Koniec lyžiarskej sezóny: ako uložiť lyže na letný spánok? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Koniec lyžiarskej sezóny: ako uložiť lyže na letný spánok?

Lyže a snowboardy veľké využitie počas leta nenájdu. V Dubaji by ste si s nimi mohli zajazdiť na krytom lyžiarskom svahu, no preprava lyží by vás stála poriadny balík. To jediné rozumné, čo s lyžami spravíte po zime, je ich skladovanie na suchom mieste bez svetla. Ideálna je suchá pivnica bez veľkej vlhkosti pozemnej, či vzdušnej. Pri ich skladovaní sa však môžete dopustiť niektorých fatálnych chýb, ktoré môžete o niekoľko mesiacov oľutovať.

Na toto pozor

  • Lyže po sezóne očistite od nečistôt, prípadných nálepiek a cudzích látok.
  • Ak ich do vaku vkladáte ešte mokré a od snehu, doma ich vyberte a poriadne presušte lyže aj vak.
  • Lyže prenášané na streche auta je nutné umyť. Nánosy soli z ciest sú niečo, čo by vám zanechalo už po pár dňoch škaredé spomienky na poslednú lyžovačku a prepravu. Rovnako tak je nutné umyť aj tie lyže, ktoré ste pred vložením do auta parkovali na ceste s cestárskou soľou.
  • Konzervovanie lyží správnou ochranou má zmysel. Nebudete tak skoro potrebovať lyže nové
  • Nezabudnite uvoľniť viazanie

Letný spánok lyží

Na hrdzu je náchylná najmä kovová línia, hrany lyží, šroby a kovové časti viazania. Lyžiari používajú obľúbený univerzálny sprej WD40, jemná vrstva na handričke dokáže ochrániť lyže na miestach náchylných na koróziu. Vo všeobecnosti sa odporúča servisná kontrola lyží v špecializovanom servise, ktorá vám lyže zakonzervuje, aby do druhej sezóny boli v čo najlepšom stave. Lyže po uskladnení nezaťažujte, nevyužívajte pri chaotických pivniciach ako podporu pre ťažké predmety a nezabudnite uvoľniť viazanie, aby nebolo neustále napnuté aj počas leta.

Pripravené v spolupráci s obchodom a servisom lyží TopSki.sk

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Neziderské jazero, Rakúsko
Zaujímavosti o Neziderskom jazere, obľúbenom cieli Slovákov

Cvičenie doma
Inšpirácia na zábavné domáce cvičenie a udržanie telo a mysle v kondícii

september a krásna príroda pri vode s člnom
Mesiac September, česky září: história a ďalšie jazyky

Zavrieť