ZN.SK
Sedem číslo

7 – číslo sedem. Čo sa nám s číslom spája najviac?

Sedem bolo trpaslíkov pri Snehulienke, sedem sme mali statočných v jednom známom príbehu, no ak by sme mali o čísle hovoriť ako o príležitosti na milión spojení…

Sedem bolo trpaslíkov pri Snehulienke, statočných v jednom známom príbehu, no ak by sme mali o čísle hovoriť ako o príležitosti na milión spojení, nakoniec zistíme, že tie spojenia nie sú až tak vo všeobecnosti známe. Čísla sa nám spájajú s hocičím okolo nás. 7 okien na dome aj 7 prasknutých škridiel na streche môže byť u kohokoľvek, no nepôjde o charakteristiku symbolu, alebo niečoho známeho, skôr o popis počtu niečoho a niekde. Zanechajme ale filozofiu. Ak sa povie sedem, čo vám napadne ako prvé mimo fakt, že nám začal siedmi mesiac, júl?

Sedem číslo

Sedmička okolo nás

Najznámejším spojením je na celom kresťanstvom svete 7 hriechov, 7 sviatostí, či 7 rán osudu. Niektorí z nás by ich dokonca vedeli aj vymenovať. Vieme aj o siedmych archanjeloch, čo vychádza zo starých abrahámovských spisov Starého zákona. Vo svete vedy a techniky však najviac zabojuje spojenie Sedem divov sveta, ktoré v sebe zahŕňa veľkolepé stavby staroveku, z ktorých nie každá zanechala aspoň stopy a nejeden nadšenec pre históriu tam chybne zaraďuje aj veľký čínsky múr. Sedmička je v názve známej kartovej hry, tvorí názov podniku v Prievidzi, ale ako sedmičku poznáme aj fľašku alkoholu či zaváraninový „sedemdecka“ pohár. Z antickej histórie a legiend vieme o siedmych mudrcoch ktorí boli podľa legiend zakladateľmi gréckej filozofie. Boli to Solón, Chilón, Táles, Bias, Pittakos, Cleobulus a Periander. Sedem je spoločne všetkých Emirátov, ktoré tvoria štátny útvar Spojené Arabské Emiráty. Kto rozvíja ducha a fyzické zdravie, pozná cvičenia Siedmych Tibeťanov, Sedem lotosových kvetov či filozofiu siedmych čakier. Číslicu sme mohli kedysi nájsť v známej televíznej relácií, máme ju aj v názve týždenníka a pre zhruba 20% populácie sveta ide o šťastné číslo. O siedmej začínajú správy azda na každej poriadnej televízií. Sedmičku nosil na chrbte Martin Štrbák a celý život nosí na chrbte sedem bodiek drobný hmyz, ktorému práve tento počet tvorí slovenský názov. A koľko rokov vám hrozí nešťastie, keď rozbijete zrkadlo? Vlastne, kto rozhodol, že je to práve toľko?

Filmy

Sedem statočných bol nezabudnuteľný western z roku 1960 v ktorom sa objavili aj také mená ako Steve McQueen, herec so slovenskými koreňmi, alebo Charles Bronson. Čo Sedem rokov v Tibete? Celkom dojímavý príbeh, v ktorom si zahral hlavnú úlohu Brad Pitt. A rovnaký herec hral aj vo filme Sedem. Colin Farell si s Woody Harrelsonom a Christopherom Walkenom zahrali vo filme Sedem psychopatov. Šťastné číslo Slevin mal tiež spojitosť so sedmičkou. 7 a pol týždňa je zástupcom dnes už kultovej romantiky. Nemôžeme však vynechať ani slávnu rozprávku o klamstve s Mirom Nogom v hlavnej úlohe s názvom Sedem jednou ranou. So sedmičkou sa pohrali aj v rozprávke 7 výmyselných budíkov a aj v už spomenutej Snehulienke, hoci tá vychádzala zo známeho knižného príbehu.

Knihy a rozprávky

Za siedmimi horami a za siedmimi dolami, za siedmimi riekami… sedmička bola vždy obľúbená, aj keď trojka bola menej náročná na rozprávanie a dostatočne ponúkala priestor na vytváranie troch odlišných charakterových typov. Sedem by ale už bolo priveľa. Sedem kopcov malo vždy znamenať veľkú vzdialenosť a takéto číslo je ľahko predstaviteľné. Sedem bolo knižných dielov slávneho Harryho Pottera. Všetci na Slovensku poznajú rozprávku, či legendu o Siedmych zhavranených bratoch, alebo krátku rozprávku O siedmich kozliatkach, no poznáme aj knihy 7 minút po polnoci, 7 dní v pivnici, 7 pilierov zdravia a mnoho iných.
Kde všade nachádzate bežne sedmičku vy a ide o „masovo“ známe spojenie?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu