Cestiova pyramída: skutočnú antickú pyramídu nájdete aj v Ríme

Cestiova pyramída v Ríme

Aj taliansky Rím má svoju pyramídu a nejde pritom o žiaden novodobý výstrelok motivovaného architekta. Cestiova pyramída (Piramide di Caio Cestio) svetlej farby vďaka mramorovému obloženiu má dokonca prepojenie na samotný Staroveký Egypt viac ako len svojou architektúrou. Ide o hrobku bývalého rímskeho pretora v Egypte. Pochádza z roku 12 p.n.l a tvorí súčasť Aureliánových hradieb pri starej Bráne sv. Pavla (Porta San Paolo). Vzhľadom na svoj antický pôvod a vek je dodnes jednou z najzachovalejších antických stavieb nie len Ríma, ale celého Talianska.

Rímsky úradník v Egypte pochovaný v rímskej pyramíde

Staroveký Rím po obsadení Egypta a jeho úradnom vládnutí niektoré štýly prevzal. Pyramídy a egyptská kultúra bola populárna. Niečo na spôsob trendov, aké poznáme dnes. Najmä ak celý Egypt pôsobil svojou architektúrou tak veľkolepo, nemožno sa čudovať. Rímsky pretor, čiže dôležitý rímsky úradník pôsobiaci v Egypte, Gaius Cestius Epul, si nechal pyramídu vybudovať ako svoju hrobku obloženú mramorom. Základný štvorec pyramídy má strany dlhé 22 metrov a výška je okolo 27 metrov.

Cestiova pyramída v Ríme

Konštrukčne stavbu postavili z betónu, ktorý bol v tom čase už mimoriadne populárnym stavebným materiálom. Vnútorná výzdoba však už nebola výzdobou v egyptskom štýle, ale skôr dôverne známom, v štýle lokálnom rímskom. Na vonkajšej strane sa nachádzajú rímske nápisy, ktoré uvádzajú, komu patrí hrobka a kto je v nej pochovaný, rovnako ako dátum opravy vykonaný o 16 storočí neskôr. Jeden z nápisov na stene hovorí aj to, že stavba hrobky musí byť dokončená do 330 dní podľa podmienky závetu. Inak by dediči prišli o dedičstvo.

Zaujímavé je, že pyramídu je možné v niektoré dni v mesiaci navštíviť v rámci organizovaných prehliadok. V čase jesene 2023 je však nemožné nájsť informácie o najbližšom voľnom termíne, keďže oficiálne zdroje uvádzajú atrakciu ako dočasne uzatvorenú. Inou zaujímavosťou je, že podobných pyramíd bolo v minulosti v Ríme o trochu viac. Kým na jednej strane je rušná cesta námestia Ostiense, na opačnej strane hradieb je pozostatok staršej architektúry, aj oddychový park, či miestne múzeum.

Cestiova pyramída v 3D mape

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.