ZN.SK
moruša biela

Biele ovocie a biele plody? Moruša biela stále (dostupnou) raritou

Moruša je nádherný strom, ktorý nám poskytuje mimo dreva a liečivého listu najmä samotné ovocie. Sú druhy, ktoré milujeme a nevieme sa…

Moruša je nádherný strom, ktorý nám poskytuje mimo dreva a liečivého listu najmä samotné ovocie. Sú druhy, ktoré milujeme a nevieme sa ich dojesť. Čierne moruše sú známe ako nebezpečné farbivo, ktoré ihneď prezrádza, že ste sa oddávali tejto lahôdke vďaka fľakom na šatách, rukách a ústach. Stromová malina, ako sa im občas hovorí, má dva zásadné varianty. Morus alba a Morus negris. Práve morus alba ako moruša biela a bieloplodá nám poskytuje niečo, čo by sme v bežnej prírode hľadali márne. Ponúka nám totiž úrodu chutných bielych plodov a niečo také je skrátka raritou stále.

Moruša biela a jej biele plody sú zaujímavosťou

Moruša biela je tvarom plodov rovnaká ako čierna. Mnohé biele sú však pevnejšie, nefarbia a nerozpučíte ich tak ľahko do šťavy ako čierne. Výborne sa oberajú, dobre chutia a nie sú kyslé pred dozretím. Čierne moruše majú výraznejšie kyseliny, kým biele plody viac vynikajú ovocnými sladkými chuťami. Viac zelené plody nedokonale dozreté sa skôr vyznačujú slabšou chuťou, alebo sú bez chuti. Tie dozreté sú sladké, chutné a príjemné na jazyku.

Pestujeme ich preto, že sú nádhernou ozdobou ovocných tort, dezertov, zaujímavým spestrením ovocných zmesí, koláčikov, pudingov, ale pokojne ich môžeme aj mraziť. Sú biele, takže ich ľahko odlíšime od nedozretých, ktoré sú viac do zelena. Dozrievajú postupne počas leta, takže nemusíte hneď obrať všetku úrodu a vychutnávať si ju dlhodobejšie. Biela moruša je naozaj unikát svojou farbou, ale aj oberaním. Je dobré v čase dozrievania vystrieť plachtu a potriasť stromom. S ničím bežným podobným v našich záhradách sa to nepodobá.

Čo by ste mali vedieť?

  • Moruša je úžitkový, liečivý aj okrasný strom
  • Podchádza z Ázie, no od nepamäti je súčasťou aj našej kultúry
  • Morušiam vďačíme za vznik slávnej obchodnej Hodvábnej cesty
  • Slávne a nezameniteľné je morušové víno, no plody majú všestranné využitie
  • Rastlina / strom je mimoriadne odolná voči rôznym chorobám
  • Šťava z plodov pôsobí ako silný antioxidant
  • Vyniká vysokým obsahom vitamínov C, A, E
  • Rodí postupne, takže úrodu možno priebežne konzumovať

Moruša a jej pestovanie

Tieto nádherné stromy známe svojimi listami majú v prípade čiernej trnavskej moruše známe lokality v okolí Trnavy. Čierne moruše shinto, rôzne varianty a penduly sú bežnou súčasťou parkou, záhrad, predzáhrad, aj parkov. Dokonca aj medzi rôznymi panelovými domami v starom meste Bratislavy sa občas nejaká nájde. Roztrúsené sú po celom Slovensku. Biele však nie sú tak vysádzané na divoko a skôr si ich vychutnávame v súkromných záhradách. Ako strom si nežiada žiaden zásadný strih, iba ak presvetľovací. Plody však rastú aj v samotnom vnútri koruny a nevyžadujú na dozrievanie slnko.

Pendula variant si nežiada ani veľa miesta, keďže jeho výška sa zásadne vekom nemení., Drží si zhruba tú výšku, v ktorej je posadená koruna. Je zaujímavá tým, že konáre „pršia“ z konkrétnej výšky a smerujú nadol. Niečo také sa podarí len pri niektorých typoch listnatých stromov zväčša neovocného typu (duby, vŕby a pod.).  Pri jej pestovaní sa traduje jednoduchá zásada. Vhodná je totiž všade tam, kde sa darí vínnej réve. Tam kde nezamŕza vinič a darí sa mu, bude sa dariť aj morušiam. Vyhovuje im slnečná poloha. Veľké neštiepené stromy dosratajú niekoľko metrov, záležiac od materskej rastliny – pôvodného druhu.

Príklady moruše v predaji:

Ďalšie druhy ovocia, ktoré sú síce biele… no má to háčik

Bielym hroznom nazývame to, ktoré biele určite nie je. Môže za to zaužívané pomenovanie výsledného vína z neho. Iné druhy ovocia, ktoré sú známe svojou farbou dužiny, či plodov viac svetlou, než je bežné, sú skôr cudzokrajné a exotické. Dužinou biele sú mnohé druhy banánov pred úplným dozretím, alebo plody inak fialovej akébie pochádzajúcej z Japonska a Kórei. Biela je dužina mnohých odrôd jablka, alebo dužina ovocia menom cherimoya, vnútro ázijského ovocia s názvom mangostán, alebo tiež vnútro zelených plodov noniAustrálie. Vyslovene biele plody sú však aj v našich záhradách vzácne. Až na toľko, že už neexistuje až na pár špeciálnych výniniek nič,  čo by sme v našich končinách mohli ako definitívne biele pestovať.

Existuje už len odroda černice, ktorá je prekvapivo biela. Dosť často však jej odtiene prechádzajú do žltej alebo žltozeenej. Nie je však nič výnimočné získať z černice typu Polar Berry čisto biele plody. Šľachtitelia zatiaľ nedosiahli biely odtieň maliny, no už sú blízko. Aspoň žlté kultivary k tomu majú už len na skok.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu