ZN.SK
Semenná banka v Nórsku

V mrazivom Nórsku archivujú semená rastlín z celého sveta

Svalbard Global Seed Vault, jedinečná banka zachovávajúca semená rastlín z celého sveta, je akousi Noemovou archou, ktorá počíta s katastrofami na povrchu.

Scenáre po drastickej zmene klímy, pri objavení špeciálnych chorôb a pri rôznych katastrofách sa rôznia podľa toho, či ste realista, alebo filmár. Vedci a realisti však už dnes predpokladajú, že v budúcnosti môže nastať problém, ktorý ľudstvo pripraví o potravu, či rastlinné druhy.

Semenná banka v Nórsku

V záujme zachovania mnohých pre nás dnes stále bežných druhov rastlín a plodín, bola na viacerých miestach sveta vybudovaná semenná banka. Tá má za úlohu zachovať a zakonzervovať semená, aby nám dokázali poslúžiť a pomôcť v budúcnosti v prípade problémov a vyhubeniu celých druhov. V nórskych Špicbergách sa nachádza to najlepšie vybavené zariadenie pripomínajúce tajné laboratória utajených armád. Svet s radosťou a nadšením toto miesto nazýva noemovou archou rastlín.

Semenná banka v Nórsku Špicbergy

Banka ukrytá v kopci mimo všetky katastrofy
Svalbard Global Seed Vault, jedinečná banka zachovávajúca genetiku, tvar a vlastnosti pôvodných rastlín aj pre budúce generácie, sa nachádza 1300 kilometrov za polárnym kruhom na území Nórska. Vznikla v roku 2008 vo svahu kamennej hory Platåfjellet, pričom na povrchu vidieť len vstupnú halu, ktorú navrhol Dyveke Sanne. Viditeľná z veľkej diaľky počas dňa aj noci je len malou časťou celého komplexu. Zariadenie postavené vo svahu pevnej hory, ktorá neprejavuje žiadnu tektonickú činnosť a nehrozí v jej okolí žiadna geologická katastrofa, je mimo lokalitu ohrozovanú lavínami a samozrejme dostatočne vysoko, aby sa k nej nedostala voda. Aj v prípade nepredvídateľných problémov zariadenie chráni jeho poloha v podobe umiestnenia skladov semien 130 metrov od vstupu a 130 metrov nad morom.

Semenná banka v Nórsku Špicbergy

Uchovávanie semien

Základňa zachovávajúca semená kvetov, obilnín, stromov, rastlín, tráv, plodín, korenín, ale tiež liečivých rastlín, sú zakonzervované v teplote -18°C, čo umožňuje ich zachovanie na celé desaťročia. Stála teplota mimo miestnou elektrárňou vychladené skladovacie priestory je -4°C. Skladovanie semien sa odohráva za prísnych podmienok. Sú starostlivo evidované, aby nedošlo k zámene a ovplyvnení kvality, prípadne čistoty génov. Tri miestnosti určené na uskladňovanie zapečatených debien s veľkosťou 9,5 metrov x 27 metrov.

Semenná banka v Nórsku Špicbergy

Špeciálne debny, v ktorých sa nachádzajú jednotlivé semená, pozostávajú zhruba zo 400 vrecúšok, z ktorých každé môže obsahovať až 500 semien. Sú však debny, v ktorých sa nachádzajú iné veľkosti semien a tieto čísla sú následne iné. Veď koľko kokosových orechov zmestíte do debny dlhej pár desiatok centimetrov? Svalbard Global Seed Vault už dnes počíta s kapacitou 4,5 miliónov rôznych druhov semien a počíta taktiež so zachovávaním semien aj v budúcnosti. V snahe zachrániť pred prípadným vyhynutím aj vzácne druhy rastlín z celého sveta a plodín vôbec, však zariadenie stačiť nebude. Príroda má totiž jednu nádhernú vlastnosť. Dokáže sa meniť a rastlinných druhov existuje na milióny.

Semenná banka v Nórsku Špicbergy

Foto: Autorom fotografii môže byť Matthias Heyde, ďalšie fotografie nájdete na oficiálnych stránkach a Flickr stránkach tohto zariadenia.

Kde toto miesto nájdete?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu