ZN.SK
Krabíci na Vianočnom ostrove

Vianočný ostrov a migrácia červených krabov: návrat mláďat ako povodeň

Neuveriteľné prírodne predstavenie sa odohráva každý rok na Vianočnom ostrove. Keďže červené kraby (Gecarcoidea natalis) majú ako mláďatá namierené do vnútrozemia, na plážach sa preskupujú a naberajú sily na cestu.

Vianočný ostrov je každoročne poznamenaný neobvyklým prírodným úkazom. Takmer v rovnakom období od decembra do februára sa na miestnych plážach objavia húfy drobných červených krabov. Ich telá tak následne vo veľkom počte zafarbia piesok a skaly do červena. Keďže červené kraby (Gecarcoidea natalis) majú namierené do vnútrozemia, na plážach sa preskupujú a naberajú nové sily po púti na morskom dne. Rovnaké prírodné divadlo sa odohráva aj na Kokosových ostrovoch.

Prečo toto krabie divadlo?

Červený krab je suchozemský tvor, no vajíčka kladie do vody. Drobní krabíci skôr, než získajú svoju úplnú krabiu podobu majú po vyliahnutí len žiabre. Biologicky len ťažko vysvetliteľné neuveriteľné pudy potom ženú malé jedince z Indického oceána na pobrežie ostrova a následne do vnútrozemia k svojim rodičom. Je ťažko uveriteľné, či konkrétne mláďatá naozaj nájdu pri takom množstve svojich rodičov, ale verme, že je to pokojne možné.

Takto vyzerá ich zoskupenie a príprava na „inváziu“

Unikát, ktorý ovplyvnil život na ostrove

Krabíci putujúci do vnútrozemia sú unikátnym zážitkom pre biológov aj fotografov. Sú preto odborníci aj turisti, ktorí sa sem vydajú len kvôli nim a čakajú na obdobie ideálne pre ich sledovanie. Samotné presuny krabov ovplyvnili život na ostrove. Nevnímajú ich ako hrozbu, ba práve naopak. Jedinečnosť, ktorá ostrov preslávila viac než čokoľvek iné mimo svojej histórie.

Krabíci na Vianočnom ostrove

Preto existujú na ostrove cestné uzávery. Na frekventovaných cestách majú vybudované prechodové tunely a rôzne odbočky, aby sa dostali v bezpečí tam, kde potrebujú. V dobe, keď sa vydávajú do vnútrozemia, sa môžu ocitnúť absolútne kdekoľvek. Znamená to aj to, že ich mnoho uhynie skôr, ako sa dostane do cieľa. Ostrovania sa preto snažia urobiť maximum preto, aby bolo mŕtvych telíčok čo najmenej.

Takto to vyzerá, keď sa rozhodnú rodičia vyraziť naklásť vajíčka do oceánu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu