ZN.SK
Kokaín

Belgicko nestíha spaľovať zaistený kokaín. Ten stále pribúda

Belgicko má nechcene zásoby kokaínu „na rozdávanie“. Zaistení kokaín z prístavu v Antverpách nestíhajú spaľovať a tak majú nezvyčajný problém

Belgicko sa stretlo s neobyčajným problémom. Narastajúci objem drog, ktoré sa podarí belgickým colníkom odhaliť a zadržať, totiž plní sklady. Bežný postup, ako sa nebezpečné drogy zneškodnia, je spaľovanie. Neustále plniace sklady drog však znamenajú zásadné riziko. Čím väčšia zásoba zaisteného kokaínu v skladoch je, tým väčšiu hodnotu by mal lup pre organizovaný zločin. Ten pritom zrejme nenecháva nič na náhodu a sonduje svoje možnosti.

Kokaín

Podľa medializovaných informácií len za minulý rok belgické úrady zaistili takmer 90 ton kokaínu a menej tomu nie je ani tento rok. Prístav v Antverpách ako vstupná brána do Európy najmä pre lodné zásielky z Južnej Ameriky stále prináša nové a nové zásoby.

Spaľovne nestíhajú kokaín zneškodňovať

Neobvyklý problém, ktorý sa v Belgicku objavil, iné krajiny riešiť v tak veľkej miere nemusia. Vzhľadom na rozlohu krajiny by si vyžadovala vybudovanie ďalšej spaľovne nebezpečného odpadu, čo by bolo zásadným zvýšením nákladov na zneškodnenie drog. Aktuálne kapacity spaľovní nestíhajú. Okrem toho sklady hromadiaceho sa kokaínu majú byť čoraz častejšie terčom sledovania a monitorovania neznámych skupín.

Náročné je drogy prevážať a aj spaľovať. Pri ich spaľovaní sa uvoľňujú nebezpečné látky, takže aj to dosť sťažuje samotný proces spaľovania a vyžaduje si to pomalý a náročný proces. To všetko sa spája s množstvom bezpečnostných opatrení a nemenej byrokracie. Náklady sú tak mimoriadne vysoké. Problém, ktorý nebýva veľmi spomínaný a o ktorom sa nehovorí, tak aktuálne svetové médiá preberajú najmä ako kuriozitu. Nič podobné totiž bežne krajiny neriešia. V závislosti od svojej rozlohy a potrebe pokrytia spaľovní odpadu.

K téme nájdete článok aj na theguardian.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu