ZN.SK

Džem, marmeláda alebo lekvár? Spoznajte ich hlavný rozdiel

Džem, marmeláda a lekvár. Na prvý pohľad vyzerajú a chutia skoro rovnako. Rozdiel je však v postupe ich prípravy a konzistencii. 

U každého milovníka sladkostí nemôže táto sladká pochúťka v kuchyni chýbať. Vhodná do koláčov, ako dochucovadlo k jedlám alebo jednoducho na raňajky k čerstvému pečivo. Džem, marmeláda alebo lekvár? Na prvý pohľad vyzerajú a chutia skoro rovnako. Rozdiel je však v postupe ich prípravy a konzistencii. Viete ich rozoznať?

Marmeláda

Marmeláda sa začala vyrábať približne pred 2000 rokmi. Hovorí sa, že ľudom prekážali kúsky ovocia, ktoré sa nachádzali v džeme, a tak ho začali rozvárať. Marmeláda sa pripravuje z rozmixovaného neprezretého ovocia alebo ovocného pretlaku. Nezrelé ovocie obsahuje väčšie množstvo kyselín a pektínu. Pektín je lineárny polysacharid, obsiahnutý v ovocí. Veľký význam má pri dozrievaní ovocia, a to premenou nerozpustných pektínov na rozpustné. Pre telo je dôležitý pre správne zažívanie.
Marmeládu pripravujeme okrem jabĺk, egrešov či ríbezlí, aj z citrusov. Nerozteká sa, je tuhšia ako džem a vhodná predovšetkým pri pečení, ako náplň do koláčov. Správne uvarená marmeláda by mala byť priezračná a ideálna je s horkastou príchuťou.

Džem

Prvé zmienky výrobe džemu siahajú do 1. storočia v starom Ríme. Pripravuje sa zvarením celého alebo nakrájaného ovocia, najčastejšie kôstkového. Kvalitný džem ho musí obsahovať minimálne 35%. Pred varením sa ovocie presládza – presypáva s cukrom vo vrstvách. Vďaka tomu sa výrazne skráti čas varenia a zachová sa v ňom viac kúskov ovocia. Jeho konzistencia je oproti lekváru o dosť redšia s kúskami ovocia. Pri varení zberáme penu. Keď je zmes uvarená na tzv. nitku, plníme ju do čistého pohára, pod ktorý položíme príborový nôž, aby pohár v dôsledku vysokej teploty nepraskol. Takto uvarený džem necháme prirodzene vychladnúť a následne uzavrieme viečkom alebo mokrým celofánom. Džem je ideálny k palacinkám, pečivu alebo na ochutenie bielych jogurtov.

Lekvár

Lekvár sa u nás objavil už v stredoveku. V minulosti bol varený v kotloch na otvorenom ohni z dostatočne sladkého ovocia, aby sa nemusel pridávať cukor. Vyrábal sa najmä zo sliviek a po jeho dovarení sa naložil do hlinených nádob. Lekvár pripravujeme odparením vody z ovocia do hustej konzistencie. Pridávame cukor, ktorý zároveň slúži ako konzervant. Prisypáva sa až vtedy, keď lekvár začína hustnúť, čiže sa ťažšie mieša. Lekváre sa pripravujú z rôzneho ovocia, najčastejšie však z úplne zrelých sliviek.
Pri príprave lekváru sa musí dávať pozor na jeho pripálenie, pretože by získal nepríjemnú horkú chuť. Lekvár sa odparuje tak dlho, až kým nie je hustý a nerozteká sa. Na rozdiel od džemu a marmelády má hladkú, nie rôsolovitú konzistenciu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu