ZN.SK
konska sila

Konská sila, prečo ňou meriame výkon motora a aká je história?

Určite ste už slovné spojenie konská sila počuli. Možno ste sa nikdy nezamýšľali, prečo sa výkon automobiloch udáva práve v tejto jednotke.

Určite ste už slovné spojenie konská sila počuli. Udávať výkon v koňoch namiesto kilowattow je vo svete automobilov štandardom. Prakticky všetky automobilky udávajú výkon v koňoch aj kilowattoch. Možno ste sa už niekedy zamýšľali, prečo sa výkon automobiloch udáva práve v tejto jednotke, respektíve „koľko koní sa ukrýva pod kapotou“. Tak prečo je to tak?

konska sila

Za všetkým je James Watt

Konská sila ako jednotka výkonu sa prvýkrát objavila na konci 18. storočia a zaviedol ju James Watt. Britský mechanik a vynálezca, ktorý síce nevymyslel parný stroj (ako sa chybne dlhé roky tvrdilo), ale určite sa zaslúžil o jeho  zdokonalenie. Neskôr vylepšený parný stroj začal ponúkať voľne na predaj. Pri tom potreboval svojim zákazníkom nejako demonštrovať vlastnosti svojho stroja. Veď bežnému človeku a remeselníkom nič nehovorili jednotky a značky. Musel tak hovoriť jazykom, ktorému rozumel aj jednoduchý človek a tak, aby mohla pracovať aj jeho predstavivosť.

Watt potreboval pre svojich zákazníkov porovnanie s výkonom vtedy bežne využívaných zvierat. Zo skúseností s poníkmi z jednej bane odhadoval, že poník, ktorý je zapriahnutý vyzdvihne 22 000 stopliber za minútu. Výkon koňa odhadoval o polovicu väčší, takže novej jednotke prisúdil hodnotu 33 000 stopliber za minútu.

Pre lepšie priblíženie vymyslel definíciu:

Jedna konská sila sa rovná výkonu, ktorý podáva sústavne pracujúci kôň, ktorý je zapriahnutý a dvíha náklad 180 libier a prejde pri tom za hodinu 144 koliesok s polomerom 12 stôp.

Mechanická alebo metrická?

James Watt síce dokázal pomerne presne definovať výkon jedna tzv. konská sila, ale v priebehu rokov bolo toto dosť narušené rôznymi výkladmi a definíciami vstupných jednotiek (libier a stôp).

Neskôr sa tak začala rozlišovať mechanická konská sila a metrická konská sila. V prípade mechanickej konskej sily (nazývanej aj anglický alebo imperiálny či americký kôň) sa uvažuje, že jedna stopa rovná sa 0,3048 metrov a jedna libra je ekvivalent 0,45359237 kg. Vo výsledku tak jedna konská sila rovná sa zaokrúhlene 745,6999 W. Táto interpretácia sa používa vo Veľkej Británii, USA a krajinách britského Commonwealthu.

33 000\,\frac{\mbox{ft} \cdot \mbox{lbf}}{\mbox{min}} = 745,69987158227022\,\mbox{W}

Naopak metrická konská sila alebo inak kontinentálny či európsky kôň sa považuje za ekvivalent jednej konskej sily 735,4986 W. Vznikla koncom 19. storočia v Nemecku pod skratkou PS, čo znamenalo Pferdestärke. Dnes sa používa v Európe, Južnej Amerike a Ázii.

{\displaystyle 1\,{\mbox{k}}=75\,{\frac {{\mbox{kp}}\cdot {\mbox{m}}}{\mbox{s}}}=735,49875\,{\mbox{W}}}

Aký je rozdiel?

Mechanická konská sila je v porovnaní s metrickou o približne 1,4 percenta vyššia. Tento rozdiel spôsobuje to, prečo sa často stretávame s rozdielnymi výkonmi inak identických motorov naprieč rôznymi krajinami. Teda ak je výkon primárne uvádzaný v konských silách. Tento nedostatok prirodzene odstraňuje udávanie výkonu vo wattoch (kilowattoch).

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu