ZN.SK
sushi suši Japan gastronómia

Aké druhy a varianty japonského sushi, či zložky poznáme?

Sushi, alebo suši je pochúťka tvorená surovou rybou a ďalšími surovinami. Jeho chuť, podávanie, ale aj kultúrny význam – celkový mix…

Sushi, alebo suši je pochúťka tvorená surovou rybou a ďalšími surovinami. Jeho chuť, podávanie, ale aj kultúrny význam – celkový mix je populárny aj ďaleko za hranicami Japonska. So suši sa stretávame aj v čínskych reštauráciách, ale populárnejšie sú sushi bary, či dokonca donášková služba. Ak si pripravujeme sushi doma, alebo sa venujeme teórii a náuke okolo suši a gastronómii Japonska, je dobré poznať, z čoho sa suši skladá. Prípadne, aké varianty sú známe.

sushi suši Japan gastronómia

Suši je tvorené surovinami:

  1. Ryža: Kvalitná suši-ryža, napríklad namočená v octovo-cukrovom náleve, tvorí základ pre väčšinu suši.
  2. Ryby: Čerstvé ryby, najmä losos a tuniak, sú často používané na vytváranie surových kúskov. Suši môžeme tvoriť aj z iných druhov rybieho mäsa. Rybie mäso a žiadne iné, keďže je ľahko stráviteľné a má presne tú konzistenciu, ktorá zapadá do konzistencie ostatných surovín.
  3. Nori (morská riasa): Tenké plátky tmavej morskej riasy sú obvykle používané na obalenie suši, pridávajúc charakteristickú chuť a vzhľad.
  4. Zelenina: Čerstvá zelenina, ako je uhorka, avokádo alebo dusená mrkva, poskytuje suši potrebnú sviežosť a farbistý kontrast.
  5. Wasabi a sójová omáčka: Wasabi, silne korenistá pasta, sa často používa ako príloha, spolu so sójovou omáčkou, ktorá pridáva slanú chuť.

Suši ďalej delíme na druhy, respektíve varianty prípravy

Nigiri:

Nigiri suši je jedným z najklasickejších variantov. Pozostáva z malého valčeka ručne tvarovanej ryže, ktorý je potom pokrytá, alebo len vyplnená plátkom surovej ryby alebo iným mäsom v rámci morských plodov. Na vrch sa často pridáva štipka wasabi pre chuťový kontrast.

Sashimi:

Sashimi nie je priamo suši, ale je úzko spojený s jeho prípravou. Je to jemne nakrájané surové rybie mäso, často podávané bez ryže. Populárne druhy sashimi zahŕňajú tuniaka, lososa a iné kvalitné ryby.

Maki:

Maki suši je zvinuté suši, kde je ryža, ryba a zelenina zabalene v nori (morskej riasy). Existujú rôzne typy maki, vrátane Hosomaki (tenký zvin), Futomaki (hrubý zvin) a Uramaki (obrátený šúlok, kde ryža je vonku a nori vnútri).

Temaki:

Temaki suši, tiež nazývané „rukou držané suši“, je tvarované do kužeľa. Obsahuje ryžu, rybu a zeleninu. Je navinuté do tvaru kužeľa. Často sa konzumuje rukou, pričom nori slúži ako „obal“ na udržanie náplne, aby sa nerozpadala.

Chirashi:

Chirashi suši je podávané vo forme misky s vrstvou suši ryže a rôznymi druhmi surových kúskov rýb, kreviet, vajec a zeleniny na vrchu. Tento štýl suši je často farebne pestrý a vizuálne atraktívny.

Inari:

Inari suši je variant v ryžovej náplni umiestnenej v obalenom pláte sladkého alebo slaného tofu. Je to sladká a šťavnatá podoba suši, ktorá je obľúbená pre svoju jednoduchosť.

Oshi (tlačené) Suši:

Oshi suši je stlačené suši, kde sú ryža a náplň umiestnené v drevenom bloku a potom stlačené do formy. Po stlačení je blok nakrájaný na malé kúsky s rybou na vrchu.

Gunkan:

Gunkan suši je vytvorené tak, že ryža je obalená v nori a vytvára malý „čln“ pre náplň, často pozostávajúci z rôznych druhov rybiek, kaviáru alebo iných lahôdok.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu