Burrito vraj vymyslel severokórejský vodca Kim Čong-Il

Burrito vraj vymyslel severokórejský vodca Kim Čong-Il

Severokórejská propaganda si už v minulosti pripravila niekoľko fascinujúcich udalostí, ktoré mali pozdvihnúť hrdosť národa na svojho vodcu a režim. Hlad, nedostatok potravín a snaha opatrne zaviesť takú novinku ako je mexická špecialita burrito, vyznieva aktuálne ako zlý vtip. Aspoň za predpokladu, že sú podivné správy z tejto prísne izolovanej krajiny pravdivé. Severokórejský portál Rodong Sinmum mal nedávno vyhlásiť, že burrito vynašiel Kim Čong-Il predchádzajúci vodca krajiny, otec súčasného vodcu Kim Čong-Una. Kim Čong-Il ako autor tejto špeciality je jednoducho prijateľnejší ako zahraničie. Snaha o prekrúcanie faktov pritom severokórejskému režimu nie je vôbec cudzia.

Burrito

Propagandistické video z tohto serveru dokonca zachycuje šťastné tváre stravníkov, ktorí si môžu na tejto údajne populárnej dobrote v krajine pochutiť. Viditeľné je napríklad na metro.co.uk.

Pšeničný plnený wrap s mäsom a zeleninou je burrito

Hoci severokórejský režim má tvrdiť, že burrito vymyslel Kim Čong-Il krátko pred svojou smrťou, reálne je to hlúposť. Aztécka kuchyňa, Tex-Mex kuchyňa, alebo tiež známa ako mexická kuchyňa je známa svojou popularitou a surovinami typickými pre celý región. Burrito samotné je známe už z obdobia 19. storočia z rokov začínajúcich 18XX. Určitý oficiálny status získalo burrito v roku 1910. Pšeničná placka v ktorej je zmes mäsa a zeleniny. Ingredienciami dodávajúce špecifickú chuť sú koreniny, fazule aj syr. Využívajú sa rôzne druhy grilovaného alebo pečeného mäsa, ale tiež prísady omáčok a príloh. Burrito sa zakrútené v placke jedáva rukami, prípadne sa podáva v zloženej otvorenej placke, čo je veľkým hitom v USA. Nie je potrebný príbor a tak je populárnym pokrmom v reštauráciách rýchleho občerstvenia a v rámci street foodu.

Faktom je, že Severná Kórea má veľké problémy so slobodou obyvateľov, hladom, nedostatkom a chudobou. Najbohatším je hlavné mesto Pchjongjang, v ktorom nie je dovolené bývať hocikomu. V krajine funguje len niekoľko internetových stránok, no len málokto si dovolí zakúpiť počítač. Nedostatkové sú mnohé potraviny, ale aj koreniny, priemyselné suroviny a čokoľvek bežnej spotreby. Prisúdenie autorstva nejakého pokrmu tak dávno od smrti predchádzajúceho vodcu (v roku 2011) je prekvapivé. Tvrdenia vlády šírené v rámci propagandy však úspešne celú krajinu presvedčia, že ich predošlý vodca uchránil pred hladom.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.