ZN.SK
Kraslice majolika

Modranská majolika k Veľkej Noci zdobí aj keramické kraslice

Modranská majolika je azda najcharakteristickejšou keramikou, aká sa v domácnostiach a vitrínach západného Slovenska nachádza.

Zľavy na wellness pobyty

Modranská majolika je azda najcharakteristickejšou keramikou, aká sa v domácnostiach a vitrínach západného Slovenska nachádza. Jej nezameniteľné florálne vzory a línie ju odlišujú od iných keramík a regiónov. Krása, ktorá sa s keramikou spája, je vidieť v pestrosti hlinených výrobkov, ktoré sa dodnes v Modre vyrábajú. Do dnes sú po celé generácie známe farebné, alebo modré ozdobné taniere, džbány a vázy, rovnako ako čutory a drobné doplnky. Majolika sa pritom spája aj so sviatočnou tematikou. Vianocami a Veľkou Nocou.

Fotografia prepožičaná zo stránok majolika.sk

Veľká Noc a kraslice v štýle majoliky

Symbolika Veľkej Noci ukrytá vo vajíčkach poukazuje na plodnosť a zrod života. Farebné a zdobené sú tradičnou výslužkou pre šibačov. Veľkonočné kraslice pritom poznáme v rôznych podobách od slamených po čokoládové, no menej je nám známa tá hlinená vypaľovaná a zdobená. Výslužka v takejto podobe tak môže byť neobyčajná, hoci krehká a umelecky vzácnejšia, než bežné vajíčka. Už sme sa s ňou stretli dávnejšie v podobe zavesených kraslíc na stuhách. Kraslice vytvorené z hliny, vypálené, glazované a krásne zdobené, sú naozaj unikátne. Redakcia zaujímavých noviniek si sama mohla vyskúšať náročnosť výroby a tiež vidieť samotný postup, ktorý zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, sledovanie času a niekoľko postupov, ktoré majú každý svoju dôležitosť. Výsledkom je umelecké dielo, ktoré práve pred Veľkou Nocou a počas nej má svoju „aktuálnosť“.

Vajíčko, majolika

Sortiment stránok majolika.sk je spestrený aj pred sviatkami. Zaujme hneď štyrmi dekórmi, ako aj setom veľkonočných kraslíc v škatuliach. Habánsky dekór kraslice vychádza z pôvodných starých vzorov, modrý dekór kombinuje odtiene výlučne modrej, zelený využíva tenké hnedé obrysové línie a zelené zdobenie. Charakteristický pre majoliku je však predovšetkým známy pestrý dekór s kvetmi. Tým, že sú zdobené ručne, každý je originál a nejde o absolútne rovnaké kúsky. To je vlastnosť, na ktorú sa spoliehajú aj zberatelia a jej nadšenci.

Na Facebooku dielňa nedávno zverejnila video, na ktorom odhaľuje časť tajomstva výroby. Majolika sa už spája s vianočným sortimentom v podobe hlinených glazovaných a krásne zdobených gúľ.

Zopár zaujímavostí o modranskej majolike

  • Tento rok si pripomína 140 ročnú históriu
  • Majolika vychádza z tradičnej keramiky Habánov, ojedinelého spoločenstva nemeckých prisťahovalcov žijúcich v uzavretých spoločenstvách na Morave, na Záhorí až po Bratislavu. Venovali sa rôznym remeslám a vyznačovali uzavretou komunitou, takmer sebestačným hospodárením aj architektúrou.
  • Siahajú po nej zberatelia a dokážu potešiť aj nejednu domácnosť, v ktorej keramika už má svoje miesto. Majolika dotvára vidiecky, alebo slovenský imidž. Patrí medzi kultúrne dedičstvo a je obľúbenou dekoráciou altánkov, chalúp, chát, reštaurácií aj bežných interiérov.
  • Ručné zdobenie nevyužíva žiadne šablóny a prekreslené motívy. Preto je každý kus originál.
  • Majoliková ornamentika sa objavuje aj na šperkoch, rôznych bytových doplnkoch a darčekových predmetoch
  • Modranská majolika je súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu