Modranská majolika k Veľkej Noci zdobí aj keramické kraslice

Modranská majolika k Veľkej Noci zdobí aj keramické kraslice

Modranská majolika je azda najcharakteristickejšou keramikou, aká sa v domácnostiach a vitrínach západného Slovenska nachádza. Jej nezameniteľné florálne vzory a línie ju odlišujú od iných keramík a regiónov. Krása, ktorá sa s keramikou spája, je vidieť v pestrosti hlinených výrobkov, ktoré sa dodnes v Modre vyrábajú. Do dnes sú po celé generácie známe farebné, alebo modré ozdobné taniere, džbány a vázy, rovnako ako čutory a drobné doplnky. Majolika sa pritom spája aj so sviatočnou tematikou. Vianocami a Veľkou Nocou.

Fotografia prepožičaná zo stránok majolika.sk

Veľká Noc a kraslice v štýle majoliky

Symbolika Veľkej Noci ukrytá vo vajíčkach poukazuje na plodnosť a zrod života. Farebné a zdobené sú tradičnou výslužkou pre šibačov. Veľkonočné kraslice pritom poznáme v rôznych podobách od slamených po čokoládové, no menej je nám známa tá hlinená vypaľovaná a zdobená. Výslužka v takejto podobe tak môže byť neobyčajná, hoci krehká a umelecky vzácnejšia, než bežné vajíčka. Už sme sa s ňou stretli dávnejšie v podobe zavesených kraslíc na stuhách. Kraslice vytvorené z hliny, vypálené, glazované a krásne zdobené, sú naozaj unikátne. Redakcia zaujímavých noviniek si sama mohla vyskúšať náročnosť výroby a tiež vidieť samotný postup, ktorý zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, sledovanie času a niekoľko postupov, ktoré majú každý svoju dôležitosť. Výsledkom je umelecké dielo, ktoré práve pred Veľkou Nocou a počas nej má svoju „aktuálnosť“.

Vajíčko, majolika

Sortiment stránok majolika.sk je spestrený aj pred sviatkami. Zaujme hneď štyrmi dekórmi, ako aj setom veľkonočných kraslíc v škatuliach. Habánsky dekór kraslice vychádza z pôvodných starých vzorov, modrý dekór kombinuje odtiene výlučne modrej, zelený využíva tenké hnedé obrysové línie a zelené zdobenie. Charakteristický pre majoliku je však predovšetkým známy pestrý dekór s kvetmi. Tým, že sú zdobené ručne, každý je originál a nejde o absolútne rovnaké kúsky. To je vlastnosť, na ktorú sa spoliehajú aj zberatelia a jej nadšenci.

Na Facebooku dielňa nedávno zverejnila video, na ktorom odhaľuje časť tajomstva výroby. Majolika sa už spája s vianočným sortimentom v podobe hlinených glazovaných a krásne zdobených gúľ.

Zopár zaujímavostí o modranskej majolike

  • Tento rok si pripomína 140 ročnú históriu
  • Majolika vychádza z tradičnej keramiky Habánov, ojedinelého spoločenstva nemeckých prisťahovalcov žijúcich v uzavretých spoločenstvách na Morave, na Záhorí až po Bratislavu. Venovali sa rôznym remeslám a vyznačovali uzavretou komunitou, takmer sebestačným hospodárením aj architektúrou.
  • Siahajú po nej zberatelia a dokážu potešiť aj nejednu domácnosť, v ktorej keramika už má svoje miesto. Majolika dotvára vidiecky, alebo slovenský imidž. Patrí medzi kultúrne dedičstvo a je obľúbenou dekoráciou altánkov, chalúp, chát, reštaurácií aj bežných interiérov.
  • Ručné zdobenie nevyužíva žiadne šablóny a prekreslené motívy. Preto je každý kus originál.
  • Majoliková ornamentika sa objavuje aj na šperkoch, rôznych bytových doplnkoch a darčekových predmetoch
  • Modranská majolika je súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.