ZN.SK
Lyže a sada na lyžovanie

Koniec lyžiarskej sezóny: ako uložiť lyže na letný spánok?

Koniec lyžiarskej sezóny sa nesie s rozlúčkou so svahmi, lyžami, vareným vínom a vlekmi. Iní by pridali aj niečo viac. Viete však, ako uložiť správne svoje lyže, aby v poriadku prečkali do novej sezóny?

Lyže a snowboardy veľké využitie počas leta nenájdu. V Dubaji by ste si s nimi mohli zajazdiť na krytom lyžiarskom svahu, no preprava lyží by vás stála poriadny balík. To jediné rozumné, čo s lyžami spravíte po zime, je ich skladovanie na suchom mieste bez svetla. Ideálna je suchá pivnica bez veľkej vlhkosti pozemnej, či vzdušnej. Pri ich skladovaní sa však môžete dopustiť niektorých fatálnych chýb, ktoré môžete o niekoľko mesiacov oľutovať.

Na toto pozor

  • Lyže po sezóne očistite od nečistôt, prípadných nálepiek a cudzích látok.
  • Ak ich do vaku vkladáte ešte mokré a od snehu, doma ich vyberte a poriadne presušte lyže aj vak.
  • Lyže prenášané na streche auta je nutné umyť. Nánosy soli z ciest sú niečo, čo by vám zanechalo už po pár dňoch škaredé spomienky na poslednú lyžovačku a prepravu. Rovnako tak je nutné umyť aj tie lyže, ktoré ste pred vložením do auta parkovali na ceste s cestárskou soľou.
  • Konzervovanie lyží správnou ochranou má zmysel. Nebudete tak skoro potrebovať lyže nové
  • Nezabudnite uvoľniť viazanie

Letný spánok lyží

Na hrdzu je náchylná najmä kovová línia, hrany lyží, šroby a kovové časti viazania. Lyžiari používajú obľúbený univerzálny sprej WD40, jemná vrstva na handričke dokáže ochrániť lyže na miestach náchylných na koróziu. Vo všeobecnosti sa odporúča servisná kontrola lyží v špecializovanom servise, ktorá vám lyže zakonzervuje, aby do druhej sezóny boli v čo najlepšom stave. Lyže po uskladnení nezaťažujte, nevyužívajte pri chaotických pivniciach ako podporu pre ťažké predmety a nezabudnite uvoľniť viazanie, aby nebolo neustále napnuté aj počas leta.

Pripravené v spolupráci s obchodom a servisom lyží TopSki.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu