ZN.SK
Zatmenie Slnka, ilustračná foto

10. júna 2021 môžeme pozorovať zatmenie Slnka, hoci len 4%

Jeden z menej bežných astronomických úkazov, akým je zatmenie Slnka, vždy znamenal pre ľudstvo a národy na Zemi niečo výnimočné.

Jeden z menej bežných astronomických úkazov, akým je zatmenie Slnka, vždy znamenal pre ľudstvo a národy na Zemi niečo výnimočné. Prisudzovali mu prejavy Bohov, znamenia, ale až postupne rozvojom vied a astronómie ľudia pochopili, že odkrojenie zo Slnka spôsobuje Mesiac, ktorý sa len pripletie do cesty Slnku. Ak je Mesiac ďaleko od Zeme, vznikne koronové (nič spoločné s koronavírusom, keďže základ slova tvorí rovnaký pojem pre „korunu“) zatmenie pozorovateľné na určitých miestach na Zemi. Ak je Mesiac bližšie k Zemi, nastáva na určitých miestach Zeme úplne zatmenie. Lenže kým niekde vo svete sa objaví Mesiac presne v strede, väčšia oblasť ho môže pozorovať len ako čiastočné.

Zatmenie Slnka, ilustračná foto

ilustračná foto: úplné zatmenie Slnka

10. júna nás zatmenie Slnka len lízne na 4%

V prípade zatmenia Slnka 10. júna nás okolo obeda na Slovensku toto astronomické divadlo len lízne na asi 4%. Znamená to, že na iných miestach severne od nás budú môcť pozorovať oveľa výraznejšie zatmenie a táto hranica stúpa tým viac, čím by sme sa viac približovali k Polárnemu kruhu. Východná časť severného Ruska, Kanada a Grónsko budú môcť pozorovať celé zatmenie so slnečnou obručou, kým na Slovensku zo Slnka Mesiac ukrojí len z pravého horného uhla.

Mesiac by mal prestať zavadzať Slnku úplne až o 13:35. Maximálna fáza, ktorú môžeme pozorovať by sa mala objaviť okolo 12:50. Rozdielne sa bude dať sledovať zatmenie na Skalitom, či v Korni na severnom Slovensku a inak v Hurbanove či Komárne. Nepatrne viac z neho uvidia obyvatelia severnejších lokalít. Počasie má byť jasné, až oblačné. Podmienky by tak mohli byť ideálne.

Odporúčania sú absurdné, ale pravdivé

Všetky medializované odporúčania k pozorovaniu zatmenia Slnka prichádzajú náhle, rovnako ako informácia o Zatmení. Ani my v redakcii nemáme pripomienky na astronomické úkazy v budúcnosti. Upozornenia sa tak objavujú deň pred samotným úkazom. Novinári a odborníci nezabúdajú odporúčať sledovať zatmenie cez špeciálne ďalekohľady, alebo okuliare, ktoré kúpite vo hvezdárni. Odporúčania sa zdajú byť absurdné, najmä ak nemáte žiadnu hvezdáreň v okolí, neposkytuje takéto služby, alebo ani len nestíhate nič zakúpiť. Eshopy posielajú v lehote +2 dni a nie každý rozumie odporúčaniam, ktoré spomínajú špeciálne okuliare – čomu pani v optike sama nerozumie. Pritom medializácia mohla byť skôr. Prekvapené nemuseli byť ani školy s deťmi so záujmom o astronómiu, ktoré si takto nenaplánujú vlastne vôbec nič. Najbližšie bude o rok a to azda bude aj mediálne lepšie naplánované. Skúsime to ustriehnuť.

Pozorovanie Slnka a deti observatórium

Bežná dedinská rada, aká je riešením na všetky zatmenia v posledných desaťročiach, je zváračské sklíčko. Zváračské sklíčka sa na šťastie dajú zakúpiť v predajniach s domácim náradím, dielenskými vybaveniami, zváračskými potrebami, alebo sa nájdu v dielňach tých domácich majstrov, ktorí sa zváraniu venujú. Sledovanie slnka cez tento nástroj je absolútne bezpečné. Pozeranie do Slnka sa naozaj neodporúča vo všeobecnosti aj mimo zatmenie. Pri zatmení sa však môže javiť slabšia intenzita Slnka, pričom môže prekvapiť opačný dopad na zrak.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu