ZN.SK
Lyžička cukru

Cukor môže byť zdravý: zoznam zdravých náhrad repného cukru

Mimo klasický repný cukor, ktorý sa nachádza azda v každej domácnosti, no čoraz viac vieme o jeho škodlivosti a zásadnom vplyve na ľudský organizmus

Mimo klasický repný cukor, ktorý sa nachádza azda v každej domácnosti, no čoraz viac vieme o jeho škodlivosti a zásadnom vplyve na ľudský organizmus, existuje aj viacero ďalších druhov. Tie už nie sú tak cenovo dostupné a aj preto ich len ťažko budú používať aj potravinárske firmy. Klasický repný cukor je lacný, rýchlo použiteľný, rozpustný a má presne tie vlastnosti, ktoré k výrobkom a procesu výroby výrobcovia očakávajú. Zdravšie cukry však zostávajú v úzadí a vybrať si z nich môžete napríklad vtedy, ak cielene idete za niečím lepším a naozaj zdravším.

Lyžička cukru

Ribóza

Má antioxidačný účinok, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a nemá vedľajšie účinky ako pri bežnom cukre. Vyskytuje sa prirodzene v ľudskom tele a z potravy sa získava len vo veľmi malom množstve. Má dôležitú úlohu v energetickom metabolizme. Dá sa získať vo voľnom predaji, no jeho cena je vyššia ako pri klasickom cukre.

Galaktóza (cukor z mlieka)

Zaujímavou náhradou za klasický cukor je galaktóza. Ideálne je zo závislosti na bielom cukre prejsť na galaktózu postupne prijímaním napríklad dvoch troch lyžičiek denne. Ak nepociťujete potrebu pravidelnej konzumácie cukru, potom o to ľahšie bude skrátka len prejsť na galaktózu v rámci použitia vo vašej kuchyni. Získava sa z mlieka a má podobu bieleho prášku. Ideálne sladidlo pre diabetikov. Je napríklad dôležitým zdrojom energie pre dojčatá. Známe vedľajšie účinky príjmu tohto cukru sú v podobe ochorenia galaktosémia, ktoré je dedičné. Ide o neschopnosť využívania galaktózy. Vzhľadom na chýbajúce enzýmy sa následne v tele hromadí. Prejavy sú známe ihneď pri narodení.

Stévia

Samozrejme, najznámejšie prírodné sladidlo, je v skutočnosti sladká bylina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Nemá takmer žiadne kalórie, no oproti repnému cukru má 300 krát vyššiu silu sladenia. Použitie nachádza v studenej aj teplej kuchyni, má mierne umelú chuť, čo je spôsobené len tým, že pripomína niektoré syntetické sladidlá. Dlhé roky bola na zozname toxických nebezpečných látok v USA a iných krajín. Bol to však len ťah, ako zamedziť jej šírenie tam, kde zohráva kľúčovú úlohu trh s cukrovou trstinou ako komoditou na medzinárodnej burze. Až tlak verejnosti a skutočné odhalenie, že nejde o toxickú látku s vlastnosťami, o akých sa tvrdilo, umožnil jej objavenie v potravinárstve aj u nás. Označuje sa ako E960.

POZOR: Očakávať, že pestovaním rastlinky získate doma sladidlo je skôr nebezpečné, ako praktické. Sladidlá zo stévie a prášky zo stévie sú vyrábané špeciálnou metódou, ktorú v domácich podmienkach nenasimulujete. Konzumáciou celých lístkov stévie si akurát spôsobíte vážne zdravotné komplikácie, keďže aj škodlivé látky, ktoré výrobcovia sladidla odstraňujú, u vás doma putujú rovno do tela.

Erytritol

Obsahujú ho niektoré výrobky a cukrovinky. Nečakajte však, že to budú tie najlacnejšie a menej kvalitné. Svoje vlastnosti si zachováva dobre aj pri pečení, takže má všestranné použitie v kuchyni a cukrárskej výrobe. Erytrol sa môže získavať transformovaním hroznového a repného cukru. Má maximálne 4/5 sladiacej sily než klasický cukor.

Izomaltulóza

Disacharid, ktorý nájdeme napríklad v mede, sa štiepy pomaly oproti klasickému cukru. Aj v krvi tak dvíha cukor len pomaly. Ideálny cukor na pečenie má v sebe asi toľko sladiacej sily, ako Erytritol. Môže sa tiež uvádzať pod názvom Palatinóza. Pre nízky glykemický index je pomocou neho možné získať viac energie zo spaľovania tukov. Môže mať čiastočné účinky pri snahe schudnúť spaľovaním tukov.Môže mať pozitívny účinok na mentálne sústredenie. Ideálny aj pre deti. Je bielou kryštalickou látkou s len jemnou vôňou.

Trehalóza

Prírodný cukor trehalóza má jednu zaujímavosť. K jeho štiepeniu dochádza až v tenkom čreve. Skôr nie. Má nižšiu sladiacu schopnosť, asi len polovicu z bežného cukru, avšak nemá pri obvyklom množstve takmer žiaden inzulínový efekt a v krvi sa prejavuje len mierne. Používa sa pre dobrú rozpustnosť do nápojov a do potravín.

Xylóza

Xylóza je zvláštny cukor. Polysacharid sa môže získavať aj z dreva a stebiel niektorých rastlín. Tiež sa nazýva drevný cukor. Nepoškodzuje zuby a telo ho vylučuje v nezmenenej podobe, nerozkladá ho a napriek tomu, že je skladký, človeku nemá ako uškodiť. Sladiacu silu má takmer na úrovni bežného cukru a využitie nájde v kuchyni pri varení, pečení, aj pri nápojoch.

Prečítajte si tiež:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu