ZN.SK
Nirvana

12 zaujímavostí o Kurtovi Cobainovi, frontmanovi skupiny Nirvana

Kurt Cobain je pojem v hudobnom svete spájaný so žánrom grunge, veľmi často spomínaný pri smutných osudoch hviezd a tých na pomyselnom hudobnom nebi.

Zľavy na wellness pobyty

Kurt Cobain je pojem v hudobnom svete spájaný so žánrom grunge, veľmi často spomínaný pri smutných osudoch hviezd a tých na pomyselnom hudobnom nebi. Takmer všetko, čo sa spája s Kurtom Cobainom a Nirvanou je dnes kultové, pre fanúšikov posvätné a napriek tomu, že je viac ako 20 rokov po smrti, akoby bol stále živý. Jeho život mu dalo niekľoko albumov, pôsobenie v dvoch kapelách, hlavne však Nirvane, a časť z jeho kultu vybudovala MTV. Aj pri príležitosti vydania zaujímavej knihy o Nirvane sme dostali chuť pripomenúť si frontmana skupiny vo výbere 10 zaujímavostí o ňom a o tom, čo ovplyvnil.

Nirvana

1. Seattle

Keď sa povie Seattle, cestovateľom sa predstaví typická vežovitá rozhľadňa, ktorá vytvorila mestu symbol. Filmoví fanúšikovia romantický film s Tomom Hanksom. Hudobní fanúšikovia, hoci možno nie vyslovene fanúšikovia Nirvany si často predstavia práve ju a Cabaina. Preslávil toto mesto, hoci pochádzal z neďalekého Aberdeenu. Mesto je dnes hrdé na svojho rodáka a tak ak križujete uSA a zostali ste fanúšikom, musíte sa zastaviť pri miestnom pamätníku. Jeho celé meno bolo Kurt Donald Cobain.

2. Týrané a neradostné detstvo

Nemal šťastné detstvo. Jeho otec ho týral a mlátil. Rodičia sa mu rozviedli. Striedal príbuzných u ktorých býval. Aj preto sa nemožno čudovať tomu, že už na základnej škole sa dostal k drogám.

3. Fecal Matter

S Kurtom sa názov kapely Fecal Matter spája, hoci názov kapely sa bežnému fanúšikovi Nirvany nespája s ničím. Vznikli v roku 1985 v Aberdeene a fungovali len rok. Ostatní členovia pritom tvorili skupinu Melvins, mimochodom fungujúcu dodnes. Fecal Matter nikdy nevydali album, zachovalo sa len demo s trinástimi skladbami s názvom Illiteracy Will Prevail. Kurt v kapele nabral skúsenosti, zoznámil sa s Kristom Novoselicom a po pár mesiacoch odišiel.

4. Nirvana vznikla v roku 1987

Nirvanu založil s kamarátom Kristom Novoselicom a Aaronom Burckhardom v roku 1987. O tri roky neskôr Aarona nahradil Dave Grohl. Zaujímavosťou je, že David Grohl sa po Kurtovej smrti dostal do niekoľkých kapiel, no najväčščí úspech má tá, kde je sám frontmanom. Foo Fighters.

5. Fender

Jeho obľúbenou značkou gitár bola Fender. Niektoré padli za obeť spolu s ďalšou aparatúrou ošiaľu v ktorom rozmlátili aj cenné kúsky. Oči iných hudobníkov zaplakali. Vystriedal FenderJaguar, Mustang, klasický Fender Stratocaster, Telecaster. Používal aj iné značky, napríklad Epiphone ET-270, ktorú používalo aj celé zoskupenie TheBeatles, ktoré Cobain miloval.

6. Courtney

V roku 1992 sa oženil s Courtney Love. Frontmanka dievčenskej rockovej kapely Hole známa ja príležitostnými hereckými úlohami, napríklad vo filme Muž na mesiaci (Jim Carrey v úlohe komika Andyho Kauffmana). Vydávala sa už tehotná. O niekoľko mesiacov neskôr sa im narodila dcéra Frances Bean. Niektoré slovenské médiá vtedy informáciu o narodení dieťaťa komentovali ako „narodenie syna“.

7. Neúspešný pokus o samovraždu

4. marca 1994 počas svojho európskeho turné chcel skoncovať so životom. Predávkovanie liekmi mu však nevyšlo. Nemocnica v Ríme ho zachránila a všetko malo vyzerať ako nehoda.

8. Úspešný pokus o samovraždu

5. apríla 1994 sa zavrel v záhradnom domčeku a zbraňou s dlhou hlavňou si strelil do hlavy cez ústa. Až po niekoľkých dňoch ho našiel elektrikár.

9. Špekulácie

Krátko po jeho nájdení sa samotný policajný vyšetrovateľ Tom Grant, zapojený do prípadu ako jeden z niekoľkých, púšťal do iných teórií, než bolo oficiálne prijatie samovraždy. Údajne sa už predtým snažila jeho manželka najať vraha na zlikvidovanie Cobaina. Kurt žene a malej dcére zanechal list na rozlúčku, ktorý neskôr zaznel aj na jeho pohrebe, ktorý si nenechalo ujsť niekoľko tisíc jeho fanúšikov dokonca z rôznych kútov sveta, vrátane Nemecka, Japonska, či Južnej Ameriky.

Jedna z hlavných špekulácií stavia na tom, že by neudržal zbraň vo vlastných rukách. V jeho tele bolo objavené také množstvo heroínu, že by bolo pre neho nesmierne ťažké zdvihnúť zbraň a vystreliť.

10. Drogy

So životom Kurta Cobaina boli výrazne spájané drogy. Počas prudko rastúcej slávy, ktorá prišla s úspechom albumu Nevermind so celkovým ziskom okolo 500 miliónov dolárov, sa nedokázal vyrovnať s tlakom od producentov, nárokov médií, a vôbec s celkovou pozornosťou okolitého sveta. Prešiel na heroín. Premenlivé nálady, pocity úzkosti a práve drogy u neho vytvorili imidž flegmatického „mf“ (mavpichista), ktorý inšpiroval mladých po celom svete. Dokonca inšpiroval aj mladých samovrahov, ktorí sa rozhodli odísť z tohto sveta rovnakým spôsobom ako on. Na šťastie nie každý mladý zúfalec mal po ruke zbraň.

11. Ovplyvnená hudba

Smrť KurtaCobaina sa dostala aj do piesní iných. Krstným otcom Francis Cobainovej bol Michael Stip, spevák z R.E.M. Na mieste samovraždy bol kazetový prehrávač s kazetou Automatic for the People od R.E.M., čo mu zrejme hralo počas jeho posledných sekúnd na svete. R.E.M. neskôr na albume Monster vydala pieseň Let Me In venovanú Kurtovi. Ricochet od Faith No More vraj jej autor napísal v deň Kurtovej smrti, aj preto sa občas skladba nazýva ako Nirvana. Red Hot Chilli Peppers o rok neskôr na svojom albume One Hot Minute uviedla skladbu Tearjerker ktorá je o Kurtovom živote. Nuž a mimo iných aj Foo Fighters a David Grohl v skladbe My Hero vlastne spieva o Kurtovi.

12. Knihy a životopis

Po jeho smrti sa objavilo na trhu niekoľko životopisov. Až v roku 2001 vyšiel taký, ktorý bol považovateľný za pravdivý. Kým dovtedy bolo mnoho z nich plných špekulácií a neautorizovaných pokusov, až Charlesovi R. Crossovi sa podarilo dostať k priateľom Kurta Cobaina, rodine a oproti iným autorom sa len on dostal k denníkom a poznámkam Kurta Cobaina. Tie pomohli vytvoriť knihu Ťažší než nebo, ktorá vyšla len v českom jazyku. V lete 2016 vychádza prvá obrazová monografia v slovenčine s názvom jednoducho „Nirvana“. Zachytáva život kapely, aj vplyv na fanúšikov. Pripomína, že nástup popu a Michaela Jacksona oslabil postavenie rocku, čo sa darilo zachrániť práve Nirvane.

Spomínaná literatúra:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu