Pekanové orechy rastú na strome Orechovec Pekanový, latinsky Carya Illinoinensis. Tieto stromy sú pôvodom z juhu USA a Mexika. V súčasnosti sú pestované pre hospodárske účely aj mimo Severnej ši Strednej Ameriky. Drevo z týchto stromov sa využíva v nábytkárskom priemysle, plody zasa v potravinárstve. Plody pekanových orechov sú ukryté v koženej šupke a sú podobné našim vlašským orechom.
Pekanové orechy patria k tým drahším, no do jedálnička by sme si ich mali občas zaradiť. Majú sladkú chuť a sú veľmi chutné. Obsahujú mnoho prospešných látok, zároveň majú blahodarné účinky, ako iné orechy, na srdce a mozog. Aké sú ich výhody?
Podporujú imunitný systém a trávenie
Mnoho látok, ktoré pekanové orechy obsahujú majú antioxidačné účinky, vďaka čomu napomáhajú bunkám chrániť telo pred voľnými radikálmi. Dodávajú telu potrebnú vlákninu a prispievajú k dobrému tráveniu. Keďže obsahujú zinok, tak podporujú prirodzenú imunitu voči infekciám.
Pekanové orechy upokojujú nervový systém
Tak ako ostatné orechy, aj pekanové sa radia medzi potraviny prospešné pre mozog. Nervová sústava potrebuje pre svoju správnu funkciu dostatok zdravých tukov, minerály a vitamíny skupiny B. Tiež blahodarne vplývajú na nervový systém a pôsobia ako prevencia proti Parkinsonovej či Alzheimerovej chorobe.
Bohaté na minerály a vitamíny
Okrem sacharidov, bielkovín a tukov obsahujú pekanové orechy aj vitamíny, minerály a stopové prvky. Sú zdrojom vápnika, mangánu, fosforu, draslíka, horčíka, zinku či železa. Ďalej obsahujú vitamíny E, K a B.
foto: pekanový orech na strome
Blahodarne vplývajú na srdce a cievy
Sú ideálnou súčasťou jedálnička pri problémoch s vysokým cholesterolom. Pomáhajú čistiť cievy a udržať ich priechodné. Aj vďaka tomu dokážu predísť závažnejším kardiovaskulárnym ochoreniam.
Sú plné zdravých tukov
Dôležité je neustále dopĺňať zdravé tuky, ako napríklad omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Už zopár kúskov týchto orieškov dodá telu veľké množstvo mastných kyselín. Treba však pripomenúť, že tieto orechy sú aj zdrojom ďalších živín a to bielkovín.