí potrebujú pre základné uspokojenie svojich potrieb cestovať, bolo a stále je toto obdobie plné obmedzení ťažké. Nájdením vhodných lokalít sa však nemálo rodín dostalo do prostredia, ktoré ich motivovalo, poznačilo, naplnilo a prinieslo slobodu rúška na tvári. Takými sú napríklad ubytovania v súkromí, úplnej izolovanosti, ktoré teraz môžu byť ešte viac trendy, než kedykoľvek predtým.

Slovensko kopce

Minimálny kontakt nám však priniesli aj centrá miest, bežne rušných turistických lokalít, množstvo turistických chodníkov a to najmä v počasí, ktoré nebolo príliš slnečné. Túžba po odhodení rúšok a slobodnej prechádzke prírodou je však naďalej naplniteľná. Dokonca nachádzame mnoho miest, ktoré koronakríza vôbec nepoznačila zvýšeným záujmom. Ide o miesta, ktoré bojujú s nedostatočným alebo žiadnym manažmentom cestovného ruchu. Obce, drobné mikroregióny, alebo samostatné strediská možno nepatria medzi viditeľné. To čo ponúkajú však aj vďaka blogerom, cestovateľom, sociálnym sieťam a nezávislým médiám veľa krát objavíte práve preto, že marketing suplujú práve všímaví cestovatelia pred vami a tento rok je dopyt po odľahlých zaujímavostiach ešte výraznejší.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu