ZN.SK
Sekera Fiskars

TOP 5 vlastností, ktoré má len naozaj dobrá malá sekera

Malá sekera na svoju prácu nepotrebuje váhu veľkej kovovej hlavy a ani nie je určená za rozsekávanie veľkých polien či sekanie do kmeňa stromu. Od malej sekery chceme, aby…

Malá sekera na svoju prácu nepotrebuje váhu veľkej kovovej hlavy a ani nie je určená za rozsekávanie veľkých polien či sekanie do kmeňa stromu. Od malej sekery chceme, aby bola ľahká, skladovateľná, ostrá a funkčná. Pri testovaní naozaj výbornej sekery Fiskars X10, ktorá je malá a má aj mnoho iných kvalít, mi napadlo 5 najdôležitejších vlastností, ktoré tento formát sekier musí mať a práve pre ne bude takáto sekera neoceniteľným pomocníkom k stavbe, do záhrady, na dvor a trebárs na chatu.

Sekera Fiskars

1. Práca ako po masle

Každá sekera vám sľúbi, že práca s ňou bude ako po masle. Lenže kým niektorá ponúkne maslo zabalené v oceľovom obale, či zmrazené, len dobrá sekera ponúkne hladkú prácu bez námahy. Má to svoju logiku. Keď sa narobíte ako kôň a za sebou máte malú kôpku osekaných spílených stromčekov od konárov, je to pochopiteľne niečo iné, ako keď sekera funguje a plní svoju prácu bez vašej veľkej námahy, tlaku a švihania. Dobrá sekera vám oseká konáriky, odsekne drevené výrastky, poslúži v lese pri vyslobodzovaní sa z húštiny a dovolí aj prácu s drevom, jeho tvarovaním a vôbec hraním sa s drevom. Aby sa dalo hladko manipulovať so sekerou, je dobré, keď hlava nie je z čistej ťažkej ocele, ale z materiálov zliatin, ktoré ju mierne odľahčujú.

2. Tvarovaná a presná

Dobrá sekera je presná, pre ľaváka aj praváka. Nevymýšľa si prehnanú ergonómiu rúčky, keď tá nebude mať pre obojrukých logiku. Čepeľ musí byť vyvážená a presná. Dobrá sekera má v sebe akési čaro, ktoré umožňuje rovné sekanie, aj keď ste inak celkom „ľaví“ a netrafíte. Je to akési kúzlo v nej, že zásekov do vlastnej ruky je menej, než pri skúške rovnakého pohybu s niečím iným. Rúčka by mala zostávať v ruke aj pri rýchlom švihu a nepozornému stisku. Fiskars majú koniec rúčky vypuklý a v ruke sa tak udrží, aj keby ju držal pripitý kolotočiar. Aj keď ten radšej nie.

3. Stála

Sekera, ktorú zabudnete na dva mesiace zaťatú na pni je v niektorých regiónov niečo zázračné a neuveriteľné. Rýchlo totiž mení majiteľa. Najmä tá dobrá. Ak ale máte dobrých susedov a ste na toľko bezohľadný k náradiu, pri dobrej sekere nie je takáto zábudlivosť až taký problém. Oceníte, keď vám sekera vydrží vlhkosť, neporiadok, špinu a stále si zachová svoje vlastnosti. Stará dobrá sekera z ocele a dreva je síce fajn, no ak ste nároční, siahnete po sklenených vláknach a zliatinách. Nerozťahujú sa, nehnijú a nehrdzavejú. Sú stále.

4. Má dobrého pána

Dobrá sekera musí mať jednoducho dobrého pána. Aj to je jej vlastnosť. Sekať drevo zaklincované klincami všetkých veľkostí, alebo sekať na betónových schodov malé drievka, je nešťastné a predsa to bežne vidíme. Ak sa takto nejako zachová majiteľ dobrej sekery, už nebude dobrá. Aj sekera si zaslúži zaobchádzanie, aby vydržala čo najviac.

5. Skladovateľná a prenášateľná

Ak už má niekoľko podstatných vlastností, jedna tu ešte patrí. Menšie sekery sú lepšie prenášateľné, skryť ju viete do cestovnej tašky a na chate je následne ihneď pripravená na prácu. Netvorí veľkú váhu a neobmedzuje ani v pohybe, ak ste ju dali nebodaj do ruksaku. Fiskarsy majú k sekerám kryt z plastu, ktorý chráni čepeľ, ale hlavne človeka pred zranením. Takto zaistenú sekeru môže naťahovať aj malé dieťa a nestane sa absolútne nič. Je fajn, ak zo sekery nevypadáva hrdza, nekvapká olej (poľské sekery už radšej nikdy viac), alebo sa vám vždy podarí hravo sekeru umyť od čohokoľvek, čo ju znečistilo.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu