ZN.SK
Hotelová Biblia

Prečo majú hotely na Slovensku aj vo svete v stolíku Bibliu?

Stretávame sa s nimi v hoteloch na celom svete mimo moslimské a hinduistické krajiny. Biblia ako súčasť toaletného, alebo nočného stolíka v hoteloch

Stretávame sa s nimi v hoteloch na celom svete mimo moslimské a hinduistické krajiny. Biblia ako súčasť toaletného, alebo nočného stolíka v hoteloch sa stala pravidlom a bežnou súčasťou ubytovania v hoteloch USA, ale aj v mnohých na Slovensku či v okolitej Európe. To už pred viac ako sto rokmi. Je to taká tradícia, pre prípad, že by ste nemali so sebou čo čítať, pri Biblii je záruka, že v nej každý niečo nájde.

Hotelová Biblia

Dôležité je len rozhodnúť sa otvoriť ju. Kým pred rokmi sa tento americký zvyk stretával s pochopením a bol pre mnohých po páde socializmu novinkou, dnes už vyvoláva neistotu, ak po otvorení zásuvky vykukne kniha. Tá najznámejšia. Prekladaná do všetkých jazykov sveta, ale mimochodom do staroslovienčiny medzi prvými jazykmi na svete vôbec.

Z histórie

Nový zákon v podobe hotelovej Biblie má počiatky u spoločnosti Gideon. Tú založili v roku 1899 pôvodne traja podomoví predajcovia kníh a Biblie. Po pár rokoch fungovania prišli s nápadom inšpirovať a oslovovať priamo hotely s tým, aby nakupovali Biblie do jednotlivých izieb. Hotely v USA a postupne aj vo zvyšku sveta mohli dokonca bezplatne izby vybaviť Bibliou, ktorá sa tak stala jednou z najkradnutejších trofejí z hotelových izieb mimo mydielka a uteráky.

Za celé roky sa stala Biblia bežnou súčasťou hotelových izieb. Až súčasnosť mierne mení túto zvyklosť, ktorá môže byť ovplyvnená moderným manažmentom, mladými ľuďmi v tímoch, či snahou nepropagovať jednu vieru, ak ich je viac. Je moderná doba a aj súčasný človek niektoré veci žiaľ chápe inak, ako by im rozumel pred 20 rokmi.

Vek vlády mileniálov

Nový pojem, mileniáli, ako sú pomenovaní ľudia narodení po 2000 roku, pomenúva generáciu s inými hodnotami, aké boli pred týmto rokom. Dnes existuje viac ako len pohlavie muž a žena. Poznáme zákony umožňujúce vybrať si, či je váš novorodenec muž, žena, alebo ho zapíšete ako neurčené pohlavie. Len aby sa samo jedného dňa rozhodlo. Homosexualita nie je len priznávaná, ale na mnohých miestach priamo verejne propagovaná. Jej odsudzovanie dnes znamená to isté, ako rasistický komentár. Rovnako zmienka o náboženstve, ak nejde o budhizmus medzi intelektuálmi, je prijímaná vlažne, alebo odmietavo. Kto nie je hipster, nech sa ani nepokúša presadiť a považovať za úspešného dizajnéra, architekta, či grafika. Nikto dnes nemá právo diktovať vieru. Aj preto nález Biblie v niektorých hoteloch vyvoláva pohoršenie u mladých ľudí. Mladé páry, neskúsené, objavili novinku o ktorej sa nikde nikdy veľmi nehovorilo. Biblia na izbe.

Cítia sa však dotknutí, že im hotel chce diktovať náboženstvo, pohoršení, ak majú diktované nejaké konkrétne pravidlá v otázkach viery. Pritom ide len o Bibliu. Mali sme možnosť byť svedkami mladého páru, ktorý sa cítil pohoršený v jednom z tatranských hotelov. Vraj je narušená ich sloboda rozhodovania sa a hotel by sa mal pýtať, alebo ľudí varovať pred tým, že na izbách je Biblia. Žiaľ, aj toto vyrastá v modernej dobe, človek ultraslobodný, ultraliberálny a ultradotknutý ak neškodná hotelová tradícia prečkala aj rok 2000.

Taktiež na marketingových pozíciách v hoteloch sa objavujú mladí ľudia, ktorí vnímajú Bibliu ako súčasť izby ako prežitok. Preto sa zrejme bude Biblia z hotelov vytrácať, napriek tomu, že nie je pre hotely často vôbec žiadnou veľkou nákladovou položkou. Vo svete sa trend poklesu záujmu hotelov o nové výtlačky už prejavuje.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu