ZN.SK
Floppy disk drive

Prečo je pevný disk v počítači vždy C:/ a čo sa stalo s A:/ a B:/

V počítači nesie pevný disk vždy označenie C. Ale kde je A a B? Existujú, hoci dnes už ich nevidíš tak často. Od dávna boli priradené disketovej mechanike…

Historický vývoj počítačov počas posledných 30 rokov, odkedy sú počítače naozaj prístupnejšie aj bežným Slovákom, výrazne napreduje. Ak ste sa zoznámili s hardware v časoch Windows NT a porovnávate ho s Windows 98SE, Windows XP, alebo Windows 10, neustále je vidieť viacero zmien na ktoré sme si buď zvykali, alebo nikdy nezvykli. Ľudia, ktorí sa zoznámili s počítačmi len nedávno však nemusia vedieť, čo je dôvodom, že prvý pevný disk nesie vždy označenie C:/ a DVD mechanika obyčajne následne D:/. Ak vám vŕta v hlave, prečo to nemôže byť A:/ a B:/, potom dôvod je práve história.

Floppy disk drive

Kde sa podela mechanika A:/ a B:/?

Všetky operačné systémy postavené na DOS, okná od Microsoftu, ako aj niektoré mobilné operačné systémy počítajú s pomenovaním jednotiek v zmysle písmen abecedy za sebou. A a B naozaj existujú, hoci dnes už ich nevidíš tak často. Od dávna bolo A a B priradené disketovej mechanike, takzvanému floppy disk drive. V minulosti sa oveľa viac ľudia mohli spoliehať na diskety s kapacitou maximálne 1,44 MB. Dnes je to v čase využívania BD mechaniky nemysliteľné.

A aj B je oddávna priradené možnosti pripojenia dvoch disketových mechaník súčasne. V prípade, ak fyzicky v počítači chýbajú, toto označenie zostáva zachované aj naďalej a skryté. Toto priradenie má význam aj vzhľadom na staršie systémy. V nich sa zadávala presná cesta mechaniky a tá v prípade, ak si chcel niečo na bootovacom priestore, začínala A:/, kým v prípade použitia dvoch disketových mechaník, mohol si si presne určiť aj iné miesto, čiže B:/. Funkcia kopírovania obsahu A do B bola potom úplné terno. Dnes ťažko predstaviteľné.

Pevný disk C… a čo ďalej?

C:/ je vždy prvý načítateľný pevný disk ako základný zdroj dát. Všetko ostatné v poradí, v akom pribudlo po nainštalovaní operačného systému, získava svoje písmená. Pred inštaláciou operačného systému môžeš rozdeliť svoj disk na dva, kedy získaš pre druhú časť pevného disku písmeno D:/. To pritom obyčajne patrí CD/DVD/BD mechanike. Každý ďalší disk získava ďalšie písmeno v poradí.

Pomocou aplikácií ako CloneDVD a rôznych virtuálnych mechaník, získaš v počítači ďalšie poradové mechaniky a diskové jednotky vždy v poradí, v akom do systému pribudli. Písmená slúžia pre jednoduchú identifikáciu, no aj samotný operačný systém sa na ne spolieha. Ostatne, nové písmeno sa vytvorí vždy po vložení dátového kábla s mobilom, alebo po vložení USB kľúča do USB portu. Písmeno sa pridelí podľa toho, v akom poradí bola daná jednotka k počítaču úspešne pripojená.

Novšie počítače

Novšie počítače nemajú bežne čítačku „flopiek“ – starých diskiet, hoci tie je stále možné zakúpiť. Pre niektoré staršie počítače a niektoré systémy sú naďalej stále nevyhnutnou súčasťou. Hoci vraciame sa k nim skôr keď je zatmenie slnka, keďže cez magnetický kruh je jeho pozorovanie bezpečné. Ak si do nového počítača necháte namontovať disketovú mechaniku, počítajte s tým, že bežne na ňu priestor už neexistuje, hoci podporu materských dosiek ešte stále mávajú. Riešením je odnímateľný „šuflík“ bežne určený pre DVD mechaniky.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu