7 – číslo sedem. Čo sa nám s číslom spája najviac?
Sedem bolo trpaslíkov pri Snehulienke, sedem sme mali statočných v jednom známom príbehu, no ak by sme mali o čísle hovoriť ako o príležitosti na milión spojení…
Sedem bolo trpaslíkov pri Snehulienke, statočných v jednom známom príbehu, no ak by sme mali o čísle hovoriť ako o príležitosti na milión spojení, nakoniec zistíme, že tie spojenia nie sú až tak vo všeobecnosti známe. Čísla sa nám spájajú s hocičím okolo nás. 7 okien na dome aj 7 prasknutých škridiel na streche môže byť u kohokoľvek, no nepôjde o charakteristiku symbolu, alebo niečoho známeho, skôr o popis počtu niečoho a niekde. Zanechajme ale filozofiu. Ak sa povie sedem, čo vám napadne ako prvé mimo fakt, že nám začal siedmi mesiac, júl?
Sedmička okolo nás
Najznámejším spojením je na celom kresťanstvom svete 7 hriechov, 7 sviatostí, či 7 rán osudu. Niektorí z nás by ich dokonca vedeli aj vymenovať. Vieme aj o siedmych archanjeloch, čo vychádza zo starých abrahámovských spisov Starého zákona. Vo svete vedy a techniky však najviac zabojuje spojenie Sedem divov sveta, ktoré v sebe zahŕňa veľkolepé stavby staroveku, z ktorých nie každá zanechala aspoň stopy a nejeden nadšenec pre históriu tam chybne zaraďuje aj veľký čínsky múr. Sedmička je v názve známej kartovej hry, tvorí názov podniku v Prievidzi, ale ako sedmičku poznáme aj fľašku alkoholu či zaváraninový „sedemdecka“ pohár. Z antickej histórie a legiend vieme o siedmych mudrcoch ktorí boli podľa legiend zakladateľmi gréckej filozofie. Boli to Solón, Chilón, Táles, Bias, Pittakos, Cleobulus a Periander. Sedem je spoločne všetkých Emirátov, ktoré tvoria štátny útvar Spojené Arabské Emiráty. Kto rozvíja ducha a fyzické zdravie, pozná cvičenia Siedmych Tibeťanov, Sedem lotosových kvetov či filozofiu siedmych čakier. Číslicu sme mohli kedysi nájsť v známej televíznej relácií, máme ju aj v názve týždenníka a pre zhruba 20% populácie sveta ide o šťastné číslo. O siedmej začínajú správy azda na každej poriadnej televízií. Sedmičku nosil na chrbte Martin Štrbák a celý život nosí na chrbte sedem bodiek drobný hmyz, ktorému práve tento počet tvorí slovenský názov. A koľko rokov vám hrozí nešťastie, keď rozbijete zrkadlo? Vlastne, kto rozhodol, že je to práve toľko?
Filmy
Sedem statočných bol nezabudnuteľný western z roku 1960 v ktorom sa objavili aj také mená ako Steve McQueen, herec so slovenskými koreňmi, alebo Charles Bronson. Čo Sedem rokov v Tibete? Celkom dojímavý príbeh, v ktorom si zahral hlavnú úlohu Brad Pitt. A rovnaký herec hral aj vo filme Sedem. Colin Farell si s Woody Harrelsonom a Christopherom Walkenom zahrali vo filme Sedem psychopatov. Šťastné číslo Slevin mal tiež spojitosť so sedmičkou. 7 a pol týždňa je zástupcom dnes už kultovej romantiky. Nemôžeme však vynechať ani slávnu rozprávku o klamstve s Mirom Nogom v hlavnej úlohe s názvom Sedem jednou ranou. So sedmičkou sa pohrali aj v rozprávke 7 výmyselných budíkov a aj v už spomenutej Snehulienke, hoci tá vychádzala zo známeho knižného príbehu.
Knihy a rozprávky
Za siedmimi horami a za siedmimi dolami, za siedmimi riekami… sedmička bola vždy obľúbená, aj keď trojka bola menej náročná na rozprávanie a dostatočne ponúkala priestor na vytváranie troch odlišných charakterových typov. Sedem by ale už bolo priveľa. Sedem kopcov malo vždy znamenať veľkú vzdialenosť a takéto číslo je ľahko predstaviteľné. Sedem bolo knižných dielov slávneho Harryho Pottera. Všetci na Slovensku poznajú rozprávku, či legendu o Siedmych zhavranených bratoch, alebo krátku rozprávku O siedmich kozliatkach, no poznáme aj knihy 7 minút po polnoci, 7 dní v pivnici, 7 pilierov zdravia a mnoho iných.
Kde všade nachádzate bežne sedmičku vy a ide o „masovo“ známe spojenie?