Socha Jánošíka v Terchovej je dielom slávneho sochára Jána Kulicha

Socha Jánošíka v Terchovej je dielom slávneho sochára Jána Kulicha

Vyníma sa nad Terchovou už od roku 1988. Slávnostne ju odhalili počas populárnych Jánošíkových dní v roku 1988 práve pri príležitosti 300. výročia od Jánošíkovho narodenia. Socha bola po jej osadení veľkou udalosťou a dodnes je dôležitým symbolom obce. Tú preslávil slávny rodák, ktorý dodnes pôsobí najmä ako marketingový prvok. Najväčší ťahák a vôbec objekt celej miestnej jánošíkovskej tradície.

Terchová socha Juraja Jánošíka

Jánošíkovská tradícia a socha Jánošíka

Spájajú sa s ním aj mnohé symboly ako klobúk, valaška, vrkoče a typ reštaurácií ponúkajúc bryndzové halušky, napriek tomu, že sa s Jánošíkom reálne nemuseli spájať takmer vôbec. Jeho romantická podobizeň známa z rôznych diel je ešte viac zvýraznená vďaka soche. A vďaka nej si ho vieme predstaviť aj bez jeho filmových podôb. Socha od Jána Kulicha stojí vo svahu, ktorý bol dlhé roky len vyšliapanou cestou. V roku 2020 k jeho soche môžete vyjsť po zrekonštruovanom chodníku s osadenými krajnicami a dlažbou. Priamo pod ním sa nachádza rozľahlé parkovisko a výhľad na veľkú časť Terchovej, rodinné domy aj novú rozhľadňu priamo na svahoch oproti.

Je nenáročným turistickým cieľom, výstup k soche trvá približne 10 minút. Zdatnejším a rýchlejším menej. Celkom hore pri soche je dostatočný priestor pre väčšie skupiny a výklad sprievodcov. V minulosti šlo o obľúbené miesto pre spoločné fotografovanie, podobne ako fotografovanie priamo pod sochou. Od roku 1989 bola Terchová a zastávka pri soche obľúbenou zastávkou školských exkurzií mnohých základných škôl z okolia. Čiernobiele fotky s Jánošíkom v pozadí tak mala nejedna trieda ZŠ. Mimochodom, viete o tom, že v Terchovej sa nakrúcalo azda najviac exteriérových filmov u nás mimo Bratislavy?

Ján Kulich

Kán Kulich (1930-2015) je rodákom zo Zvolenskej Slatiny. Ako sochár získal titul národný umelec, spájal sa s normalizáciou v ČSSR a tvoril aj pre účely minulého režimu. Ako autor sa podpísal pod mnohé známe súsošia a sochárske diela z kameňa a kovu. Je autorom Pamätníka SNP na Námestí SNP v Bratislave, pamätníka na Račianskom mýte, pamätníka SNP v Partizánskom. Sochu Jánošíka v Terchovej vytvoril zváraním kovových platní do seba. Tvorí tak mimoriadne vodivý hromozvod a čisto teoreticky je neradno sa k nemu približovať počas silnej búrky. Zo zváraného kovu je vytvorená aj socha Matica slovenská v Martine. Jeho posledným známym dielom je socha Svätopluka pred Bratislavským hradom, ktorá bola výrazne medializovaná vďaka dvojkrížu, ktorý historicky k Svätoplukovi nepatril.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.