ZN.SK
sociopat

Kto je to sociopat, ako ho rozoznať a čo od neho môžeme čakať?

V našej spoločnosti existujú ľudia, ktorí trpia poruchami osobnosti. Jednou z týchto porúch je aj sociopatia, ktorá sa často zamieňa so psychopatiou.

V našej spoločnosti existujú ľudia, ktorí trpia rôznymi poruchami osobnosti. Jednou z týchto porúch je aj sociopatia, ktorú si mnohí zamieňajú so psychopatiou. Aj keď sa obe považujú za protisociálne sú medzi nimi výrazné rozdiely. Najväčším rozdielom medzi psychopatom a sociopatom je v kontexte ich stavu. Psychopatia je považovaná za ochorenie genetického pôvodu, kým sociopatia je niečím, čo bolo počas života naučené.

sociopat

Za všetko môže výchova… alebo…

Sociopatické rysy človek získava vplyvom prostredia alebo zlou výchovou, ktorá zahŕňa týranie či traumu z detstva. Sociopati majú tendenciu byť oveľa impulzívnejší a nevyspytateľnejší ako psychopati. Aj napriek citovým problémom sociopati dokážu vytvárať vzťahy. Na rozdiel od psychopatov sú sociopati menej stáli v zamestnaní a viac sa dostávajú do konfliktu s okolitým svetom. Sociopat sa dokáže ľahko rozrušiť, vybuchnúť alebo zaútočiť.

Z človeka môže sociopata spraviť aj trauma počas dospievania, či rannej dospelosti. Dokonca sú vo svete známe aj prípady, kedy sa vlastnosti sociopatie pozorovali u ľudí, ktorých zmenila náhla životná zmena, strata členov rodiny, prílev veľkých peňazí, krivé obvinenie, alebo dokonca podmienky v kolektíve a v práci.

Svoje súkromie si strážia

O sociopatoch je známe, že o sebe takmer nič neprezrádzajú. Budú sa vždy snažiť udržať konverzáciu o vás, pretože pre nich je každá konverzácia spôsob, ako získať informácie. Sú skrátka výborní stratégovia. Aby sa však zdal rozhovor viac prirodzeným, čas od času vám povedia niektoré osobné údaje. Väčšinou je to prikrášlená pravda alebo klamstvo. Prezradením informácii si chcú získať dôveru a vytvoriť pocit intimity. Sociopati majú väčšinou dobré vzdelanie, vynikajú v napodobňovaní emócií, sú spontánni a impulzívni. Sú nestáli a môžu mať výbuchy hnevu a agresie.

Ako spoznáme sociopata?

Bez štipky empatie

Ľudia, ktorí trpia sociopatiou majú často problémy alebo sa len nechcú vcítiť do iných ľudí. Kvôli tomu sú schopní robiť aj agresívne či násilné činy. Ich následky si neuvedomujú. Čo je to empatia?

Vedia ľahko zapôsobiť

Sociopati majú taktiež  vysokú dávku šarmu a vedia, ako majú na druhých ľudí zapôsobiť. Dávajte si pozor, svoj šarm využívajú na následnú manipuláciu. Sú majstrami v pretvarovaní.

Obrovské ego

Podľa odborníkov z Diagnostického a štatistického manuálu mentálnych porúch (DSM) majú o sebe sociopati veľmi vysokú mienku. Vykazujú vysokú mieru narcizmu, sebavedomia a prehnane sa sebahodnotia. Čo to je a odkiaľ pochádza pojem narcizmus?

Nezodpovední

Sociopati nemajú príliš vyvinutý zmysel pre zodpovednosť. Rovnako ich môže prezradiť aj to, že často hovoria niečo iné podľa toho, s kým práve hovoria a menia svoje názory ako sa im to hodí. Klamanie je jednou z ich najčastejších a obľúbených činností.

A čo všetko ich ešte prezradí?

Ľudia trpiaci antisociálnou poruchou osobnosti vykazujú niekoľko ďalších spoločných znakov.

  • Ignorovanie sociálnych noriem (pravidlá, ako sa správať v spoločnosti, voči iným, voči úradom, systému)
  • Trestné správanie a problémy so zákonom
  • Arogancia
  • Klamstvo
  • Využívanie iných pre osobný zisk
  • Impulzivita a neschopnosť uvažovať dopredu
  • Podráždenosť, nepriateľstvo, nepokoj
  • Agresivita, fyzické napádanie
  • Neschopnosť poučiť sa z negatívnych dôsledkov svojho správania
  • Bezohľadnosť
  • Neschopnosť udržať si prácu alebo finančné zázemie
  • Bez výčitiek svedomia

Sociopat v knihách

Jeden z najslávnejších sociopatov je Hannibal Lecter, ktorého vo filmovej verzii poznáme ako postavu stvárnenú Anthonym Hopkinsom. Je ním aj obzvlášť násilný Alex v nezabudnuteľnom Mechanickom pomaranči (Anthony Burgess), alebo bezohľadný Patrick Bateman v Americké psycho (Bret Easton Ellis). V dostupnom predaji je v posledných rokoch menej odborných kníh venovaných sociopatom. Kniha Sociopat odvedľa od Marthy Stout nemá slovenskú mutáciu. Napriek odbornej knihe je písaná zrozumiteľným jazykom a na konkrétnych príbehoch a charakteroch predvádza, ako vyzerá sociopat v spoločnosti. V slovenskom trileri Budinka (s podtitulom Mrcha, kreten a vynálezca) môže byt ťažké rozlíšiť či sú negatívne postavy psychopatmi alebo sociopatmi. Poznačiť ich mohla smrť matky, no ak nevidíme hlbšie a viac do minulosti, môže ísť aj o psychopatiu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu