Vanilkový a vanilínový cukor: skutočný vanilkový cukor si bežne nekúpite

Vanilkový a vanilínový cukor: skutočný vanilkový cukor si bežne nekúpite

Vanilka je v skutočnosti tobolka, či skôr struk vyrastajúci na troch druhoch orchideí. Vzácna korenina rastie v tropických miestach a jej sladká kvetinová vôňa patrí medzi vzácne koreniny a obchodné komodity už od stredoveku a prvých objavných plavieb. V slovenskej gastronómii je známa vanilková príchuť pomerne bežne. Má to však jeden háčik. Na trhu máme totiž vanilkový, aj vanilínový cukor. Mimo klasické struky vanilky, ktoré si môžeme kúpiť taktiež, je cukor najbežnejší a najdostupnejší variant vanilkovej arómy a chute.

Vanilková orchidea

Vanilkový a vanilínový cukor

Skutočný 100% vanilkový cukor v obchode nekúpite. Pár gramov získaných nejakým zázračným spôsobom na neznámy účel by bolo drahých asi ako výkonný kameňmi vykladaný drahý mobil, alebo luxusné auto. Z vanilky sa cukor vyrobiť bežne nedá. Bolo by nutné minúť obrovské množstvo vanilky, aby vôbec nejaký vanilkový cukor vznikol. Hovoríme stále o absolútnych 100% obsahu vanilky v pár gramoch “vanilkového cukru“. Vanilínový cukor je obohatený len kľúčovou látkou, vanilínom, ktorý nesie konkrétnu arómu a kvetinovú prenikavú chuť na jazyku. Vanilín sa však pritom dá vyrobiť z dreva, či dokonca hnoja. Molekuly to istia, žiaden strach.

Vanilínový cukor na škorici

Prečo sa potom predáva vanilkový cukor?

Vanilkový cukor, ktorý nesie na obale takýto nápis, je reálne repný cukor obohatený vanilkovou arómou. Prípadne trstinový cukor s vanilkovou arómou. Výsledok je sladká chuť s aromatickými látkami.  Vanilkový cukor v takom prípade musí byť obohatený skutočnou vanilkovou arómou, nie vanilínovou. Pri troche filozofie to však stále nie je skutočný vanilkový cukor, 100% z vanilky.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Autonehoda Brazília
Kradnuté auto unikalo polícii, spolujazdca vymrštilo na strechu domu

Česko-slovenská Superstar 2020
Československú Superstar 2020 vyhrala Barbora Piešová

Big Bang, teória veľkého tresku
Bing Bang: Teórii veľkého tresku dal meno Fred Hoyle, ktorý v ňu neveril

Zavrieť